Zde je místo pro Vaši reklamu
Nemocnice Šumperk
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. prosince 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda u Hrabové

19.12.2018 - Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda u Hrabové -...

Počasí

Zataženo

19.12.2018 - Středa

Teplota: 2 / -2 - Zataženo

obcasny-Déšť

20.12.2018 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -4 - obcasny-Déšť

šumpersko.net PF 2018

Auto versus motocykl - spolu, nikoliv proti sobě

23. června 2018 - 11:25

Zpět na seznam článků

BESIP se v kampani zaměřil na vztah motocyklistů a řidičů osobních vozidel

Auto versus motocykl - spolu, nikoliv proti sobě

Letošní rok přivede na české silnice zřejmě největší počet motorkářů v historii. Za necelých čtrnáct dní nás čeká zatím největší sraz milovníků značky Harley-Davidson na našem území a uprostřed letních prázdnin se jede Velká cena silničních motocyklů v Brně.

Motocyklisté zároveň zůstávají jednou z nejohroženějších skupin v silničním provozu a letošní sezona přinesla další nárůst počtu nehod s úmrtím či těžkým zraněním motorkáře. „Představujeme deset vytipovaných rizikových situací, se kterými se na silnici obě dotčené skupiny setkávají. Jde nám o vysvětlení rozdílnosti obou strojů v silničním provozu a zlepšení vzájemné tolerance mezi řidiči aut a motorek,“ říká pověřený vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.

Auto versus motocykl - spolu, nikoliv proti sobě zdroj: BESIP - T. Neřold

Z celkového počtu dopravních nehod s účastí motocyklistů v loňském roce zavinili sami motorkáři padesát sedm procent nehod. To nicméně znamená, že řidiči aut byli zodpovědní za více než čtyřicet procent z těchto nehod, což je významný podíl. „Klíčem k větší bezpečnosti motorkářů je nejen zlepšení jejich způsobu jízdy, ale také to, aby se chyb vyvarovali řidiči osobních vozidel. Větší vzájemný respekt a pochopení toho, jak dopravní situaci vidí řidič jednostopého vozidla, je cestou k tomu, jak bezpečněji sdílet stále zahuštěnější dopravní prostor,“ dodal Neřold. 

Od začátku roku do konce května bylo na českých silnicích doposud dvacet pět motorkářů usmrceno a sto jednadvacet těžce zraněno. Mezi zatím nejhorší kraje z pohledu úmrtí motorkářů se řadí Liberecký se čtyřmi oběťmi a nejvíce motocyklistů bylo těžce zraněno ve Středočeském kraji (jednadvacet osob). 

kampaň BESIPu

Motorkáři jsou jednou z nejrizikovějších skupin na našich silnicích, což nelichotivě dokládají čísla z dopravních nehod. Za posledních čtyřiadvacet let na našich silnicích zemřelo dva tisíce tři sta deset motorkářů, dalších bezmála šestnáct tisíc bylo těžce zraněno a přes třiapadesát tisíc lehce.

Z dat loňského roku se dá rovněž vyčíst, že mezi nejrizikovější stroje patří motorky v objemové třídě 460 až 850 ccm (devatenáct mrtvých), sami jezdci v jedné stopě zavinili přes tisíc šest set osmdesát dopravních nehod, při kterých zemřelo čtyřicet lidí, nejčastěji motorkáři umírali v Ústeckém kraji (osm mrtvých) a nejrizikovějším časem je šestnáctá až osmnáctá hodina.

kampaň BESIPu

Z pohledu dopravních nehod s účastí motocyklisty v důsledku vlivu alkoholu a návykových látek je velmi negativní, že čtyřicet dva procent těchto nehod zavinili motocyklisté pod vlivem alkoholu nad 1,5 promile. „Nejvyšší počet nehod zaviněných motocyklisty (835), usmrcených (23), těžce (127) i lehce raněných (647) má jeden společný jmenovatel – Nepřiměřená rychlost jízdy,“ informoval Tomáš Neřold.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

Další články z rubriky

Aplikace Záchranka již i na slovenských horách

Aplikace Záchranka již i na slovenských horách

Pomůže českým slovenským i rakouským turistům

Projekt Seniorské cestování připravuje novinky

Projekt Seniorské cestování připravuje novinky

Kraj zaveze seniory na návštěvu k sousedům

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.