Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 27. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Náboje byly schované za střešním trámem

27.07.2021 - Náboje byly schované za střešním trámem - Nálezce je...

Počasí

27.07.2021 - Úterý

Teplota: 26 / 17 - Oblačno

28.07.2021 - Středa

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Blues za hradbami Věznice Mírov

15. listopadu 2011 - 11:15

Zpět na seznam článků

V rámci festivalu Blues Alive vystoupí UNITED CANS UNLIMITED

Blues za hradbami Věznice Mírov

z archívu Věznice Mírov

Jeden ze satelitních koncertů XVI. ročníku festivalu Blues Alive se uskuteční za branami jedné z nejstřeženějších věznic v zemi, na Mírově. V neděli 20.listopadu bude několik hodin kulturní místností znít blues. Na Mírově existuje několik kapel a vězni v nich vystupují v rámci svých zájmových činností. "V malých hudebních skupinách se věnují odsouzení, mimo hry na hudební nástroje, také základům hlasové techniky a práci se zvukovou technikou," uvedla tisková mluvčí Věznice Mírov, M. Petříková.

Všechno začalo čtvrtým ročníkem Mezinárodního bluesového festivalu v Šumperku, kdy ve Věznici Mírov vystoupila  nejen v historii Blues Alive, ale z řady mnoha následujících koncertů, jako vůbec první, nezapomenutelná kapela Blues Station. Tento první koncert pro mírovské vězně, který se uskutečnil 21.11.1999 byl v historii Blues Alive ve Věznici Mírov také tím největším. Jako předkapela vystoupila hudební skupina Mírov Boys, která hraje ve věznici pod tímto názvem dodnes, samozřejmě v jiném složení. Závěrečnou skladbu doprovázel potlesk všech přítomných ve stoje. Tehdejší leader skupiny Mírov Boys, Pavel Mirga zvaný Turči, to nevydržel a „musel“ si zaimprovizovat na kytaru, kterou mu ochotně předal kapelník Blues Station. Tomuto bývalému vězni byl povolen i rozhovor s novináři. Koncert zakončil poděkováním za odsouzené ředitel věznice.

V roce 2000 byl po útěku známého vězně Kajínka již připravený koncert zrušen. Vystoupit měla kapela Mother´s Follow Chairs. Hned následující rok se ale v rámci přerušení trestu účastnil již jmenovaný Turči se svou rodinnou kapelou Gypsy Blues family Blues Aperitivu v Šumperku.

V červnu 2001 se uskutečnil Blues Aperitiv i na nádvoří Věznice Mírov. Vězňům zahrála kapela ERIC CLAPTON REVIVAL , a samozřejmě nechyběli i „domácí hudebníci“. Poslední Blues Aperitiv ve Věznici Mírov se uskutečnil v roce 2004, kdy zahrála kapela TONE DOWN. Z organizačních důvodů se pak již koncerty ve věznici v rámci Blues Aperitiv nekonaly.

Blues Alive i Blues Aperitiv se ve Věznici Mírov „zabydlel“ tak, že pro ročník 2002 muzikanti Mírov Boys nacvičily vlastní skladbu „Pět věží do nebe“, která posloužila pro videoklip natočený ve věznici Mírov. Videoklip byl v rámci Blues Aperitiv promítnut v kinosále DK Šumperk, a to za přítomnosti autora skladby, který se festivalu zúčastnil v rámci opuštění věznice v souvislosti s Programem zacházení s odsouzenými a samozřejmě za doprovodu vězeňského personálu stanoveného ředitelem Věznice Mírov.

Od roku 2002 již k žádnému přerušení Blues Alive ve Věznici Mírov nedošlo. Každý rok se na Mírově realizoval koncert Bluesové kapely nebo alespoň „One man show“. V kulturní místnosti, kde se koncerty pořádají, bývá v současnosti zhruba 50 vězňů. Koncerty mají u vězňů vždy obrovský úspěch. Je velmi těžké říct, které vystoupení se vězňům líbilo nejvíc. Ti, kteří pamatují první koncert na Mírově, by řekli bez váhání, že Blues Station, a to kvůli skvělé a nikým neočekávané atmosféře. Loni nadchl vězně svou virtuosní hrou na kytaru Justin Lavash. Hodně se vzpomíná na Hoochie Coochie Band, nebo HIGHWAY 61. Samostatnou kapitolou je spolupráce s dvojicí LUBOŠ BEŇA & MATĚJ PTASZEK, kteří v rámci koncertu ve Věznici přišli s nápadem natočit svoje CD „BEŇA & PTASZEK V KRIMINÁLE“. Následující rok velmi úspěšné CD přijeli na Mírov i pokřtít. Na poslední skladbě CD jamují i na Mírově věznění muzikanti. Vynikajícím zážitkem pro všechny přítomné byl koncert kapely V E T E R Á N I  Z O  S A L O N  D O R E s legendou slovenského bluesu Jánem Liteckým – Švedou. Zájem o vystoupení svou účastí podtrhla Jana Grancová – tajemník Slovenské bluesové společnosti.

Na Mírově v rámci Blues Alive dosud koncertovali

2010 - Justin Lavash - One man show

2009 - Jiří Míža - One man show

2008 - LUBOŠ BEŇA & MATĚJ PTASZEK

2007 -  R E T R O  B L U E S

2006 - V E T E R Á N I  Z O  S A L O N  D O R E

2005 - S T R A Š I D E L N Ý   E L E K T R I K   B A N D

2004 - Yes Blues

2003 – HIGHWAY 61

2002 - Hoochie Coochie Band

2001 - Walkin´Blues Band

1999 – Blues Station

V letošním roce se k seznamu připojí  UNITED CANS UNLIMITED.

Autor: red., Petr Navrátil

Fotogalerie

z archívu Věznice Mírov

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.