Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 15. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s pesticidy

15.06.2024 - Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s...

Počasí

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - PoloJasno

16.06.2024 - Neděle

Teplota: 22 / 15 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

BĚH: Šumavskou trasu Horské výzvy ovládli úplní nováčci

23. července 2017 - 12:14

Zpět na seznam článků

Seriál Rock Point má za sebou letošní třetí část

BĚH: Šumavskou trasu Horské výzvy ovládli úplní nováčci

Horská výzva - start kategorie Short foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

O víkendu se do Železné Rudy sjeli milovníci horských běhů a trekingu, kteří si mohli vyzkoušet jednu ze tří vypsaných běžeckých tras nebo naopak nesoutěžní benefiční pochod. Letos premiérově se pod přípravou tras podepsal ultratrailista Tomáš Bystřický se šéfem Horské služby Šumava. A stálo to za to! Šumavský díl byl mimořádně atraktivní pro všechny výkonnostní skupiny. Šumavu těžkou i krásnou nakonec poznalo na šest stovek běžců z celé republiky.

běžci poznávali krásy Šumavy foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Závod ale ovládli nováčci. „Běhání, lyžování, sjezdování nebo skiaplinismus jsou prostě sporty, které do hor patří. Byly ale ohlasy, že Šumava je běhací pouze na asfaltu, tak jsme se rozhodli, že tohle změníme, protože na Šumavě je mnoho krásných míst, které stojí za to, abychom na ně lidi nalákali, a přesně o to jsme se snažili. Ukázat, že tu jsou krásné lesní cesty a krásné výběhy. To byl hlavní impuls, proč jsme se sami na přípravě trasy podíleli," vysvětlil Michal Janďura, šéf Horské služby Šumava, který právě se zkušeným běžcem Tomášem Bystřickým stál za zcela novými trasami západočeského dílu Horské výzvy. „Chtěli jsme přitvrdit a udělat cesty atraktivnější. Přesně tak o nich lidé v cíli mluvili. Na trase sice trochu nadávali, ale v cíli vládlo nadšení. Dosáhli jsme optimální hranice mezi těžkým závodem a zvládnutelným pro začátečníky. Každý se na ní vyřádí, trasa je zajímavá pro eliťáky i pro hobíky," shrnul spokojeně ambasador Tomáš Bystřický.

běžci poznávali krásy Šumavy foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Jeho slova potvrzují ohlasy nejen účastníků, ale i samotného ředitele seriálu Pavla Zitty, který si stejně jako u předchozí zastávky "střihnul" trasu Short. Trať se mi líbila. Skvěle jsem si odpočinul a odreagoval se. Samozřejmě bylo peklo, když ke konci už seběhnete do Rudy a pak na vás čeká ještě pětikilometrová smyčka. To je hodně na morál, prostě výzva," usmál se ředitel Zitta.

pro mnohé je závod osobní výzvou foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Na běžce čekaly obligátní tři závodní distance - Long (67,3 km), Half (43,3 km) a Short (18,6 km). Královskou trasu, která startuje vždy pět minut před páteční půlnocí, ovládli absolutní nováčci - Jan Loqnenz a Jiří Partl. „Známe se devět a půl hodiny," prohlásil v cíli po sedmihodinovém vítězném běhu Jiří Partl. „Já běžel druhý závod. Ani jsem neměl slušný výsledek, abych někomu mohl říct, pojď se mnou běžet. Jirka na seznamce někoho hledal, tak jsem mu řekl, že si na to věřím, a ve středu padlo rozhodnutí, že to spolu dáme. Měli jsme štěstí. Myslím, že taková náhoda se stává jednou za sedm let," usmál se parťák Jan Loqnenz.

vítězové Longu Jan Loqnenz a Jiří Partl probíhají cílovou rovinkou foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Pouhých dvacet vteřin za nimi doběhl plzeňský dogtrekař Vlastimil Vágner. „Po minulé Výzvě jsem byl plný bebíček, takže jsem dnes úplně závodit nechtěl. Spíš si pohlídat ostatní dogtrekaře a jít na jistotu. Možná ale, že kdybych věděl, že jsou přede mnou jen dvacet vteřin celkoví vítězové, tak to nakopnu," mrknul plzeňský borec Vágner.

vítězný dogtrekař Vlastimil Vágner z Plzně foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Obdivuhodnými výkony se ale blýskly také ženy. „Trasa byla super, žádný asfalt. Přes noc jsme nic neviděly a pak už nám to bylo jedno. Jen jsme doufaly, že před námi žádné baby nejsou. Ale dávat chlapům, je fajné,"  svěřila se členka vítězné ženské dvojice na Longu Hanka Přádková, která si s kolegyní Monikou Gemelovou pro zlato přijela až z Ostravy. „Ve čtyři skončíš v práci, v pět sedneš do auta, v půl jedenácté vystoupíš a ve dvanáct běžíš. Stojí to zato. Organizace a zázemí závodu je super," dodala s úsměvem Monika Gemelová.

nejrychlejší ženy na královské trati Long Monika Gemelová a Hanka Přádková foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Na třech distancích se soutěžilo téměř ve dvou desítkách kategorií - muži, ženy , dvojice i dogtrekaři.  Na Šumavu za svojí "Výzvou" dorazili lidé z celého Česka. Účastníci se napříč kategoriemi shodli, že změny na trasách, kdy asfaltové pasáže nahradily trailové úseky, byly velkým přínosem. „Trasa byla náročná a krásná. Opravdu moc krásná. Prvních pětadvacet kilometrů to bolelo, ale mám z toho velmi dobrý pocit. Do Výzvy jdu s dobrým pocitem, že budu v krásných horách a poznám nová místa a nové lidi," svěřila se Veronika Martínková, vítězka stření trasy Half, která na Šumavu dorazila také až z Ostravy.

nejrychlejší žena střední trasy Half Veronika Martínková z Ostravy foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Skvěle ji ale sekundovala stříbrná Jindřiška Zemanová. „Pro mě to byla první Horská výzva a vůbec jsem nevěděla, co od toho mám čekat, ale na Hojsovce máme chatu, takže tady znám každý kámen a přišlo mi škoda to nevyužít. Říkala jsem si, že když to mám takhle za barákem, že to prostě musím dát," pronesla spokojeně plzeňská triatlonistka.

plzeňská triatlonistka Jindřiška Zemanová si doběhla pro stříbro na Halfu foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Nedílnou součástí závodů je i nesoutěžní benefiční Pochod s Mixitkou, ze kterého polovina startovného poputuje na konto Elišky, u které kvůli nedostatku kyslíku při porodu došlo k těžkému poškození mozku. Mladé slečně letošní ročník i díky příspěvku od firmy Synlab přinesl částku ve výši 14 460 korun.

start kategorie Half foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Čtvrtá zastávka seriálu pokračuje za necelé tři týdny v Jeseníkách. Na Červenohorském sedle se běžci potkají  11. a 12. srpna a stále je prostor se přihlásit buď on-line na webu nebo přímo na místě. „Věřím, že se mezi běžci rozkřikne, jak se nám podařilo trasy vylepšit a stále více budeme lidi motivovat ke zdravému pohybu v horách," zve k další účasti šéf Horské služby Šumava Michal Janďura.

Autor: red., P. Pátek , zdroj foto:Horská výzva/PatRESS.cz

Fotogalerie

 Horská výzva - start kategorie Short                   foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.