Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 15. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s pesticidy

15.06.2024 - Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s...

Počasí

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - PoloJasno

16.06.2024 - Neděle

Teplota: 22 / 15 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Autoklub ČR letos slaví 120. výročí

24. května 2024 - 09:56

Zpět na seznam článků

Založen byl v roce 1904

Autoklub ČR letos slaví 120. výročí

1000 mil čs 2023 - Módní přehlídka dobových kostýmů zdroj foto: archiv AK

Letošní rok je pro nejstarší motoristickou organizaci u nás významný, připomíná si 120 let od svého založení. Autoklub České republiky dnes na tiskové konferenci představil významné akce, které se letos uskuteční.

V únoru 1904 byl založen Klub českých motocyklistů, o měsíc později Klub českých automobilistů. Od samých počátků oba kluby spolupracovaly a byly i personálně propojené, o pět let později se spojily v jeden. Klub českých, po vzniku republiky československých automobilistů v roce 1922 valná hromada přejmenovala na Autoklub Republiky Československé. Po roce 1989 byl obnoven. Dnes je národní sportovní federací pro motorsport, ale má také další řadu aktivit. Sdružuje kluby historických vozidel, karavanisty, zdravotně postižené motoristy, věnuje se zvyšování bezpečnosti silničního provozu. Jak připomněl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR, letos si 120 let připomínají i obě světové motoristické organizace, Mezinárodní automobilová federace FIA a Mezinárodní motocyklová federace FIM. Autoklub ČR je ale starší, FIA byla založena v červnu a FIM v prosinci 1904.

V jubilejním roce se bude konat několik významných akcí. Generální sekretář Autoklubu ČR Tomáš Kunc představil podrobnosti k druhému ročníku Středoevropské rally, podniku mistrovství světa, který se koná od 17. do 20. října. V historii vůbec poprvé se vloni realizoval jako koncept spojení tří federací – české, německé a rakouské – s tratěmi na území všech tří států. Premiéra světového podniku v automobilových soutěžích byla nejen naplněním snů mnoha generací fanoušků, ale sklidila také úspěch na všech frontách. Zájem příznivců předčil očekávání, na závody přijelo celkem 125 tisíc diváků. Vedle skvělých mediálních čísel má loňská Středoevropská rally také historické prvenství v hodnocení FIA, šlo o vůbec první podnik WRC, který obdržel tři hvězdičky za udržitelnost. Letošní novinkou budou servisní parky v Klatovech a Prachaticích, takže i čeští fanoušci budou mít příležitost vidět práci mechaniků týmů. Nově se shakedown pojede v České republice, opět bude světově atraktivní ceremoniální start na Pražském hradě a superspeciální rychlostní zkouška v Chuchli. Stejně jako vloni se další etapa jede v okolí Klatov, novinkou je návrat k tradicím dlouhých tratí, nejdelší zkouška bude měřit přes 30 kilometrů.

Výkonný ředitel Autoklubu ČR Richard Gironi připomněl, že ve dnech ve dnech 20.-21. července do České republiky zavítá mistrovství světa v motokrosu, hostitelem MXGP bude tradiční trať v Loketských serpentinách. Závod v Lokti má v rámci šampionátu výsadní postavení, již několikrát získal cenu promotéra za nejlepší závod sezóny. Fanoušci se opět mohou těšit vedle skvělých výkonů světové elity na starty českých reprezentantů. Lákadly doprovodného programu také bude sobotní párty zakončená velkolepým ohňostrojem. Letošní novinkou budou dvě velkoplošné obrazovky, aby diváci měli příležitost sledovat celý průběh závodů. Autoklub ČR je promotérem domácího šampionátu HT GROUP OPEN Mistrovství ČR v motokrosu. Sedmidílný seriál odstartoval v Dalečíně, nejbližší závod bude 16. června v Přerově. Domácí motokros má množství fanoušků, diváckou přitažlivost zvyšuje letošní účast bývalého vicemistra světa Maxe Nagla z Německa.

Odpoledne 12. června se Opletalova ulice před klubovým domem Autoklubu ČR promění v „závodní depo.“ Letos se totiž opět uskuteční soutěž 1000 mil československých jako připomínka slavného závodu ve třicátých letech minulého století. Scénář je stejný jako tehdy, do ulice najíždějí historické automobily, dnes je akce doplněna o zajímavý doprovodný program, hraje swingová kapela, bude módní přehlídka dobových kostýmů, pro děti soutěže s dopravní tématikou. Druhý den v 6.00 hodin auta startují v minutových intervalech a jedou do Bratislavy. Trasa je co nejvíce podobná té původní. Ředitel soutěže Jiří Patočka prozradil, že letos bude absolutní rekord účastníků, na startu v Opletalově ulici návštěvníci uvidí 125 historických automobilů vyrobených do roku 1939, mezi nimi opravdové unikáty, totožné stroje, které závod jely před devadesáti lety!

Autor: red., Bohumil Pácl, zdroj foto: AK

Fotogalerie

1000 mil čs 2023 - Módní přehlídka dobových kostýmů     zdroj foto: archiv AK
Středoevropská rally 2023 - ceremoniální start na Pražském hradě   zdroj foto: archiv AK
MXGP Loket ilustrační foto     zdroj foto: archiv AK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.