Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 20. září 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jazz bude znít Zábřehem

20.09.2019 - Jazz bude znít Zábřehem - Laura a její tygři, Felix...

Počasí

20.09.2019 - Pátek

Teplota: 15 / 4 - Oblačno

21.09.2019 - Sobota

Teplota: 16 / 6 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

BIKROS je sport v České republice zažívající recesi

10. června 2019 - 05:18

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s primářem ortopedie Nemocnice Šumperk, Jánem Debre, který se závodů v Zábřehu zúčastnil, jako lékařský dozor

BIKROS je sport v České republice zažívající recesi

O minulé, víkendu se jely první závody v novém areálu v Zábřeze. V sobotu se konal přebor Olomouckého kraje a v neděli další závod Moravské ligy.

přebor Olomouckého kraje zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Kdo by si nevzpomenul na ohromné závody v devadesátých létech zde v Šumperku  - mistrovství republiky a snad i Evropy - postupně navazujeme na zašlou slávu současným budováním tratí tatínků, kteří v mládí tento sport dělali a nyní své děti vedou stejným směrem. Jedná se o základní cyklistickou dovednost, kde je potřeba výbušnosti, mistrovského ovládání kola, cit pro techniku, vypilovaný start na rampě, vůli pro osobní souboje v zatáčkách a kondici k dvou minutovému kyslíkovému deficitu, kdy se jede zcela naplno  .... za každého počasí .... téměř celý rok .... cíl je olympiáda ( pro ty starší ) v Tokiu v roce 2020 .

přebor Olomouckého kraje zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Prosím o stručný report ze závodu. Trať v Zábřehu patří k těm nejnáročnějším. Jak ji hodnotí závodníci?

MUDr. Ján Debre: V Zábřehu, jako v ostatních městech našeho kraje - Rapotín, Šumperk, Jeseník, Uničov, Prostějov, Přerov, Olomouc vznikla za vydatné podpory rodin trať v bývalé skládce v lomu. Je hodnocena závodníky jako velice příjemná, patří mezi kratší, jede se v podstatě sedmdesát procent z kopce, technicky náročnější jsou první a poslední zatáčka, kde se musí všichni vtěsnat, ale skoky jsou dělány hladce, "nekoušou" a je určena pro začátečníky. Parametry evropských a světových drah tedy nemá. V Riu se jezdilo místy 55 km/hod a trať byla téměř" nejezditelná - ostré hrany, náročné 9M skoky.

Výsledky závodů ZDE

Jako otec s kamarády základních organizátorů a stavařů tratě jsem se taktéž  podílel několika desítkami odpracovanými hodinami na trati v Zábřehu. Postupně se sen stal skutečností a 1/6 se jel první ostrý závod na zcela nové trati, což mě osobně velice potěšilo, že se věci i přes značnou míru komplikací, dotáhly do zdárného konce.

přebor Olomouckého kraje zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Závodu jste se zúčastnil, jako lékařský dozor. Bylo zapotřebí v průběhu závodu, Vašeho zásahu? 

MUDr. Ján Debre: Závod se jako obvykle neobešel bez pádů, platí heslo: " kdo nepadá, jezdí pod své možnosti. V sobotu bylo zranění větší jen jedno - a sice lehčí otřes mozku s výpadkem paměti, v pátek na tréninku jsem byl volán pro  výrazněji naražené záda s krákým bezdeším - dítě jelo poté v sobotu domů a závod pro něj skončil předtím, než vlastně začal, a v neděli bylo více "crashů", jedna zlomenina v oblasti hlezenního kloubu, jinak naraženiny.

přebor Olomouckého kraje zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Obecně můžete přiblížit, jaké jsou nejčastější úrazy u tohoto sportu?

 MUDr. Ján Debre: Mezi obávané poranění patří hlavně měkotkáňové poranění dutinových orgánů vzniklé decelerací - tedy poranění ledvin, sleziny, parenchymu jater, plic ( klasická propíchlá plíce úlomky zlomeného žebra) a klasicky nitrolební krvácení, které všechny můžou způsobit závažné následky, v krajním případě  i smrt závodnika. Mezi klasické poranění patří poranění v oblasti ramenního pletence ( luxace ramenního kloubu, zlomeniny klíční kosti, lopatky, pažní kosti), poranění lokte - luxace, utržení úponů a poranění zápěstí - zlomeniny v oblasti kostí předlokt.  U starších dětí , které mají povoleno již závodit s našlapovacími pedály po pádech jsou taktéž  traumatizovány vazy kolene, obdobně jako při pádech na snowboardu nebo na lyžích ( ano i na kole se dá spřetrhat přední křížový vaz). Vše vyjmenované jsem jako lékař našeho Zábřežského teamu osobně zažil a ošetřil ( bohužel ... ) a i proto jsme se s manželkou domluvili, že to není sport, který budeme u mého syna ( já jsem sice závodil, ale byl jsem pověstný tím, že jsem spíše sbíral popadané kolegy - závodníky - z tratě. Aktivně podporovat mimo výrazné osobní zdravotní rizika nese sebou i značnou časovou ( čtrnáct závodů základní části; finanční náročnost (kolo, vybavení, transporty).

přebor Olomouckého kraje zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Nemocnice Šumperk byla sponzorem závodu?

MUDr. Ján Debre: Nyní se tomuto sportu věnuji hlavně jako veliký fanoušek a při závodech a na trénincích jako lékař, podílím se na standardizaci tréninkové výkonnosti a správném provedení pohybu spolu s trenérem, který je absolvent FTVS. Jako lékař a nyní již i primář se podílím jako zaměstnanec Nemocnice Šumperk svým volným časem a odbornými vědomostmi na "sponzorinku" tohoto sportu v Zábřehu, v dalších letech budu žádat i o finanční podporu pro jezdce, kteří jsou  konkurenceschopni  i v evropském poháru často končí na bedně.

přebor Olomouckého kraje zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Autor: red., S. A., foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.