Blízká setkání třetího věku
12. ledna 2022 - 09:22
Senioři se mohou hlásit do kurzu v olomoucké Pevnosti poznání
kurz Blízká setkání třetího věku zdroj foto archiv upol. - M. Vysloužilová
Lidé ve zralém věku, kteří touží poznat něco nového a scházet se v inspirativním prostředí Pevnosti poznání, centra popularizace vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, se mohou přihlásit do prvního ročníku kurzu Blízká setkání třetího věku. Registrace bude spuštěna 31. ledna na webu centra.
Kurz je ideální příležitostí pro všechny aktivní seniory, kteří se ani ve stáří nechtějí vzdát činorodosti. Pod vedením zkušených lektorů se budou scházet každé pondělí, celkem dvanáct krát. Vzdělávací program startuje 21. února a zahrnuje tři tematické oblasti: hodiny zdravého životního stylu, trénování paměti a cvičení. „Chceme, aby se účastníci pobavili s lidmi stejného věku, kteří mají podobné zkušenosti, problémy, a tedy i pochopení. Možnost sdílení radostí i trápení v komunitě vrstevníků má příznivý vliv na psychiku a následně i na celkové zdraví. Naopak osamělost a omezení sociálních kontaktů jsou jedny z aspektů, které zvyšují riziko rozvoje neurodegenerativních onemocnění,“ popsala výhody kurzu pedagožka Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Světlana Zapletalová z Olomouce absolvovala všechny tři ročníky předcházejícího cyklu a nemůže si program vynachválit. „Setkávání mě velmi obohacovalo. Líbilo se mi všechno, ráda vzpomínám například na žonglování nebo hudební terapii. I když jsem některé věci věděla, není určitě na škodu si je připomenout. Poznala jsem nové přátele, dokonce jsme vytvořili partu Pevnost a pravidelně se scházíme.“
Senioři se na kurzu seznámí se základními fyziologickými procesy a příčinami onemocnění typických pro seniorský věk a také se dozví, jak mohou projevy stáří, popř. progresi onemocnění zpomalit, zmírnit, nebo jim dokonce předcházet. V rámci lekcí mozkového joggingu se baví a soutěží a přitom nenásilně trénují paměť a komplexně rozvíjejí svoje poznávací schopnosti, slovní zásobu a kreativitu.
Absolvent Milan Večeřa z Hraběšic u Šumperka ocenil také pohybové aktivity. „Lekce jsou výborně poskládány. I když tancovat moc neumím, rád jsem poznal něco nového. Všem tento kurz vřele doporučuji.“
Senioři cvičí jógu, věnují se modernímu tanci nebo se učí, jak správně sedět, chodit a jak bojovat se špatnými pohybovými stereotypy, a předcházet tak nejrůznějším zdravotním potížím. „Pohyb patří mezi hlavní biologickou potřebu všech živých bytostí, ale člověk jako jediná živá bytost má tu možnost se rozhodnout, zda se bude hýbat, nebo bude pasivní. Kladný vliv pohybu má příznivé účinky na psychiku jedince, činnost mozku, a dokonce i paměť,“ řekla fyzioterapeutka Lenka Fasnerová, která v kurzu působí jako lektorka.
Vzdělávací program, složený ze tří ročníků, organizuje od roku 2016 spolek Pro poznání v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Autor: red., E. Havrlant
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.