Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy

18.02.2019 - Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy - A dává...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Nemocnice Šumperk - lnabídka práce

„Buďte vidět!“ V Olomouckém kraji se připravuje dopravně bezpečnostní akce

06. září 2018 - 09:44

Zpět na seznam článků

Zaměřená na chodce, cyklisty i řidiče motorových vozidel

„Buďte vidět!“ V Olomouckém kraji se připravuje dopravně bezpečnostní akce

aplikace BESIP - úvod zdroj: BESIP

Prázdniny skončily a školákům začal nový školní rok. S jeho příchodem se zvýšil pohyb chodců v silničním provozu. Převážně dětí a to nejen v okolí škol a hřišť, ale i u zastávek, nádraží apod. Den se zkracuje a slunečná rána brzy vystřídá šero a tma. Rodiče by měli školáky vybavit reflexními prvky na oděvu i aktovkách. Sami by měli jít dětem příkladem.

Dopravní policie doporučuje chodcům mít u sebe vždy nějaký reflexní prvek, např. reflexní pásek, který nezabere moc místa. Za šera, hustého deště, mlhy či tmy bude Vašim neocenitelným pomocníkem. Chodci - zákon o silničním provozu uvádí: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

V případě porušení této povinnosti chodci hrozí pokuta do dvou tisíc korun. „Přesto, že zákon uvádí povinnost užít reflexní prvky mimo obec, doporučujeme chodcům použít tyto prvky za snížené viditelnosti i v obci,“ nabádá tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman.

V poslední době registruje policie v kraji zvýšený počet cyklistů, kteří se dopravují do zaměstnání na kole. „Cyklistům připomínám rozsvícení světel nejen při jízdě v noci, ale i ráno za šera nebo při setmění,“ říká Libor Hejtman.

Cyklisté - zákon o silničním provozu uvádí: „Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.“ Cyklistovi hrozí za porušení této povinnosti pokuta do výše dva tisíce korun.

Pokud rodiče posílají děti do školy na kole, nesmí je zapomenout vybavit přilbou, protože cyklista mladší osmnácti let je povinen za jízdy použít ochrannou přílbu.

Řidiči motorových vozidel čím dál častěji používají při jízdě přes den světla pro denní svícení. „To je v pořádku, ale chybně užívají tato světla i za snížené viditelnosti, což není pouze v noci, ale patří sem i hustý déšť, mlha či sněžení. A právě s blížícím se podzimem dochází častokrát ke změnám počasí a zhoršuje se viditelnost. Řidiči musí pamatovat na to, že při snížené viditelnosti jsou povinni vypnout světla pro denní svícení a zapnout obrysová a potkávací světla. Některá nová vozidla tuto funkci pohlídají za řidiče. Na cestách je však většina vozidel bez této výbavy,“ uvedl policejní mluvčí.

Řidiči motorových vozidel - zákon o silničním provozu uvádí: „Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.“ Na druhou stranu se dopravní policie setkává s případy, kdy řidiči za jízdy ve dne a bez snížené viditelnosti nesprávně používají přední světla do mlhy. Tím se dopouští přestupku, neboť v silničním zákonu je napsáno: „Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“ Řidičům hrozí za porušení uvedených povinností pokuta do výše dvou tisíc korun.

Při dopravně preventivním opatření, které policie plánuje na celém území Olomouckého kraje, budou policisté převážně kontrolovat označení chodců reflexními prvky a osvětlení cyklistů za snížené viditelnosti. „Apelujeme na všechny účastníky silničního provozu „Buďte vidět!“,“ říká Libor Hejtman.

Odkaz na aplikaci BESIP

Autor: red., pis

Fotogalerie

aplikace BESIP - úvod             zdroj: BESIP

Další články z rubriky

Welzlování zve na cestovatelský maraton

Welzlování zve na cestovatelský maraton

I poctu Miroslavu Zikmundovi

Výluka na trati Šumperk – Uničov – Olomouc

Výluka na trati Šumperk – Uničov – Olomouc

Náhradní autobusová doprava platí podle výlukového jízdního řádu

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

Loni to byly Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě a prohlídkové okruhy městem

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.