FOTO
Rakousko
FOTO
Pondělí 06. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jak jezdí nejen motorkáři přes Červenohorské sedlo

05.07.2020 - Jak jezdí nejen motorkáři přes Červenohorské sedlo -...

Počasí

06.07.2020 - Pondělí

Teplota: 23 / 16 - Oblačno

07.07.2020 - Úterý

Teplota: 19 / 12 - PoloJasno

Rakousko

ČD zahajují provoz nočních vlaků

28. června 2020 - 13:50

Zpět na seznam článků

Cestující jimi dojedou do Tater či do Alp

ČD zahajují provoz nočních vlaků

RailJet zdroj foto: archiv ČD

Poslední červnový víkend zahájil největší tuzemský přepravce společně se svými zahraničními partnery provoz části nočních vlaků. Po tříměsíční pauze vyvolané epidemií COVID-19 si tak cestující znovu můžou naplánovat cestu v pohodlí lůžkových vozů do Tater či do Alp. Noční vlak z Prahy do Popradu, Košic a Humenného vyjel poprvé v noci z pátku na sobotu 26. / 27. června, přímý vůz z Prahy přes Linec a Innsbruck do Curychu sveze cestující poprvé v noci z neděle na pondělí 28. / 29. června. O ostatních nočních vlacích se vedou další jednání, vzhledem k přísným hygienickým požadavkům na jejich provoz je ale pravděpodobné, že některá tradiční spojení ještě nebudou během léta v provozu.

O obnovení nočních vlaků probíhala v uplynulých týdnech jednání mezi všemi dopravci, kteří se podílejí na jejich provozu, ale také se servisními společnostmi, jejichž průvodci se starají o pohodlí cestujících během cesty. Na zprovoznění první části nočních mezistátních vlaků se v minulém týdnu domluvili zástupci Českých drah, Železniční společnosti Slovensko, Rakouských a Švýcarských spolkových drah a Maďarských železnic. „Jako první vyjedou už o tomto víkendu noční spoje mezi Prahou, Ostravou, Popradem, Košicemi a Humenným a také mezi Prahou, Lincem, Innsbruckem a Curychem. Cestující si tak můžou naplánovat dovolenou v Tatrách a na východním Slovensku, ale také v rakouských a švýcarských Alpách,“ říká Petr Vondráček, ředitel Odboru dálkové dopravy ČD, a dodává. „S maďarskými a slovenskými železnicemi jednáme také o obnovení nočních vlaků mezi Prahou, Bratislavou a Budapeští. U tohoto spojení ale bude hrát roli, kdy se podaří zprovoznit povodní poničený úsek Szob – Nagymaros.“

Zprovoznění dalších nočních vlaků je předmětem pokračujících jednání. „V případě příznivé epidemiologické situace uvažujeme o zprovoznění nočního spojení mezi Prahou a Krakovem. Zavedení vlaku ale nemůžeme uspěchat, naší prioritou je zajistit cestujícím komfort a samozřejmě přitom vyhovět požadavkům hygieniků. O tomto spojení proto uvažujeme výhledově v polovině července,“ říká Petr Vondráček.

V jednání je také vedení vlaku nightjet v základní trase z Vídně přes Břeclav a Bohumín do Berlína a zpět. U tohoto spojení se ale čeká, zda dojde k úpravě podmínek polských úřadů pro minimální rozestupy cestujících a s tím souvisejících pravidel pro obsazování oddílů v lůžkových a lehátkových vozech.

Hygienická opatření polské a také maďarské strany mají vliv i na další tradiční přímá spojení. Během léta tak pravděpodobně nebude zajištěné přímé spojení z Prahy do Varšavy, ani spoje zajišťované lůžkovými a lehátkovými vozy polských a maďarských železnic v relacích z Vídně a Budapešti do Varšavy nebo z Budapešti do Berlína. Cestující z České republiky naopak nepřijdou o noční sezónní vlaky z Bohumína k polskému Baltu (Svinoústí, Kolobřehu a Helu).

Autor: red., P. Pošta

Fotogalerie

RailJet                       zdroj foto: archiv ČD

Další články z rubriky

Od první soboty v červenci jezdí nový cyklobus z Ostravy na Ovčárnu

Od první soboty v červenci jezdí nový cyklobus z Ostravy na Ovčárnu

Speciální autobusová linka přepravující cyklisty s jejich koly bude jezdit až do konce září

Změny v taxislužbě od 1. července

Změny v taxislužbě od 1. července

Nepovinný taxametr a svítilna, objednávky přes aplikaci a evidenční nálepka

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.