Americký fotbal: Dietos vs Mammoths 0:39

27. května 2015 - 09:54

Utkání v Přerově skončilo pro Šumperk zdrcující porážkou

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Šumperk nastoupil k sobotnímu utkání v poněkud improvizované sestavě, která od samého začátku tahala za pomyslný kratší konec provazu. Úzký kádr a absence hráčů tým poznamenala více, než by si možná chtěl kdo v danou chvíli připustit.

výsledek a průběh zápasu zdroj FB Dietos

Oproti tomu Přerov vlétnul do utkání agresivně a nažhaven s vědomím, že případná výhra mu zajistí postup do play-off. První útočnou snahu dokázala obrana Dietos zbrzdit za cenu tzv. field-goalu (kop z pole) a tři body na konto Mammoths připsal kopáč s nemýlícím se kopem Miroslav Večerka – stav 3:0 pro domácí. Šumperský útok hledal svoji tvář a přesto, že nezačal vůbec špatně a hned získal po chvíli první down, tak přesto musel dolů ze hřiště a přepustit místo svým ‘‘kolegům‘‘ z řad domácího útoku. Ten už se nemýlil a quaterback Štěpaník našel volného Eduarda Kociána, který již neměl problém skórovat za plných 6 bodů. Miroslav Večerka poté extrapointpotvrdil. Do konce první čtvrtiny pak již žádném další body nepadly a tak stav před druhou čtvrtkou byl 10:0 z pohledu Přerova.

Kde se skončilo ve čtvrtině první, tak se začalo dle stejných not ve čtvrtině druhé, kdy se o slovo opět přihlásil domácí útok s dalším touchdowným zápisem. Tentokrát v podání Kolínka, který zkrotil 10 yardovou přihrávku a mohl se radovat společně se svými spoluhráči s dalšího přídělu na účet Dietos. Extrapoint byl poté opět záležitostí Večerky, který se jako již několikrát v průběhu utkání nemýlil. Hostujícímu útoku se nedala upřít snaha, ale přes nefungující běhovou hru to měl quaterback Kolařík těžké a ve většině případů se snažil najít některého ze svých cílů ze vzduchu. Na to ovšem obrana Přerova reagovala několik zachycenými přihrávkámi (interceptiony) a srážela tak sebevědomí útočných řad Dietos k mrazivé nule.

V průběhu druhé čtvrtiny donutila obrana hostí rozjeté domácí mužstvo k odkopu a přenechání útoční aktivity na Dietos, ale ani ti se nedočkali vytoužené korekce a snížení stavu. Ba naopak na tahu byl opět Přerov, který tentokrát během pokořil obranu Šumperka – nositelem dalšího bodového zápisu byl muž několika pozic Miroslav Večerka, který svůj 11 yardový pokus zakončil šestibodovým přídělem a navrch přidal úspěšný extra point – stav 24:0. V tu dobu by asi málokdo vsadil na úspěch Dietos a to se mělo ještě zhoršit během několika málo okamžiků. Už tak zdecimovaný hostující útok vyrobil chybu, když center Martin Bartoš přehodil nepovedeným snapem (rozehrávkou) quaterbacka a bylo z toho naštěstí pouze safety, ale co je důležité další dva body navíc pro tým z Hané. Vedení Mammoths 26:0 vydrželo až do přestávky.

Hráči Dietos byli hlavním trenérem Kolaříkem nabádáni, aby neskládali zbraně a dál pokračovali v dobývání domácí endzóny. Bohužel podobný nástup do druhé půle jako v Ostravě se nekonal. Naopak své statistiky si během třetí čtvrtiny stačili vylepšit pouze hráči Přerova, když dvakrát udeřili opět vzduchem. Nejprve Kocián a po něm Kolínek. Jeden z těchto touchdownů byl nepotvrzen a stav před začátkem závěrečného dějství byl 39:0 pro Mammoths. Dietos ani za tohoto stavu neskládali zbraně a snažili se o čestný úspěch v útoku a stejně tak obrana se nadále snažila, seč jim síly a zkušenosti snažili zastavit domácí útočné výpady.

Velice pěkným momentem se blýsknul Jaroslav Dus, který v druhé polovině nastupoval nejen v útoku, ale i v obraně. A právě v ní dokázal zachytit přihrávku domácího quaterbacka a tento interception donesl na dostřel endzóny Přerova. Nicméně ani z tohoto mraku nezapršelo, jelikož když už se podařilo Šumperku zkompletovat přihrávku nesoucí označení touchdownová, tak nebyla pro faul na straně hostující ofenzívy uznána. I přesto, že se quaterback Kolařík a příjemce této přihrávky Niče divili výroku rozhodčích, tak jim to nebylo nic platné.

Závěr utkání už se dohrál v poklidu a po závěrečném hvizdu mohli domácí hráči společně se svými fanoušky propuknout v radost a oslavit tak postup do vyřazovací části. Šumperk si prohrou zkomplikoval situaci a po prohře se nachází na třetím místě tabulky skupiny Východ. Před ním je jeho další soupeř Vysočina Gladiators, která se představí 7.června od 13:45 hod. na Tyršově stadionu. A Dietos nezbývá nic jiného, než zvítězit, pakliže si chtějí zachovat reálnou šanci na postup do play-off a prodloužit si tak sezónu 2015.

Vyjádření hl. trenéra Šumperka Jana Kolaříka: ,,Poslední venkovní utkání, pro nás skončilo nejvyšší porážkou. Nemá smysl se vymlouvat, bohužel náš výkon citelně srazily absence hráčů obrany, kde poté nastoupili hráči, co tyto pozice nehrají a bylo to znát. Co je ovšem potřeba zmínit je to, že na těchto hráčích byla vidět chuť a odhodlání týmu pomoci, za což jim děkuji. V obraně jsme opakovali stejné individuální chyby, které nás provází celou sezónu. Můžu našim příznivcům slíbit, že během následujících 14 dnů budeme usilovně pracovat na jejich odstranění. Stejně tak budeme muset hodně zapracovat na práci ofenzivní linie, která tento zápas také nezvládla, a když se k tomu připočte i můj velmi slabý výkon na pozici quaterbacka, tak je logicky výsledek takový jaký je. Jak jsem říkal hráčům v šatně po utkání – jedeme dle plánu, který zněl 1 výhra z venkovních utkání a zbytek se musí tzv. uhrát před domácím publikem. Samozřejmě jsme se na základě výsledků dostali do této situace sami, ale stejně tak sami se z ní musíme dostat – máme vše ve svých rukách!‘‘

Vyjádření hl. trenéra Přerova Davida Novotného: ,,Vzhledem k vývoji letošní sezóny jsme si nepřipouštěli, že by nás Šumperk mohl porazit. I když jsme tušili, že letos není soupeř v úplné herní pohodě, neponechali jsme nic náhodě a prodělali poctivou přípravu. Ovšem takový rozdíl ve výsledku čekal málokdo. Z mého pohledu jsme kromě jednoho interceptionu neudělali žádnou zásadní chybu. Na rozdíl od Dietos, kteří ztratili míč snad pětkrát a navíc nám ještě ‘‘darovali‘‘ safety, které považuji stále za dost kuriózní situaci. Bylo znát, že soupeř se hodně soustředil na naši běhovou hru, a tak jsme zkusili hrát více vzduchem, což ve finále byla dobrá volba – čtyři passové touchdowny jsou toho dostatečným důkazem. Výrazně nás podržela hra naší obrany, a pokud soupeř nemá svůj den, tak se přes ni jen velice těžko prosazuje. Přísnější měřítko z tábora soupeře určitě snese runningback Michal Bock. Ten byl občas schopný zatápět naší soustředěné defenzívě, ale i jemu v závěru docházeli síly. Jsem rád za vysoký výsledek, ale trochu mě mrzí, že je to právě na úkor Šumperka, který bude mít letošní postup do play-off asi hodně těžký.‘‘

Autor: red., M. Kolařík

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv