Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 30. ledna 2026 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperské kino Oko uvede inspirativní film

30.01.2026 - Šumperské kino Oko uvede inspirativní film - ...

Počasí

30.01.2026 - Pátek

Teplota: 1 / 0 - Sníh

31.01.2026 - Sobota

Teplota: 0 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Aukční dům poradí milovníkům umění v Olomouckém kraji

07. března 2017 - 14:41

Zpět na seznam článků

Skvost nebo bezcenný předmět?

Tuzemský trh s uměním zažívá rekordní časy. V minulém roce dražitelé nakoupili díla za více než 1,2 miliardy korun – to je nejlepší výsledek v novodobé historii českých aukcí. Úspěch slavily také dražby prestižního aukčního domu Dorotheum. I s předměty, které jeho znalci objevili v rámci regionálních dnů v Olomouci. Nyní se aukční dům opět vrací na „místo činu“ – v olomouckém hotelu Trinity přijímá 8. března předměty do svých nadcházejících aukcí s uměním a starožitnostmi.

Celkový obrat přesahující 1,2 miliardy korun a meziroční nárůst trhu s uměním o více než 35 procent – podle analytiků a odborného serveru Art+ byl aukční rok 2016 rekordní. „Čeští sběratelé vyhledávají především díla z období české meziválečné moderny. Také ale roste zájem o umění z přelomu 19.  a 20. století a v hledáčku dražitelů je stále více i generace umělců, kteří tvořili v období druhé poloviny 20. století až po současnost,“ vyjmenovává  ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum Mária Gálová.

Ředitelka aukčního domu také dodává, že po několika letech útlumu stoupá poptávka po špičkových starožitnostech. „Vede především sklo, porcelán, dekorativní předměty ale i výjimečné šperky, které jsou vyhledávané sběrateli a investory z celého světa. Příkladem úspěšného prodeje je rovněž obraz přijatý během regionálních dnů Dorothea v Olomouci. Dívka v Kroji od slovenského malíře Gustáva Mallého (1879–1952) si podmanila hned několik dražitelů v sále, zvítězil zájemce, který za ni zaplatil téměř 290 tisíc korun,“ sdělila Gálová.Gustáv Malý, Dívka v kroji, prodáno v aukci Dorothea za 290 tisíc korun zdroj foto: DorotehumJestli bude i letošní rok stejně úspěšný jako uplynulá sezóna, to ukážou až nadcházející měsíce. Odborníci však předpokládají, že zájem o kvalitní umění i nadále poroste.

Majitelé umění z Olomouce a okolí teď mají jedinečnou šanci zhodnotit své poklady v exkluzivních dražbách Dorothea, které obvykle přilákají až čtyřicet procent účastníků ze zahraničí. Ve středu 8. března mohou nosit k posouzení své umění do hotelu Trinity v Olomouci. „Odborníci na výtvarné, užité umění a šperky jim tu přiblíží, jestli má jejich předmět potenciál prodeje. A pokud ano, stanoví odhadní cenu a po domluvě s majitelem rovnou sepíšou smlouvu o zařazení díla do dražby,“ upřesnila ředitelka.

Autor: red., dor.,

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

 Bludovští otužilci 2025

Bludovští otužilci 2025

Fotek: 79
Přidáno: 01.01.2026

Anna K. v Zábřehu

Anna K. v Zábřehu

Fotek: 34
Přidáno: 18.12.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.