Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové střední školy na Jesenicku

17.10.2019 - Nové střední školy na Jesenicku - Hejtmanství...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Budoucí strojaři, truhláři, obchodníci i kadeřnice předvedli, co se naučili

15. ledna 2015 - 13:56

Zpět na seznam článků

Střední škola železniční, technická a služeb Šumperk lákala nové učně a studenty

Budoucí strojaři, truhláři, obchodníci i kadeřnice předvedli, co se naučili

Den otevřených dveří - Střední škola železniční, technická a služeb Šumperk foto:sumpersko.net

Stovky lidí zavítaly ve středu 14. ledna do Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku. Škola veřejnosti představila své učební a studijní obory.

Den otevřených dveří

Prostor dostali také zástupci firem, kteří se zúčastnili prvního ročníku dne otevřených dveří, řemesel a zaměstnavatelů. Škola akci uspořádala, aby přilákala co nejvíce návštěvníků. „V posledních letech bohužel zaznamenáváme odliv zájmu veřejnosti. Rodiče raději dají dítě na střední školu s všeobecným nebo ekonomickým zaměřením. Nehledí na to, že uplatnění bude nalézat velice těžko,“ popsal situaci Zbyněk Pechanec, zástupce ředitelky pro teoretické vyučování.

zástupce ředitelky školy Zbyněk Pechanec

Připouští, že ani absolventi učňovských oborů nezískávají práci snadno. „Zájem je především o strojírenské směry. Podnikatelé chtějí také šikovné obchodníky. Od příštího školního roku otevřeme obor operátor skladování. O budoucí absolventy už teď stojí v několika místních firmách,“ uvedl Pechanec.

Den otevřených dveří

Horší je to s uplatněním děvčat, která se zhlédla v profesi kadeřnice. „Většina z nich počítá s tím, že uplatnění budou muset hledat ve větších městech,“ připustila učitelka Kateřina Jáně.

FOTOGALERIE: Den otevřených dveří

Den otevřených dveří

Učnice ze šumperské školy přitom sklízejí úspěchy na soutěžích i veřejných prezentacích. „Díky tomu jsme získali pozvání, aby naše dívky učesaly a nalíčily účastnice letošní soutěže Miss Olomouckého kraje. Loni zkrášlovaly soutěžící Miss Aerobic v olomouckém kole i v celostátním finále v Ostravě. Na obě kola se chystáme i letos,“ přiblížila Jáně. Podobné akce podle ní navštěvují také majitelé kadeřnických salonů a poohlížejí se po budoucích zaměstnancích.

Den otevřených dveří

Úspěchy v soutěžích se chlubí i budoucí prodavači. V loňském roce vybojovali první místo v celostátním klání Ateliér fantazie, kde se soutěžilo v aranžování a balení zboží. „Zvítězili jsme s balíčky na téma Zlatá svatba. Třetí místo jsme vybojovali s balíčky aranžovanými ve stylu Diamant,“ pochlubila se učitelka Vilma Johnová. Jedna z žákyň získala ocenění Talent roku 2014.

Den otevřených dveří

Soutěživí a úspěšní jsou také učni oboru zámečník. „Není rok, abychom nestáli na bedně. Vybojovali jsme řadu trofejí a certifikátů,“ pochvaluje si učitel Robert Lubina.

Den otevřených dveří

Vlastnoručně vyrobeným nábytkem se pochlubili budoucí truhláři. Prostor dostali i studenti obchodních oborů. „Máme ve škole fiktivní firmu. Studenti uzavírají obchody s jinými fiktivními firmami v celé republice. Třeťáci si pak mohou vyzkoušet práci ve studentské společnosti, která obchoduje se skutečným zbožím. Přírodní kosmetiku nám dodává úspěšný absolvent naší školy, jenž se uplatnil na mezinárodních trzích. Studentská firma vykazuje zisk, který investuje do svého rozvoje, část věnuje na dobročinnost,“ vysvětlil Pechanec.

Den otevřených dveří

Přístupné veřejnosti byly také dílny. Učňovské i studijní obory představovali jak pedagogové, tak žáci a studenti, nezapomnělo se ani na vzdělávání dospělých. Dorazily dvě desítky vystavovatelů zastupujících možné budoucí zaměstnavatele. K vidění byly i hračky společnosti Merkur Toys. „Spolupráce s firmami a podnikateli je pro školu důležitá nejen kvůli praxím, především se od nich dozvídáme, jak se vyvíjejí požadavky na zaměstnance,“ objasnil Pechanec.

Den otevřených dveří

Veškerý servis návštěvníkům zajišťovaly desítky studentů. Starali se o chod recepce, podávali občerstvení, odpovídali na otázky rodičů i zájemců o budoucí studium. Kromě místních studentů se předvedli také absolventi barmanského kurzu Střední odborné školy v Temenici.

Den otevřených dveří

Někdejší odborná škola a učiliště je nejstarším a největším učňovským zařízením v regionu. Hlásí se k odkazu živnostenské pokračovací školy, jejíž kořeny sahají až do roku 1882. V loňském roce se šumperský „učňák“ sloučil se školou železniční a stavební, která působí na Zámečku už od 50. let. Výsledné vzdělávací zařízení nabízí široké spektrum učňovských a studijních směrů.

Den otevřených dveří

Kvalifikaci lze získat například i v oborech obrábění kovů, stavitelství či podnikání. Školu navštěvuje přes osm set žáků a studentů.

Autor: red.,V. Krejčí, foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Den otevřených dveří - Střední škola železniční, technická a služeb Šumperk  foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.