Akce spolku Bezpečný Šumperk měla další pokračování
25. března 2018 - 11:11
Vaše dítě a bezpečí
BŠ - Vaše dítě a bezpečí zdroj foto: M. Žaitlik
Spolek Bezpečný Šumperk a šumperská nemocnice uspořádali v sobotu 24. března další pokračování projektu pod názvem „Vaše dítě a bezpečí“. Na projektu léta spolupracují i se svými partnery zejména z IZS. Podnět pro zorganizování tohoto projektu daly mladé maminky, které si uvědomují svoji určitou neznalost v poskytování první zdravotnické pomoci, zejména malým dětem. O první akci tohoto druhu jsme informovali ZDE
Autoři projektu vytvořili informačně-vzdělávací materiál, který je zaměřen zejména na mladé maminky a tatínky. „Cílem projektu je poskytnout informace týkající se nepříjemných a nebezpečných situací, s kterými se mohou setkat v běžném životě. Současně bylo respektováno přání na uspořádání tohoto projektu o víkendu, kdy mají mladí rodiče větší možnosti se zajištěním si hlídání svých dětí. Dalším náročným limitujícím prvkem byl čas, kdy se musel cyklus přednášek a praktického nácviku naplánovat do celkové doby tří hodin,“ přibližuje předseda spolku Bezpečný Šumperk, Martin Žaitlik.
V podmínkách šumperské nemocnice se organizátorům podařilo ve spolupráci s ostatními záchrannými složkami realizovat praktické ukázky a nácvik dle stanoveného programu s minimem teoretických informací a maximem praxe. „Rodiče byli seznámeni s nejčastějšími příčinami úrazů dětí, včetně dodržování preventivních protiúrazových opatření v domácnostech. Prakticky byla cvičena pravidla a zásady v poskytování první pomoci dítěti např. při lehkých poraněních, odřeninách, podvrtnutí, zlomeninách, vdechnutí drobných předmětů, popáleninách a opaření, řezných a bodných ran nebo tonutí, či otravy, případně po úrazu elektrickým proudem. Kardiopulmonální resuscitace (KPR) což je „nepřímá srdeční masáž a dýchání z úst do úst“ jak u dětí, tak i dospělých byla s účastníky cvičena podle posledních doporučení České resuscitační rady,“ uvedl Martin Žaitlik.
Profesionální hasiči přiblížili základní informace, kterou vedou k nebezpečí vzniku požárů v domácnosti. Rovněž doporučili realizovat kontroly i revize komínů i s ohledem na případné pojistné plnění. Součástí teoretické části byla hasiči sdělena potřeba používání v domácnosti a provedena ukázka hlásičů kouře a úniku plynu, hasícího spreje nebo hasící roušky.
Policisté upozornili přítomné na základní pravidla a doporučení pro zajištění základní bezpečnosti při přepravě dětí ve vozidlech a pohybu na komunikacích. „Věnovali se také problematice mnohdy opomíjenému rizikovému chování partnerů ve vztahu k projevům domácího násilí a možnostem účinné pomoci k předcházení jeho následků. V rámci kybernetické bezpečnosti byli všichni upozorněni na pravidla bezpečného chování a poskytování informací prostřednictvím současných mediálních možností, zejména s ohledem na prostředí sociálních sítí a možnosti jejich zneužití,“ dále přibližuje průběh sobotní akce předseda spolku.
Zdravotnická záchranná služba přítomným ukázala vybavení sanity, možnosti a podmínky společné přepravy rodiče se zraněným dítětem k nemocničnímu ošetření. Ukázku doplnila i nezbytnými informacemi o prováděných činnostech a zásadách bezpečnosti v prostoru sanity při rychlé přepravě „malého“ pacienta do nemocnice.
V závěru hasiči na volném prostranství hasiči provedli praktickou ukázku vzniku, ohrožení a rozšíření požáru při hašení hořícího oleje vodou, ke kterému běžně dochází v domácnostech při smažení nebo fritování.
V rámci projektu kvůli časovému limitu organizátoři vyzdvihli pouze nejdůležitější části. „Proto každý účastník po ukončení akce dostal s sebou domů souhrnný informační materiál, kde je vše potřebné dostatečně popsáno,“ dodává Martin Žaitlik.
Autor: red., a.č.,m.ž., zdroj foto: M. Žaitlik
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.