Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 24. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z historie kuchyňských pomocníků

24.10.2021 - Z historie kuchyňských pomocníků - Pozvánka do...

Počasí

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 9 / 0 - SkoroJasno

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Archeologové odkryli v kraji překvapivé nálezy

11. srpna 2021 - 13:08

Zpět na seznam článků

Podivné hroby, vzácné šperky a mince

Archeologové odkryli v kraji překvapivé nálezy

Archeologové odkryli v kraji překvapivé nálezy zdroj foto:OLK

Už od března 2017 až do letoška prováděli pracovníci Archeologického centra Olomouc průzkum lokalit, kudy povede plánovaná trasa D1 u Přerova. Zaměřili se přitom na lokality Dluhonice, Předmostí, ale i Horní Moštěnice a Bochoř.

Archeologové odkryli v kraji překvapivé nálezy zdroj foto:OLK

Výsledek jejich práce je ohromující – odvezli si více než jedenáct set beden artefaktů a antropologických nálezů. „V sídlištních jamách ze starší a mladší doby bronzové jsme objevili mnoho pohřbů, což je jev pro toto období pravěku poměrně běžný. Některé z nich však byly velmi neobvyklé. Kupříkladu výplň jedné nepříliš velké zásobní jámy byla téměř celá zaplněna kostrami,“ uvedl Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra Olomouc.

Celkem archeologové prozkoumali 4779 sídlištních objektů, třicet sedm vyšších struktur a sto padesát šest žárových i kostrových pohřbů. Výkopové práce probíhaly s předstihem tak, aby neomezily plánovanou výstavbu D1.

Kromě pohřebišť a relativně běžných nálezů se našly také šperky, mince, pozůstatky pecí či zaniklých komunikací. „Také byl nalezen keramický zlomek trůnu, na kterém je dochována část božstva, konkrétně jeho levá moha,“ dodal Jakub Vrána, vedoucí archeologického průzkumu.

Archeologové odkryli v kraji překvapivé nálezy zdroj foto:OLK

Objevením a vyzvednutím artefaktů ale práce archeologů nekončí. Naopak – teď je čeká náročná katalogizace, konzervace, fotodokumentace a další odborná činnost. „Rád bych archeologům poděkoval za skvělou práci a už se moc těším, až si některé z nově objevených nálezů budou moci lidé prohlédnout při návštěvě muzeí v Olomouckém kraji,“ uvedl Jan Žůrek, krajský radní pro oblast kultury. Právě pod olomoucké hejtmanství archeologické centrum organizačně spadá.

Autor: red., E. Knajblová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Archeologové odkryli v kraji překvapivé nálezy   zdroj foto:OLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.