Bojovník MMA Attila Végh navštívil Šumpersko
30. září 2019 - 17:40
„Jsem normální chlap, ale v kleci jsem robot,“ prozradil v ROZHOVORU
Bojovník MMA Attila Végh navštívil Šumpersko foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
Jen pár týdnů zbývá do „Zápasu století“ mezi Attilou Véghem a Karlosem Vémolou, který proběhne v pražské O2 aréně 9. listopadu na akci prémiové organizace Oktagon MMA. V oblasti bojových sportů není v Česku a na Slovensku větších jmen, než Vémola a Végh. Vémola se jako první Čech dostal do nejprestižnější světové organizace UFC, Végh ovládl jako šampion americkou organizaci Bellator MMA.
V první dekádě listopadu se tyto dvě osobnosti na vrcholu kariéry poprvé utkají tváří v tvář. Před pár dny Attila Végh navštívil region v podhůří Jeseníků.
Co Tě přivedlo na Šumpersko?
Attila Végh: Společně s mým kamarádem Liborem jsem navštívil Dušana Oravce. Chci si prohlédnout jeho firmu, poznat jeho přátele, seznámit se městem a okolím. Na Šumpersku jsem poprvé. Dva dny budu mít „zázemí“ u Dušana ve Vikýřovicích. Mám v úmyslu pozdravit také šumperský hokejový klub.
Příprava na listopadový zápas vrcholí, jak se cítíš po fyzické a psychické stránce?
Attila Végh: Cítím se velmi dobře a připravuji se na sto procent. Bude to můj druhý životní zápas po zápasu v Bellatoru (Bellator MMA je americká smíšená propagace bojových umění sídlící v Santa Monice v Kalifornii, která je vlastněna a provozována jako dceřiná společnost Viacomu. Je to jedna z největších propagačních akcí MMA na světě, která vyznačuje mnoho horních atelonců v bojových sportech. První akce se konala v roce 2009 – pozn.red.) Nejsem zraněný a jsem připravený!
Přibliž čtenářům, kolik hodin denně trénuješ a jak relaxuješ?
Attila Végh: Trénuji dva krát denně, deset tréninků za týden. Můj tým je široký (regeneruji, mám mentálního kouče, sparing partner). Vše jde podle plánu. Sparing partneři jsou tematicky zaměřeni jako Vémola. V období před zápasem se sleduje strava, nabíhá se na dvou fázové tréninky. Vždy jeden trénink je tvrdší a druhý lehčí. Dva krát týdně sauna, masáže. Víkendy mám volné a trávím je hlavně s manželkou. Nepiji alkohol a někdy si rád zarybařím. Oddech je pro mne být doma s rodinou.
Tvůj krátkodobý cíl je vyhrát 9. listopadu, jaké máš další výzvy před sebou?
Attila Végh: Je to můj druhý důležitý zápas. Nepřemýšlím, co bude dál. Soustředím se na zápas s Vémolou. Osobně je pro mne důležité, že s manželkou čekáme miminko. Termín máme v prosinci.
Už víš, kdo rozšíří rodinu Vegh?
Attila Végh: Bude to chlapeček a bude se jmenovat Attila.
Souboje jsou tvrdé, jak je prožívá manželka?
Attila Végh: Manželka se o mě samozřejmě bojí. Na zápas s Vémolou nepůjde, protože bude krátce před termínem porodu. Nechci, aby se zbytečně nervovala. Může se cokoliv přihodit.
Pokryje zájem sponzorů náklady nejen na zápas, ale i na trénování?
Attila Végh: MMA je sport, který začíná být populární. Sehnat dobré sponzory je velmi těžké. Za zápas dostane bojovník 1,5 tisíce eur. Za rok má dva – až tři zápasy a kdyby neměl sponzory, nepřežije. Jinak by musel chodit do práce. Já trénuji v Thajsku. Jeden kemp tam vyjde téměř na tři tisíce eur. To je polovina příjmu ze zápasů. Zde patří velký dík všem sponzorům. Jedním z nich je i Dušan, který mne sponzoruje díky přátelství s Liborem.
MMA je extrémní sport, který se neobejde bez zranění. Jak jsi na tom Ty?
Attila Végh: Je to nejtvrdší bojový sport. Já musím zatím zaklepat na dřevo. V MMA bojuji od roku 2008. Mám za sebou 43 zápasů. Podstoupil jsem dvě operace, žádné vážnější zranění jsem neměl. Myslím si, že je to dobré skóre.
Kde se bere agresivita v bojovnících?
Attila Végh: Sám nevím, kde to ve mně bere, protože já jsem nikdy neměl s nikým konflikt a nikdy jsem se na ulici nerval. Od malička jsem chtěl dělat bojové sporty, protože to mám asi v sobě. Když jdu do klece, tak nepoznávám sám sebe – změním se. Jsem normální chlap, ale v kleci jsem robot. Trénuji proto, abych se zlepšil, ukázal se divákům, v čem jsem dobrej. Agresivitu buď v sobě máš, nebo nemáš. Na tréninku jsem přišel na to, že když jsem dostával do hlavy, tak tím pádem mě to víc ještě víc nahecovalo, namotivovalo a bavilo mě to. Čím víc jsem dostal, tím víc jsem se bil. Člověk musí tento sport milovat. Ze zápasu si odnesete mnoho ran. Teprve doba ukáže, jaký měly dopad na zdraví. V kleci to nebolí, protože adrenalin bolest potlačuje. Zápas může trvat třeba deset sekund, ale může trvat i patnáct minut. Hodně záleží na štěstí, jaký máš den, jde zde hodně proměnných faktorů.
MMA – Mixed Martial Arts – smíšená bojová umění - mix různých bojových stylů je znám již od starověkých olympijských her v podobě tehdy až brutálního Pancrationu. Za základ novodobých MMA je považován rok 1993 a vznik šampionátu UFC – Ultimate Fighting Championship. V současnosti však zápas MMA představuje nejkomplexnější souhrn bojových dovedností a stylů, které mají vést k co nejefektivnějšímu vedení útoku či obrany s ohledem na získání převahy nad protivníkem i svou vlastní „myslí“. Fyzicky jeden z nejnáročnějších sportů na světě, je přirovnáván k bojovému triatlonu. Bojovníci musejí rozvíjet všechny složky fyzické i psychické kondice. Maximální sílu, dynamickou sílu, vytrvalost i odolnost. Bojovníci jsou připravování ve všech třech úrovních boje – boj v postoji, boj na zemi i zápas (např.: Box, Muay Thai, judo, řecko-římský zápas či brazilské Jiu JItsu pro boj na zemi). Kromě již zmíněné fyzické náročnosti je nedílnou a velice důležitou součástí i mentální trénink bojovníka – tzv. motivace a rozvíjení psychické kondice. (zdroj web MMA)
Autor: red., J.M., foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.