Akce v utajení organizují „šmejdi“!
08. června 2015 - 11:33
ČOI varuje před předváděcími prodejními schůzkami na osobní pozvání
ilustrační snímek zdroj foto: čoi
Problematika předváděcích prodejních akcí bohužel pokračuje také v letošním roce. Nejproblémovější pořadatelé se sice z českého trhu stáhli, přesto však v prvním čtvrtletí nahlásilo 18 firem konání více než sedmi tisíc organizovaných akcí.
Ze zjištění inspektorů a podání spotřebitelů je však zřejmé, že na trhu působí i další subjekty, které konání svých akcí České obchodní inspekci neoznamují. „V nadcházejícím období budou kontroly organizovaných akcí a smluv na nich uzavíraných pokračovat. Budeme při nich maximálně využívat spolupráce s dalšími orgány i informací získaných od spotřebitelů. Naším cílem je minimalizovat možnost nepoctivých podnikatelů poškozovat spotřebitele, zejména seniory, na něž uplatňují nejrůznější nekalé praktiky, a trvale postihovat všechny, kdo své předváděcí akce a informace o nich před spotřebiteli tají a jejich konání České obchodní inspekci neoznamují. Pokud však budou spotřebitelé i přes veškerá varování organizované akce stále navštěvovat a podepisovat nevýhodné smlouvy na nepotřebné zboží či služby, není příliš velká šance na vymýcení těchto nežádoucích podnikatelských aktivit,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.
Za první čtvrtletí letošního roku provedla inspekce kontrolu na 144 předváděcích prodejních akcích. „Nedostatky různého charakteru zjistili inspektoři při 113 kontrolách,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich, který upřesnil: „Nejvyšší pokuty uložené v prvním čtvrtletí: jedna ve výši 800 tisíc korun, dvě pokuty ve výši 600 tisíc korun a tři pokuty ve výši 500 tisíc korun.“
Česká obchodní inspekce bude pokračovat při kontrolách předváděcích prodejních akcí a v maximální možné míře využívat spolupráce s dalšími orgány i spotřebiteli. „Jen s jejich pomocí lze efektivněji odhalovat zvláště ty firmy, které obcházejí zákon individuálním zvaním spotřebitelů na organizované akce, jejichž konání České obchodní inspekci řádně neoznamují,“ dodává Jiří Fröhlich.
Pro spotřebitele platí stále stejné doporučení – organizovaných akcí se neúčastnit a koupi předražených výrobků průměrné jakosti a neověřených vlastností si řádně rozmyslet.
Autor: red.,J.Fröhlich
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.