Armáda spásy otevřela na Šumpersku „Domov přístav“
19. března 2018 - 20:12
Jde již o čtvrté zařízení na území České republiky
Armáda spásy otevřela na Šumpersku - Domov přístav zdroj foto: mus
Zástupci Armády spásy, hejtman Olomouckého kraje a místostarosta města Šumperk slavnostně otevřeli v pondělí 19. března speciální a unikátní zařízení pro lidi bez domova – Domov Přístav Šumperk.
Jedná se o vůbec první zařízení tohoto typu v kraji. „Jsme velmi šťastni, že se nám podařilo dojít k tak, pro nás, významné události, jako je právě otevření již čtvrtého Domova Přístav, který provozuje Armáda spásy. Činnost této sociální pobytové služby Domov se zvláštním režimem bude zahájena dne 20. března, kdy v našem Domově Přístav uvítáme první klienty. Jedná se o novou sociální službu s kapacitou čtyřiatřicet lůžek a bude poskytována v budově bývalé učňovské školy, o jejíž celkovou rekonstrukci se zasadilo město Šumperk,“ vysvětluje David Jersák, oblastní ředitel Armády spásy pro Střední Moravu.
Domov se zvláštním režimem je určen mužům a ženám starším šestadvaceti let, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci, spojené se ztrátou bydlení, a z důvodu nepříznivého zdravotního a sociálního stavu nejsou schopni zvládat nároky spojené s běžným fungováním ve společnosti.
Zájemci o službu budou moci přicházet z pobytu v nemocnici, léčebny dlouhodobě nemocných, z jiných sociálních služeb, ale i z rodin nebo z ulice. „Cílem Domova Přístav je poskytnout klientům podmínky žít důstojný a kvalitní život. Klientům služby nabídneme prostor, aby měli možnost si v co největší možné míře zachovat fyzickou a psychickou soběstačnost,“ vysvětluje David Jersák.
O důležitosti zařízení v kraji hovoří i jeho hejtman Ladislav Okleštěk. „Olomoucký kraj projekty v sociální oblasti aktivně podporuje, významnou investici chystáme například na sousedním Zábřežsku a rádi pomáháme i zde v Šumperku. Chci radnici poděkovat za skvělou práci při přípravě a realizaci nového domu se zvláštním režimem a Armádě spásy popřát do budoucna klienty, kteří její bezvadnou péči ocení.“
Přínos pro město Šumperk vysvětluje i jeho místostarosta Tomáš Spurný. „V souvislosti s průběžným stárnutím obyvatel bez přístřeší nacházejících se v nepříznivé sociální situaci dochází k tomu, že jsou tyto osoby v důsledku svého špatného zdravotního stavu z poskytování sociálních služeb vyloučeny. Na výše uvedenou potřebu jsme, jako město, reagovali zajištěním sociálních služeb pro nesoběstačné osoby v nově zřízeném Domově se zvláštním režimem pro osoby bez přístřeší. Zařízení je vybudováno v nevyužívaném objektu bývalé školy. Věřím, že domov bude sloužit nejen občanům města, ale i občanům z celého Olomouckého kraje, neboť zařízení tohoto typu je v celém kraji jediné. Jsem rád, že nám na vybudování domova přispělo nemalou finanční částkou Ministerstvo práce a sociálních věcí. Bez dotace by bylo velmi problematické domov zřídit,“ uvedl místostarosta Spurný.
A proč právě název Domov Přístav? „Vnímáme, že tak jako loď dopluje po náročné plavbě do bezpečného přístavu, tak i lidé, rovněž plující komplikovaně životem, doplují do bezpečí Domova Přístav,“ dodává David Jersák.
Armáda spásy provozuje Domovy Přístav i ve Frýdku Místku a dvě v Ostravě.
Armáda spásy byla založena roku 1865 Williamem Boothem. V současné době tato křesťanská organizace působí ve 128 zemích světa. V Československu zahájila Armáda spásy práci roku 1919, ale v roce 1950 byla její činnost komunistickým režimem násilně ukončena. K obnovení práce došlo v roce 1990, kdy se Armáda spásy v ČR zaregistrovala jako občanské sdružení. V současné době působí v Praze, Brně, Ostravě, Havířově, Karlových Varech, Krnově, Opavě, Přerově, Šumperku, Frýdku Místku, Bohumíně, Jirkově, Chodově a Kopřivnici. Cílem Armády spásy v České republice je fyzická, sociální, morální a duchovní podpora lidí všech věkových kategorií, a to na křesťanských principech. Cílovou skupinou Armády spásy jsou všichni ti, kteří se ocitli v obtížné životní situaci, ale také ti, kteří hledají jakoukoliv duchovní pomoc či oporu. Armáda spásy provozuje sociální zařízení a komunitní centra, ve kterých poskytuje více než šedesáti registrovaných sociálních služeb. Každý den jejich služeb využívá přes tisíc znevýhodněných osob.
Autor: red., mus., a.s., zdroj foto: mus
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.