Americký fotbal v Šumperku. Domácí drtivě vyhráli!

15. dubna 2015 - 09:24

Dietos Šumperk vs Steelers 2 Ostrava 40:19

Dietos Šumperk vs Steelers 2 Ostrava foto: sumpersko.net

Premiérový zápas osmičkové verze amerického fotbalu vyšel Dietos nadmíru dobře po všech směrech, a ke spokojenosti i rekordního počtu diváků na domácím zápase, kdy v neděli odpoledne si na Tyršův stadion našlo cestu rovných 220 diváků napříč všemi věkovými skupinami.

A již záhy si mohli společně s domácí střídačkou zakřičet touchdown, ale to by nesměl být na straně šumperského celku spáchán faul, přičemž nutno podotknout, že podobnou radost si v průběhu zápasu „díky“ nedisciplinovanosti domácích hráčů museli odpustit ještě dvakrát.

výsledek a průběh zápasu zdroj FB Dietos

FOTOGALERIE: Dietos vs Steelers 2

Ovšem ještě během první čtvrtiny se přeci jen dočkal, a to když v tomto utkání těžko udržitelný runningback Michal Bock otevřel skóre svým prvním běhovým touchdownem utkání. Následné potvrzení kopem za jeden bod tzv. extrapoint se již ale nováčkovi v dresu Dietos Martinu Urbáškovi nepovedl, a stav po první části hry tak zůstával 6:0 pro domácí.

Steelers srdnatě bojovali a odměnou jim bylo zasloužené vyrovnání, když během srovnal skóre hostující quaterback Adam Kavický. Ke štěstí pořadatelského týmu se ani Ostravě nepovedl kop a skóre utkání tak v začátku druhé čtvrtiny bylo 6:6. O necelé tři minuty později se o slovo přihlásil opět M. Bock a druhým běhovým touchdownem poslal Dietos znovu do vedení.

K následnému extrapointu se poté postavil druhý z kickerů Jaroslav Dus a ten již nezaváhal. Nicméně Oceláři našli velmi rychle odpověď a z následných útočných pokusů dokázali vytěžit 19-ti yardovým běhovým pokusem Dominika Dvorského snížení a společně s Davidem Kacířem dokázali srovnat s Dietos krok – 13:13.

Trenérské duo Kolařík-Niče nabudilo své svěřence k tomu, aby se ještě před odchodem do kabin pokusili zvrátit výsledek ve svůj prospěch a na startu druhé půle utkání se jim tak lépe dýchalo, zvláště když věděli, že budou mít míč ve svém držení a začínat útokem. A že si vzali jednotlivé pokyny opravdu k srdci dokázal svým završeným hattrickem, kdo jiný, než hvězda nedělního utkání v dresu domácích Michal Bock – ten opět nekompromisním během nedal svým soupeřům šanci a za podpory výborných bloků své ofenzivní lajny dokázal dostat přesně 41 sekund před přestávkou Dietos do vedení. Poté se kopem opět nemýlil spolehlivý J. Dus a v půli utkání tak na výsledkové tabuli zářil stav 20:13 pro domácí.

U Jaroslava Duse v poločase utkání skončilo a na začátku třetí čtvrtiny také pokračovalo, když zužitkoval 43 yardovou přihrávku od quaterbacka Kolaříka a po povedeném slalomu skóroval velice rychlý touchdown, čímž se přesně do puntíku splnili pokyny, které o přestávce hráči dostali. Poté ještě stihnul opět provést úspěšně kop a stav byl rázem 27:13. Nicméně jestli Ostrava ukázala v čem je silná, tak to byla její schopnost vrátit se zase hodně rychle do zápasu a druhým běhovým touchdownem měřícím 25 yardů se blýsknul hostující Dominik Dvorský, který se po celé utkání jevil velmi dobře a nejedenkrát prohnal domácí obranu. Ovšem extrapoint ze strany Steelers byl nepodařený, a tak stav zůstával 19:27 z pohledu hostujícího celku.

Šumperk si již hlídal stav utkání, tak aby jej dovedl do vítězného konce, ale přeci jen stále bylo cítit, že chce o svém vítězství ještě bodově rozhodnout a přiblížit se tak jasné definitivě. Už to vypadalo, že na touchdowny skončí třetí čtvrtina stejně jako druhá vyrovnanou bilancí, ale v tu chvíli do hry promluvil jeden z nejzkušenějších hráčů klubu a hrající asistent Lubomír Niče, který nejdříve zužitkoval krátký 8 yardový pass, aby poté přihlížel neúspěšnému extrapointu Duse, který si zřejmě řekl tradiční 3x a dost.  Ještě předtím je potřeba vyzdvihnout dobře odvedenou práci resp. zachycenou přihrávku na důležitém třetím downu domácího tight enda a nováčka Michala Nováka.

Stav byl velice příjemný 33:19, ale domácí wide reciever hodlal ještě říci poslední slovo, což se mu ve spolupráci s jeho trenérským parťákem povedlo. 18 yardovou přihrávku zužitkoval v další šestibodový zápis a o konečnou podobu výsledku se poté postaral úspěšným kopem opět Dus. Finální skóre po uplynutí hrací doby tedy bylo 40:19 a za podpory vynikajících fanoušků se mohli domácí hráči ponořit do oslav jejich úspěšné premiéry.

V celém zápase se velice dobře předvedli nejen všichni z nováčků, ale také celá ofenzivní lajna podpořena výkony tight endů. To stejné lze říci i o pečlivé hře obrany. Jedinou kaňkou utkání tak na straně domácího mužstva zůstává vysoký počet faulů. To je jistě jedna z věcí, kterou budou muset Dietos do dalších zápasů eliminovat. Šumperský celek teď čeká šňůra tří venkovních utkání, přičemž první kapitolu rozehrají 2. května na hřišti v Polné proti Vysočině Gladiators.

František Blažek, trenér Steeelers: ,,Na zápas jsme jeli s velkým očekáváním, protože jsme se šumperským týmem ještě vzájemný duel nezažili. Soupeře jsme se rozhodne snažili nepodcenit, jelikož má již nějaké zkušenosti a věděli jsme, že nám nedá nic zadarmo. A cenné zkušenosti na straně Dietos dle mého rozhodly o výsledku zápasu, který dopadl v náš neprospěch. Četné chyby zejména v obraně a celá série zranění nám poté znemožnila být vyrovnaným soupeřem, což dokazuje průběh druhé poloviny zápasu. Pro naše hráče byl zápas plný cenných zkušeností a je radost vidět, že i v tak malém městě jako je Šumperk dovedou hrát pěkný fotbal.‘‘

Jan Kolařík, trenér Dietos: ,,Jsem rád, že kluci si vzali předzápasová slova k srdci, vletěli jsme na soupeře od začátku a drželi se toho až do konce. Co mě ale mrzí, byl počet faulů a tím trestných yardů. Mít jen v útoku přes 100 yardů v penalizacích je šílené a do dalších zápasů se tohoto musíme vyvarovat, neboť nás toto může stát příště zápas. Navíc vesměs šlo o zbytečné fauly. Zapracovat budeme muset i na passové obraně, kde nás Ostrava nachytávala a získávala ,,lacině,, hodně yardů. Na druhou stranu nám skvěle fungovala runová hra, kde zaslouží pochvalu celá ofenzivní linie a samozřejmě z této práce těžil zejména Míša Bock, který si po právu zaslouží hodnocení nejlepšího hráče zápasu. Teď máme 3 týdny na přípravu, rozebereme si zápas a budeme pracovat na odstranění chyb. Teď jsme 1-0, ale další zápas musíme být znovu 1-0 a hrát minimálně stejně jako proti Ostravě, jelikož soupeři si teď na nás dají větší pozor a nemůžeme nikoho podcenit! Na závěr musím říct, že jsem hrozně moc rád, že dorazilo tolik fanoušků a pevně doufám v jejich podporu i nadále.‘‘

Autor: red.,M. Kolařík, foto: sumpersko.net

Dietos Šumperk vs Steelers 2 Ostrava  foto: sumpersko.net