Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 21. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Škoda přes půl milionu korun vznikla při dopravních nehodách na Šumpersku

21.05.2019 - Škoda přes půl milionu korun vznikla při dopravních...

Počasí

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

22.05.2019 - Středa

Teplota: 14 / 11 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

ČOI: E- shopy neplní zákonné povinnosti!

11. června 2018 - 12:58

Zpět na seznam článků

Obliba nákupu přes internet i nadále trvá

ČOI: E- shopy neplní zákonné povinnosti!

ilustrační snímek zdroj: čoi

Česká obchodní inspekce se v prvním čtvrtletí roku zaměřila na provozovatele e-shopů a provedla bezmála tři stovky kontrol. Porušení právních předpisů zjistila téměř v devadesáti procentech případů.

Nejvíce obchodníci porušovali zákon o ochraně spotřebitele, kdy neinformovali spotřebitele o možnosti mimosoudního řešení sporů, používali klamavé obchodní jednání nebo neposkytli informace o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace. „V porovnáním s prvním čtvrtletím loňského roku  se situace téměř nezměnila. Provozovatelé některých e-shopů stále neuvádí na svých internetových stránkách subjekty mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. A právě tyto subjekty jsou jednou z možností jak pomáhat spotřebitelům. Dále se ČOI stále více setkává s tím, že v rámci internetového obchodování se rozšiřuje nabídka výrobků a služeb prostřednictvím sociálních sítí a aukčních portálů. ČOI bude tyto nové trendy sledovat a reagovat na ně při kontrolní činnosti,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Inspekce v období od 4. ledna do 31. března provedla celkem dvě stě sedmdesát kontrol, zaměřených především na plnění povinností, které provozovatelům e-shopů vyplývají ze zákona. Porušení právních předpisů zjistila při 234 kontrolách. „Poměr zjištěných porušení a počtu provedených kontrol je do značné míry ovlivněn zaměřením kontrolní činnosti, jelikož ČOI se soustřeďuje na subjekty, jejichž webové stránky již v prvotním zkoumání vykazují nedostatky. Jednotlivé inspektoráty pak také cíleně kontrolují problémové internetové obchody, na které v mnoha případech upozornili spotřebitelé,“ uvedl mluvčí obchodní inspekce.

tabulka zdroj: čoi

Česká obchodní inspekce pravomocně uložila prvním čtvrtletí letošního celkem 285 pokut v hodnotě 2,3 miliony korun. Ve sledovaném období byla nejvyšší pravomocná pokuta uložena provozovateli webového portálu mincovni-obchod.cz v celkové výši čtyři sta tisíc korun. „Jedná se však o pokutu za více porušení, například za opakované zasílání nevyžádaných zásilek v rámci tzv. „sběratelského servisu“,“ upřesnil mluvčí.

tabulka zdroj: čoi

Druhá nejvyšší pokuta ve výši šedesát tisíc korun byla uložena provozovateli rajpradla.cz za nedodržení deklarovaného termínu doručení objednávky spotřebitele „Včetně tohoto, že provozovatel e-shopu deklaroval na svých webových stránkách, že „veškeré zboží máme skladem“, ačkoli po objednávce společnost uvedla termín doručení jedenáct dní, tento termín však provozovatel nedodržel ani jednou během tří objednávek provedených inspektory ČOI,“ upřesnil Jiří Fröhlich.

Třetí nejvyšší pokuta třiapadesát tisíc korun byla uložena provozovateli webových stránek slevyjakokrava.cz a kralovskanabidka.cz. „Mimo jiné nabízel padělky značkových výrobků, tím se dopustil nekalé obchodní praktiky a neinformoval spotřebitele řádně o možnosti reklamace,“ uvedl mluvčí.

Česká obchodní inspekce na svých internetových stránkách průběžně informuje veřejnost o nejrizikovějších webech a aktualizuje seznam rizikových e-shopů. Jedná se především o ty, které nedodržují některé zákonné povinností a spotřebitelská práva jsou obtížně vymahatelná.

Více ZDE

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj: čoi

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.