Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 28. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nočním Postřelmovem se procházelo prase

27.01.2021 - Nočním Postřelmovem se procházelo prase - Následoval...

Počasí

28.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 0 / -3 - Sníh

29.01.2021 - Pátek

Teplota: 1 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

ČOI se zaměřila na slevové akce

30. listopadu 2015 - 13:29

Zpět na seznam článků

Nepozornost se při nákupu za akční ceny nevyplácí

ČOI se zaměřila na slevové akce

ilustrační snímek zdroj foto:čoi

Pro kupující ne příliš radostnou zprávu zveřejnila Česká obchodní inspekce, která za třetí čtvrtletí provedla přes 850 kontrol všech možných prodejních míst, kde byl nabízen prodej zboží nebo služby se slevou či za akční ceny. Pětačtyřicet procent subjektů z kontrolovaných nerespektovalo ustanovení obecně závazných právních předpisů.

Nejčastějším porušením bylo opět neseznámení spotřebitele s cenou a s tím související nesprávné účtování, což představovalo téměř polovinu všech zjištěných nedostatků. Souhrnná výše 298 pokut uložených pravomocně ve sledovaném období prodávajícím tak přesáhla tři miliony korun. „Za nedostatky, které naši inspektoři zjistili při kontrolách slevových akcí, ukládáme následně pokuty a budeme tak postupovat i nadále, ale předcházet poškozování svých práv mohou nejlépe spotřebitelé sami. A to tím, že budou vyžadovat řádné informace o ceně vybraného zboží nebo služby a také si zkontrolují, zda jim je tato cena správně účtována. Nejúčinnější proti těmto praktikám prodávajících je obrana okamžitě na místě,“ radí spotřebitelům Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

tabulka zdroj:čoi

Kontrolní akce probíhala na celém území České republiky bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží či poskytování služeb. „Zákaz dalšího prodeje výrobků, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh, vydali inspektoři na 2510 kusů zboží. Hodnota zakázaného zboží činila téměř 401 tisíc korun. Zákaz používání do doby zjednání nápravy byl vydán také na čtrnáct kusů měřidel bez platného úředního ověření,“ informoval tiskový mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Při slevových akcích a prodeji za akční ceny dochází i přes opakované kontroly České obchodní inspekce u prodejců k častému porušování obecně závazných právních předpisů a poškozování spotřebitelských práv. „Četnost výskytu jednotlivých závad svědčí o nedostatečné péči o zákazníky. Nejsou jim poskytovány řádné informace o ceně prodávaného zboží a nabízených služeb a také je jim často účtována cena v nesprávné výši. Ze zkušeností inspektorů vyplývá, že se s těmito nedostatky setkávají častěji na začátku slevových akcí,“ uvedl Jiří Föhlich.

Spotřebitelé by si proto měli kontrolovat konečnou výši cen i jejich správné účtování a případné nesrovnalosti řešit okamžitě.

Autor: red.,J.Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:čoi

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.