Nemocnice Šumperk - lékárna
Jesenická ortopedie
Nemocnice Šumperk
Pátek 23. března 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Falešný med na pultech českých obchodů

23.03.2018 - Falešný med na pultech českých obchodů - FSZPI varuje...

Počasí

zatazeno

23.03.2018 - Pátek

Teplota: 3 / -3 - Zataženo

polojasno

24.03.2018 - Sobota

Teplota: 5 / -2 - PoloJasno

Nemocnice oční

Během týdne se v Nemocnici Šumperk uskuteční dvě akce pro veřejnost

12. listopadu 2017 - 11:28

Zpět na seznam článků

V úterý a ve čtvrtek

Během týdne se v Nemocnici Šumperk uskuteční dvě akce pro veřejnost

Během týdne se v Nemocnici Šumperk uskuteční dvě akce pro veřejnost foto: archiv šumpersko.net

Největší zdravonické zařízení v regionu 14. listopadupadu nabídne při příležitosti Světového dne diabetu bezplatná vyšetření i konzultace. Ve čtvrtek 16. listopadu se pak nemocnice připojí k Světovému dni STOP dekubitům. V rámci akce zdravotníci lidem poradí, jak co nejlépe pečovat o své blízké, kteří jsou například trvale upoutáni na lůžko.

Při příležitosti osvětové akce nabídne veřejnosti bezplatné vyšetření hladiny krevního cukru i odborná poradenství, týkající se onemocnění cukrovkou. Zájemci se například dozvědí, jak nemoci předcházet, jak se v případě vzniku onemocnění naučit s cukrovkou „žít“ a jak o sebe správně pečovat.

K dispozici bude i nutriční terapeut, který poradí, jak se správně stravovat a co vše udělat proto, aby se nám nemoc obloukem vyhnula. „Celá akce se uskuteční v úterý 14. listopadu v naší diabetologické ambulanci, kterou pacienti najdou v pavilonu F. Svůj program si připravila i Lékárna Nemocnice Šumperk, která v tento den nabídne ochutnávku speciální výživy pro diabetiky a chybět nebude ani naše nutriční terapeutka, která lidem poradí v oblasti zdravé výživy,“ prozrazuje hlavní sestra Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková.

hlavní sestra Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková foto: M. Jeřábek - archiv šumpersko.net

V České republice trpí cukrovkou zhruba osm procent populace, pozadu nezůstává ani šumperský region. Jen v péči diabetologů Nemocnice Šumperk je nyní víc než 700 pacientů a toto číslo není zdaleka konečné. Další pacienti se léčí například u praktických lékařů a internistů. Devadesát procent pacientů přitom trpí diabetem druhého typu, který souvisí s vyšším věkem, obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem.

Den diabetu foto: M. Jeřábek archiv šumpersko.net

Ve čtvrtek se pak nemocnice připojí k Světovému dni STOP dekubitům neboli proleženinám. Právě ty často stojí za prodloužením léčby mnohdy nemohoucích pacientů. „Boj s proleženinami není jen věcí hospitalizovaných pacientů, ale ve velmi mnoha případech se týká také domácí péče o nemocné. Poměrně často totiž vznikají už doma a pacienti jsou k nám přivezeni ve velmi komplikovaném stavu. Zápasit s tímto zdravotním problémem není vůbec snadné, a už vůbec ne v domácím prostředí. Právě proto jsme se rozhodli připojit k celosvětové akci, v rámci které se na nás budou moci lidé obrátit o radu,“ vysvětluje hlavní sestra Monika Žaitlíková s tím, že speciální program startuje ve středu v devět hodin na Centrálním příjmu nemocnice. 

Zdravotníci zájemcům například ukážou, jak správně polohovat ležícího pacienta, jaké používat polohovací pomůcky k prevenci proleženin nebo jak dekubity správně ošetřovat. Chybět nebude ani ukázka konopné kosmetiky a přípravků podporujících hojení ran. Připraveni budou také odborníci, se kterými budou moci zájemci problematiku proleženin prodiskutovat a obrátit se na ně s prosbou o radu.

Dekubit je poškození kůže nebo tkání, které je způsobeno přímým tlakem nebo třecími a střižnými silami. Může být v rozsahu od trvalého začervenání až po hluboké poškození, ať už svalů, šlach nebo třeba kostí. Odborníci vnímají toto onemocnění jako závažný problém, neboť se proleženiny špatně hojí.

Autor: red., H. Hanke

Fotogalerie

 Během týdne se v Nemocnici Šumperk uskuteční dvě akce pro veřejnost foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

Také v Hanušovicích a Jeseníku se dočkají moderní nádražní budovy

Také v Hanušovicích a Jeseníku se dočkají moderní nádražní budovy

V Olomouckém kraji půjde letos na opravy a rekonstrukce nádraží přes sto čtyřicet milionů korun

Exkluzivní Fotogalerie

Keltský večer v Šumperku I.

Keltský večer v Šumperku I.

Fotek: 41
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku II.

Keltský večer v Šumperku II.

Fotek: 67
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku III.

Keltský večer v Šumperku III.

Fotek: 31
Přidáno: 04.03.2018

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.