Běh za zdraví vystřídá v areálu FN Olomouc muzejní noc s prohlídkami fortu Tafelberg
03. května 2019 - 09:53
Tak trochu jiný pátek
Páteční odpoledne a podvečer patří ve Fakultní nemocnici Olomouc k těm nejklidnějším obdobím týdne, kdy veškerý ruch vně budov zdánlivě zcela utichá. Rozhodně to však nebude platit o pátku 17. května. Po 1. ročníku Běhu za zdraví FN Olomouc ožije největší zdravotnické zařízení na střední Moravě Olomouckou muzejní nocí, která pro zájemce zpřístupní fort Tafelberg.
Premiérový ročník Běhu za zdraví nabídne účastníkům nejen tříkilometrový rodinný běh a hlavní závod na dvojnásobnou vzdálenost, ale také doprovodný program. Informovali jsme ZDE
Běh za zdraví je určen opravdu pro každého - od dětí, přes dospělé včetně trénovaných sportovců i „obyčejných“ milovníků zdravého pohybu až po seniory.
Akce začne prezentací ve čtrnáct hodin a potrvá zhruba do sedmé podvečer. Na trať, která povede známými i nepříliš navštěvovanými částmi areálu, vyrazí jako první v šestnáct hodin účastníci tříkilometrového rodinného běhu a vyznavači nordic walking. Start hlavního závodu na dvojnásobnou vzdálenost je naplánován na sedmnáctou hodinu hodinu.
Poté už vystřídá sportovní aktivity možnost prohlídek fortu Tafelberg, součásti olomouckého pevnostního systému, která byla vybudována na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Stane se tak v rámci Olomoucké muzejní noci 2019. Pevnůstka je jedním z objektů tzv. fortového „věnce“- unikátního projektu podplukovníka Wurmba z roku 1850. Je přitom v souboru fortových staveb v Olomouci výjimečná, neboť byla využívána hlavně jako vězení. Tafelberg je podle příznivců fortifikačních staveb jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může konkurovat slavné pevnosti v Josefově. Ústřední část rozsáhlého areálu pevnůstky v současnosti slouží jako Centrální spisovna FN Olomouc.
Komentované prohlídky začnou v devatenáct hodin v půlhodinových intervalech do jednadvacáté hodiny. „Vstup do objektu bude možný výhradně v doprovodu průvodce. V podzemí není instalováno elektrické osvětlení, prohlídka podzemních prostorů je zabezpečena přenosnými individuálními svítidly a provizorním osvětlením. K absolvování prohlídky je nezbytné mít vlastní svítilnu. Prohlídka, jejíž trasa není bezbariérová a je nevhodná pro děti do tří let, trvá zhruba padesát minut. Vstup dětí do deseti let je možný pouze v doprovodu dospělých, kteří odpovídají za jejich chování,“ uvedl tiskový mluvčí FN Adam Fritscher, který upřesnil: „V podzemních prostorách se teplota pohybuje kolem deseti až patnácti stupňů Celsia, je proto vhodné se podle toho přiměřeně obléci a použít pevnou obuv.“
Rezervace prohlídek je možná přes webovou stránku ZDE
Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.