Asi dva tisíce obyvatel v kraji muselo opustit svoje domovy
15. září 2024 - 14:33
Plánují se další evakuace
jednání Povodňové komise Olomouckého kraje a první jednání Krizového štábu Olomouckého kraje zdroj foto: OLK
V neděli 15. září dopoledne proběhlo v sídle hejtmanství další jednání Povodňové komise Olomouckého kraje a první jednání Krizového štábu Olomouckého kraje. Na jednání jednotliví zástupci shrnuli a detailně popsali svoji činnost v terénu, dostali informaci o aktuální situaci v nejvíce postižených oblastech Jesenicka, zástupci ČHMÚ zaktualizovali předpověď počasí a Povodí Moravy a Odry doplnily výhledy průtoků a kulminace řek.
Následně se řešily otázky týkající se povodní a postupu vody z Jesenicka do dalších oblastí kraje. „Jsem ve spojení s Ústřední povodňovou komisí a Ústředním krizovým štábem. Vláda ČR přislíbila maximální pomoc nejhůře postiženým regionům, což náš kraj rozhodně je. Spolupracujeme s hasiči, policisty a dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Budeme žádat také armádu o speciální techniku, která nám umožní zásobovat nejhůře postižené oblasti věcmi, které nejvíce potřebují, a to například potraviny, pohonné hmoty a další,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.
Během noci se situace na Jesenicku zdramatizovala. „Zatopeno a odříznuto od zbytku území je několik obcí. Řeka Bělá od Bělé pod Pradědem, přes Jeseník, Českou Ves až po Mikulovice se vylila z koryta a je jednou velkou řekou bez regulace toku. Situace není však kritická pouze na Jesenicku, problémy jsou také na Šumpersku a Zábřežsku. Vodní toky Branná a Krupá dosahují průtoků 500leté vody, řeku Desnou se zatím s velkým úsilím daří držet více méně v korytě. Obrovskou pomocí bylo preventivní vytvoření retenční zásoby vody v Dolní nádrži Přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Tam se již od čtvrtku 12. září odpouštěla voda a podařilo se vytvořit retenční kapacitu o velikosti 1,5 milionu kubíků vody,“ uvedla tisková mluvčí Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.
Nyní se čeká, jak bude vypadat situace v okolí Litovle a Olomouce, až zásoba vody doteče do jižněji položených míst v kraji. Záležet bude zejména na nasycenosti lužních lesů a množství rozlivů vody do okolí. Pro Moravičany předpovídají odborníci sto letou vodu.
Zatím je v kraji evakuováno do dvou tisíc osob. „Z nichž někteří využívají evakuační centra, jiní opouští svoje domovy a přesouvají se k příbuzným či známým. V noci se evakuovala Česká Ves, a také Bohuslavice, Třeština a Leština, v současné době se evakuují obce Hanušovice a Bohdíkov. Na evakuaci se připravují také některá zařízení sociálních služeb. V Kobylé nad Vidnávkou se bohužel již včera plánovaná evakuace nestihla uskutečnit. Dnes se z preventivních důvodů bude evakuovat domov v Července,“ informovala mluvčí.
Také některé nemocnice musí evakuovat své pacienty. „Aktuálně se řeší, do jakých zařízeních a jakým způsobem budou převezeni. Kontaktována byla nejen zdravotnická zařízení v našem kraji, ale také v Polsku a na Náchodsku,“ uvedla mluvčí Hacsiková.
Hasiči a další zasahující složky se potýkají s problémy a neochotou lidí opustit svoje domovy. „Apelujeme však na každého občana našeho kraje, aby respektoval pokyny záchranných složek a přijal výzvy k evakuaci. Problémy totiž nastávají v okamžiku, kdy lidé evakuaci odmítnou, zůstávají ve svých domovech a chtějí je opustit až tehdy, když jim velká voda domov opustit po vlastní ose nedovolí. Příklady, které hovoří za všechno: včera hasiči řešili případ v Jeseníku, kdy zachraňovali dvě osoby ze střechy domu, či z Rapotína, kdy 80letý muž odmítl opustit svůj domov, a poté, když již sám nebyl schopen z domu odejít, visel na plotě a čekal na záchranu hasičů na člunu. V těchto případech nejsou ohroženy jen životy občanů, ale zejména zasahujících příslušníků složek integrovaného záchranného systému,“ přiblížila mluvčí.
Na mnoha místech na severu kraje jsou poškozené a podemleté komunikace. Hrozí jejich destrukce a zřícení do rozbouřených vodních toků. Pokud tedy nemusíte, do postižených oblastí nevyjíždějte. „V zasažených regionech je kontaminovaná voda ve studních, na mnoha místech nefunguje elektřina, podle dostupných informací bude v Jeseníku odpojen plyn. Také signál mobilních operátorů může vypadávat nebo je nedostupný,“ upřesnila mluvčí.
Předpovědní modely ČHMÚ vypadají optimisticky. Na severu kraje již přestalo pršet. V průběhu dne se ještě může déšť objevit, nicméně srážky už budou slabé v řádech několika milimetrů. Zítra by se měl na Jesenicku déšť znovu objevit, a to v rozsahu 40–60 mm srážek, nicméně toto množství by již nemělo aktuální situaci výrazně zhoršit. Přechodně může docházet k vzestupům hladin menších toků. Od úterý se již dešťové srážky neočekávají nebo zcela výjimečně.
Další jednání krajské povodňové komise a Krizového štábu Olomouckého kraje proběhne v pondělí 16. září v 8 hodin.
Autor: red., Vladimíra Hasciková, zdroj foto: OLK
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.