Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Buďte na cestě vidět. Přežijete!

14. listopadu 2021 - 12:08

Zpět na seznam článků

Dopravně preventivní akce na Zábřežsku

Buďte na cestě vidět. Přežijete!

Dopravně preventivní akce na Zábřežsku zdroj foto: PČR

„Vidět a být viděn!“, to je jedno ze základních pravidel bezpečného chování v silničním provozu, které by mělo být vlastní nejen chodcům a cyklistům, jako nezranitelnějším účastníkům silničního provozu, ale samozřejmě také řidičům.

Zatímco cyklisté a chodci by měli dbát na řádné osvětlení a vybavení reflexními prvky, řidiči musí mít dobrý výhled z vozidel a užít osvětlení, které reflektuje na aktuální klimatické podmínky. Jak se ukázalo při dopravně preventivní akci v uplynulém týdnu na Zábřežsku v součinnosti s krajským koordinátorem BESIPu Miroslavem Charouzem, řada řidičů, i když už se v souvislosti se změnou na zimní čas dříve stmívá, za soumraku stále užívá pouze světla pro denní svícení, což je zcela nevyhovující. „Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám. Jejich oběťmi bývají často chodci a cyklisté. Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Proti autu, motorce a kamionům mají velmi malou šanci,“ uvedla komisařka Jiřina Vybíhalová z ÚO PČR Šumperk.

Viditelnost chodců a cyklistů lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení a doplňků ze speciálních reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

I cyklisté musí dbát na svou bezpečnost a udělat maximum, aby byli na silnici vidět. Bezpečnostní prvky na jízdním kole jsou nezbytné pro zaručení dobré viditelnosti. Povinné je vybavení přední bílou odrazkou, zadní červenou odrazkou a oranžovými odrazkami v pedálech a v paprscích jízdních kol.

Dopravně preventivní akce na Zábřežsku zdroj foto: PČR

Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno rovněž světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu. „Během silničních kontrol jsme zjistili a především s cyklisty probrali hned několik nešvarů, kterých se často dopouští. Buď užívají jen „bludiček“, které jim na bezpečnosti příliš nepřidají, nebo sice použijí stanovené osvětlení, ale překryjí ho batohem či zavazadlem v nosiči. Domluvili jsme i dvěma cyklistům, kteří měli svá jízdní kola vybavena stanoveným osvětlením, ale protože jeli jen kousek, považovali za zbytečné ho použít,“ sdělila komisařka, která dodala: „Kontrolované chodce, cyklisty i řidiče jsme v rámci této dopravně preventivní akce vybavili drobnými dárky v podobně reflexních doplňků. Hříšníky proto, aby v pořádku dorazili domů, odpovědné účastníky silničního provozu za odměnu.“

Autor: red., pis - J. Vybíhalová, zdroj foto: PČR

Fotogalerie

Dopravně preventivní akce na Zábřežsku    zdroj foto: PČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.