Úterý 16. srpna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Ani praktické, ani oblíbené

16.08.2022 - Ani praktické, ani oblíbené - Už šestnáct let lze v...

Počasí

16.08.2022 - Úterý

Teplota: 29 / 16 - SkoroJasno

17.08.2022 - Středa

Teplota: 30 / 15 - SkoroJasno

Autobusové nádraží v Šumperku bude mít zelené střechy

01. listopadu 2019 - 18:16

Zpět na seznam článků

Účet za tyto práce by se tak mohl vyšplhat až na 4,5 milionu korun.

Autobusové nádraží v Šumperku bude mít zelené střechy

Autobusové nádraží v Šumperku bude mít zelené střechy zdroj vizualizace: mus

Autobusové zastávky a výpravní budovu budoucího přestupního terminálu budou mít zelené střechy. Včera večer to na svém veřejném zasedání schválili zastupitelé. Toto rozhodnutí bude znamenat vícenáklady v objemu zhruba čtyř milionů korun. Toto byl také jediný argument, který hovořil proti zeleným střechám. O shodě zastupitelstva na tomto projektu hovořilo závěrečné hlasování, při kterém nikdo nebyl proti tomuto záměru.

S návrhem ekologických řešení přišel zhruba před šesti týdny radní Michael Kohajda, a to na základě podnětů občanů. „Na přestupním terminálu jsme navrhli dva typy zelených střech. Extenzivní, to znamená s nízkým porostem sukulentů, které budou na střechách nástupišť, a intenzivní, se zhruba šedesáticentimetrovým porostem z travin, jež pak umístíme na výpravní budovu a zastávku MHD. Střechy jsou prakticky bezúdržbové, bude třeba je jen jednou ročně zkontrolovat,“ popsali novinku hlavní projektant Luděk Cekr a architekt Miroslav Tempír.

Zároveň informovali, že i přes tuto změnu nebude muset být přehodnocena statika všech staveb se zelenými střechami. Ty dokážou zadržet nejen prachové částice, ale především šedesát až sto procent vody při běžném dešti a postupně ji uvolňovat do okolního prostředí formou vodní páry. Tím pádem jako přírodní klimatizace ochlazují své okolí, tedy prostor autobusového nádraží a zlepšují jeho celkové klima.

Další změnou v projektu bude i záchytná nádrž na dešťovou vodu. Voda z této jímky bude sloužit jak pro mlžení intenzivní zelené střechy, tak pro zálivku zeleně v prostoru přestupního terminálu. Nádrž zadrží deset metrů krychlových dešťové vody.

Podle předběžných propočtů budou stát zelené střechy zastávek zhruba 3,2 miliony korun, nová zastávka MHD s 3D logem města přijde na necelý milion a vybudování záchytné jímky bude stát zhruba tři sta tisíc korun. Účet za tyto práce by se tak mohl vyšplhat až na 4,5 milionu korun. „Zelenou střechu na výpravní budově zaplatí společnost ČSAD, která je majitelem pozemku i objektu,“ upřesnila mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Terminál Šumperk - městská zastávka zdroj vizualizace: mus

Obavy z toho, zda na zelené střechy bude dostatek peněz, zmínilo v diskuzi především vedení města. „V současné době tvoříme rozpočet a už nyní víme, že nebudeme mít dost peněz na rozjeté investiční akce. Jen modernizace přestupního terminálu přijde město na zhruba 160 milionů korun, dokončovat budeme krytý bazén, peníze potřebujeme pro manufakturu a připravujeme rekonstrukci kulturního domu. Podle posledních kontrol vnitřního vybavení škol, nás v následujících letech čekají investice v řádech desítek milionů korun do technické infrastruktury budov. Zelené střechy jsou skvělý projekt, který bychom chtěli ve městě mít, ale musíme se na tuto věc dívat také očima řádného hospodáře,“ uvedli místostarostové Jakub Jirgl a Marta Novotná. Zároveň potvrdili, že město se zelenou střechou počítá také při rekonstrukci domu kultury.

Vedení města v čele se starostou Tomášem Spurným uvedlo, že vícenáklady pro přestupní terminál se budou muset částečně řešit úvěrem. „Zadlužování rozhodně není ideálním řešením,“ doplnila Marta Novotná.  „Mysleme na to, že tyto kroky děláme nejen pro současné cestující, aby měli lepší podmínky na přestupním terminálu, ale také pro budoucí generace. Dáváme tím zároveň najevo, že Šumperk myslí na ekologii,“ uvedl radní Michael Kohajda.

Projekt zelených střech byl nakonec schválen sedmnácti zastupiteli, osm se jich zdrželo, dva byli ze zasedání omluveni.

Autor: red., S. Singerová, zdroj vizualizace: mus

Fotogalerie

Autobusové nádraží v Šumperku bude mít zelené střechy     zdroj vizualizace: mus

Další články z rubriky

Olomoucký kraj protkne Arcibiskupská stezka

Olomoucký kraj protkne Arcibiskupská stezka

Upozorní na poselství historie

Letní Flora Olomouc je zrušena

Letní Flora Olomouc je zrušena

Vše urychlil covid a zdražování

Exkluzivní Fotogalerie

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Fotek: 63
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Fotek: 54
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Fotek: 68
Přidáno: 06.08.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.