Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sportovní hry seniorů

29.05.2024 - Sportovní hry seniorů - Konal se již devátý ročník

Počasí

29.05.2024 - Středa

Teplota: 20 / 13 - Oblačno

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 11 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu

09. dubna 2024 - 13:32

Zpět na seznam článků

Plavební komora ve Spytihněvi má nová vrata

Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu

Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu zdroj foto: PM

Komora v současnosti prochází generální opravou. Práce budou dokončeny v dubnu tak, aby 1. května mohla bez omezení začít hlavní plavební sezóna na Baťově kanálu.

Technicky náročné práce probíhaly na plavební komoře ve Spytihněvi. Povodí Moravy osazovalo horní zhlaví plavební komory zcela novými vraty. Vzpěrná vrata váží 2,7 tuny, jsou 3,2 metru široká a 4 metry vysoká. Samotnou instalaci prováděla specializovaná firma s pomocí velkého jeřábu. „Vrata plavební komory byla instalována na speciální čepy, které zajistí jejich plynulý pohyb. Šlo o velice náročnou operaci a milimetrovou práci, což je při parametrech vzpěrných vrat poměrně náročné. Osazení obou křídel proto zabralo prakticky celý den,“ popisuje ředitel Závodu Střední Morava Pavel Cenek z Povodí Moravy, který má správu Baťova kanálu na starost.

Po osazení vrat následovalo napojení na připravené ovládací mechanismy a zprovoznění vrat. V průběhu tohoto týdne proběhne ještě osazení vrat v dolní části plavební komory. „Do začátku hlavní plavební sezóny zbývají tři týdny. V následujících dvou týdnech odtěžíme provizorní zemní hráz v horní rejdě, dokončíme betonování dolního zhlaví, komoru osadíme ovládacími prvky, signalizačním a plavebním značením a provedeme provozní zkoušky. Všechno běží podle plánu,“ říká Cenek.

Komplexní opravu takřka 90 let staré plavební komory ve Spytihněvi zahájilo Povodí Moravy v říjnu 2023. Správce Baťova kanálu měl na dokončení rozsáhlých stavebních prací pouhých sedm měsíců. Akce spočívá v komplexní opravě všech částí plavební komory a zahrnuje výměnu vrat, elektroinstalací a ovládacích konstrukcí, včetně stavebních konstrukcí. Plavební komora získá nové úvazní prvky, signalizační i plavební značení.

Oprava plavební komory ve Spytihněvi je součástí komplexních oprav všech plavebních komor, které Povodí Moravy na Baťově kanálu plánuje. S ohledem na technickou náročnost oprav a zachování plného provozu hlavní plavební sezóny budou práce probíhat postupně. Jako první se „nového kabátu“ dočká plavební komora ve Spytihněvi, následovat bude generální oprava plavební komory ve Veselí nad Moravou, kterou Povodí Moravy zahájí v říjnu 2024 opět tak, aby nedocházelo k omezení plavby na vodní cestě.

„Opravy plavebních komor ve Spytihněvi a Veselí nad Moravou si vyžádají finanční náklady ve výši 48 mil. korun. Akce je financována z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury," informoval tiskový mluvčí Petr Chmelař.

Povodí Moravy jako správce Baťova kanálu v posledních letech výrazně investuje do bezpečnosti, komfortu a plynulosti plavby na Baťově kanálu. Oprava téměř devadesát let starých plavebních komor patří aktuálně mezi nejvýznamnější projekty, které na vodní cestě v jeho moderní historii proběhnou. V letošním roce Povodí Moravy dokončí modernizaci rejd jedenácti plavebních komor spojenou s výstavbou nových čekacích stání za 61 mil. korun. Modernizace výrazně přispěla k bezpečnosti provozu na vodní cestě.

Autor: red., Petr Chmelař, zdroj foto: PM

Fotogalerie

Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu    zdroj foto: PM
Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu    zdroj foto: PM
Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu    zdroj foto: PM
Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu    zdroj foto: PM

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.