Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 17. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nebivakujte v extrémních podmínkách!

17.01.2021 - Nebivakujte v extrémních podmínkách! - Varují...

Počasí

17.01.2021 - Neděle

Teplota: -4 / -15 - Sníh

18.01.2021 - Pondělí

Teplota: -7 / -16 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Bezmála osmdesát nových nízkopodlažních vlaků zamíří do krajů

13. prosince 2020 - 15:31

Zpět na seznam článků

V průběhu čtyř let

Bezmála osmdesát nových nízkopodlažních vlaků zamíří do krajů

: Jednotky RegioPanter (dvouvozové provedení) na testech ve zkušebním centru VUZ zdroj foto: ČD

Národní dopravce plní závazek vůči krajům, objednal pro ně další nové vlaky. Z již dříve uzavřených rámcových kontraktů zadal dopravce výrobu dalších devatenácti dvouvozových a devětadvacet třívozových jednotek RegioPanter u konsorcia Škoda Transportation a Škoda Vagonka.

Do jednotlivých krajů tak zamíří v průběhu příštích čtyř let celkem sedmdesát devět nových nízkopodlažních vlaků tohoto typu. Ve dvouvozové variantě mají až 140 míst k sezení, ve třívozovém provedení nabídnou až 240 sedadel.

Cestující ocení komfortní interiér, moderní výbavu, možnost pohodlné přepravy osob na invalidním vozíku i prostor pro kočárky a jízdní kola. „Tím, že objednáváme nové vlaky, plníme smluvní závazky vůči krajům, které s námi i díky tomu uzavřely dlouhodobé kontrakty,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik a dodává: „Zároveň tím řešíme přirozenou obnovu vozidel. Do mnohých z nich již nelze instalovat evropský zabezpečovač ETCS, nevyhovují současným požadavkům na komfort cestování, ani nemohou plně využít nově modernizované tratě. Nahradí je úplně nové jednotky, které rychle zvýší kvalitu cestování v regionech a budou sloužit dalších minimálně třicet let. V neposlední řadě bude jejich provoz výrazně šetrnější k životnímu prostředí.“

Podpis smluv: zleva Petr Brzezina, předseda představenstva a prezident Škody Transportation; Václav Nebeský, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD; Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel ČD zdroj foto: ČD

Oproti původním jednotkám RegioPanter mají ty nové řadu technických vylepšení.

Jsou vybaveny moderním informačním systémem, Wi-Fi, kamerami, možností automatického vedení vlaku a už z výroby budou vybaveny nejmodernějším vlakovým zabezpečovacím zařízením ETCS. Jednotky jsou určeny pro provoz na obou českých napájecích systémech 3 kV DC a 25 kV AC a jejich maximální rychlost je 160 km/h.

Jednotka RegioPanter (vizualizace). zdroj:ČD

Interiér jednotky RegioPanter (vizualizace). zdroj:ČD

„Již dříve jsme podepsali výrobu jednatřiceti jednotek s dvěma vozy a nyní k nim závazně objednáváme dalších devatenáct. Jejich nasazení plánujeme v letech 2023 a 2024 v krajích Olomouckém, Moravskoslezském a Jihočeském. Vyčerpáme tak celý rámcový kontrakt, který nám umožňoval odběr až padesát vozidel. Současně závazně objednáváme dvacet devět třívozových jednotek z nedávno uzavřeného rámcového kontraktu na odběr až šedesát vozidel. Z nich jsou první dvě jednotky, jejichž nákup je podpořen i dotací z OPD2, určeny pro Moravskoslezský kraj. Dalších dvacet sedm vlaků by mělo po dohodě s krajskou samosprávou v letech 2023 a 2024 postupně vyjet na regionální tratě v Olomouckém kraji,“ upřesňuje člen představenstva ČD a náměstek generálního ředitele pro obchod Jiří Ješeta.

Autor: red., Robert Pagan, zdroj foto: ČD

Fotogalerie

: Jednotky RegioPanter (dvouvozové provedení) na testech ve zkušebním centru VUZ   zdroj foto: ČD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.