Běh s Horskou službou Jeseníky

22. července 2021 - 14:24

VÝSLEDOVKA. Z loučenského parku na Tři kameny

Běh s Horskou službou Jeseníky foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

V sobotu 17. července se uskutečnil běžecký závod Horské služby na Tři kameny, který byl součástí Dne s Horskou službou Jeseníky.

Na start se postavilo jednačtyřicet běžců, kteří byli zařazeni do pěti vyhlášených kategorií. Trať závodníky zavedla z Loučné do Bukovického sedla. Pokračovali kolem masívu Ucháče na Tři Kameny a o něco kratší trasou zpět do zámeckého parku.

Běh na patnáct kilometrů s převýšením kolem pěti set metrů byl pro účastníky atraktivní krásným výhledem na Jeseníky. Počasí účastníkům přálo, možná by běžci přivítali méně sluníčka.

Mezi muži s nejlepším výsledkem doběhnul do cíle Pavel Dvořák 1:05:15, mezi ženami nejlépe uspěla Lucie Lidajová v čase 1:38:03.

výsledovka zdroj: HS - R.Fišnar

Účastník běhu na Tři kameny přiblížil Horské službě Jeseníky své zážitky. „Když jsme před časem plánovali kam vyrazit na víkend, tak jsem náhodou narazil na akci Den s Horskou službou, jehož součástí byl i běžecký závod. Okamžitě bylo rozhodnuto, že vyrazíme směr Jeseníky do Loučné nad Desnou. Máme to přece jen z Broumova kousek cesty, tak jsem kontaktoval organizátory, kteří byli neobyčejně vstřícní, a mimo jiné jsem se dozvěděl, že závod má parametry prověrkové trasy Horské služby. K tomu, že jsem si chtěl po pár letech zazávodit, přibyla i další výzva a to vejít se do limitu “kluků” z HS. Dorazili jsme už v pátek a samozřejmě jsem neodolal a vydal se kousek po trati. Po pár kilometrech mi bylo jasné, že závod bude bolet a že limit HS 1h 20m bude viset hodně vysoko. Prezentace byla, stejně jako Den Horské služby, v překrásném prostředí zámeckého parku v Loučné. Už od rána bylo vše ve znamení pohody, žádná fronta a usměvaví organizátoři odpovídající na všechny otázky účastníků běhu. Start byl stanoven na 10:30, když už sluníčko pěkně hřálo a slibovalo, že ani ono nám závod moc neulehčí. Po rozpravě se celkem 41 běžců a běžkyň postavilo na startovní čáru, aby je několik dětiček pod vedením paní starostky odstartovalo. První kilometr vedl po rovině městem a naše svaly tak dostaly milý dárek - možnost se zahřát. A že to bylo potřeba! Hned po startu se na čele osamostatnila čtveřice “chrtů” v čele s pozdějším vítězem Pavlem Dvořákem (vítězný čas 1:05:15). Od náběhu do terénu jsme začali stoupat na kopec Ucháč (1003 m.n.m.) a bylo to opravdu výživné 6,5 km dlouhé stoupání. Naštěstí nás organizátoři ušetřili výběhu na samotný vrchol a s malou odbočkou na Tři kameny jsme oběhli kopec Ucháč. Dočkali jsme se vytouženého bodu, kdy už to do cíle bylo jen a jen z kopce. Cíl byl opět v zámeckém parku, kde závodníkům udělali krásnou atmosféru účastníci Dne s HS. Svou osobní výzvu dostat se do limitu HS jsem s přimhouřením obou očí splnil (bylo to o pár vteřin), a tak by mě zatím do HS asi nevzali, ale dlouho si budu pamatovat, jakou fyzičku musí chlapci v červeno modrých tričkách mít. Trať byla opravdu náročná, skvěle označená a organizátorům patří obrovský dík a úcta. Těším se na příští rok, budu trénovat, abych se tentokrát “vešel”, napsal Pavel Vít z Broumovska.

Den HS Jeseníky v Loučné nad Desnou foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Tým pořadatelů, který byl složen převážně z členů Horské služby Jeseníky a jejich rodinných příslušníků, ocenil také pomoc obce Loučná nad Desnou. „Děkujeme paní starostce Petře Harazímové a zaměstnancům obce Loučná nad Desnou, kteří nám výrazně pomohli s uskutečněním celého dne. Zahraničním kolegům ze Slovenské Horské záchranné služby a Leteckému útvaru ministerstva vnitra Slovenské republiky,“ doplňuje Roman Fišnar z HS Jeseníky.

Autor: red., Roman Fišnar - Horská služba Jeseníky, foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Běh s Horskou službou Jeseníky    foto: sumpersko.net - M. Jeřábek