Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 18. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kontrola loňských burčáků přinesla vyšší počet nevyhovujících vzorků

17.01.2020 - Kontrola loňských burčáků přinesla vyšší počet...

Počasí

18.01.2020 - Sobota

Teplota: 1 / 0 - Sníh

19.01.2020 - Neděle

Teplota: 2 / 0 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

ČOI zajistila padělky za 24 milionů korun

12. listopadu 2019 - 07:56

Zpět na seznam článků

V průběhu třetího čtvrtletí

ČOI zajistila padělky za 24 milionů korun

ilustrační snímek zdroj foto: čoi

Kontroly, jejichž cílem je zajistit padělky nejrůznějšího spotřebního zboží, nabízené spotřebitelům na českém trhu, pokračovaly také ve třetím čtvrtletí. V jeho průběhu zajistili inspektoři více než 10,5 tisíce kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví. Jedná se o padělky vyčíslené v cenách originálů v částce přesahující 24 milionů korun.

V kontrolovaném období bylo pravomocně uloženo 281 pokut v hodnotě 4 568 500 korun.

Inspektoři zkontrolovali celkem 312 provozoven a prodejních míst, kde ověřovali, zda prodávající nabídkou, prodejem, či skladováním výrobků neporušují obecně závazné předpisy dozorované ČOI, resp. některá práva duševního vlastnictví, tj. zda neporušují zákaz nabízet za účelem prodeje, prodávat a skladovat výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví nebo neoprávněně užívat označení chráněné podle zvláštního právního předpisu. „Z celkového počtu 312 provedených kontrol zjistili inspektoři porušení obecně závazných právních předpisů v 234 případech.. Z tohoto počtu u 48 kontrol bylo zaznamenáno porušení zákazu nabízení, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví. Při sedmi kontrolách spolupracovala Česká obchodní inspekce s dalšími orgány státní správy a to s Policií České republiky a v jednom případě s příslušným živnostenským úřadem,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

tabulka zdroj: čoi

 Zajištěné výrobky byly v souladu s ustanovením zákona o České obchodní inspekci uloženy mimo dosah kontrolovaných osob. „Padělky, u nichž bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí anebo zabrání, budou následně zničeny, případně využity k humanitárním účelům,“ upřesnil mluvčí.

Oproti minulému čtvrtletí tak došlo k mírnému poklesu procentního podílu kontrol s porušením i množství kusů zajištěných padělků. „Největší oblastí výskytu výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví jsou regiony na hranicích s Německem a Rakouskem, kde stále fungují tržiště se stánky. V Praze se po uzavření Holešovické tržnice přesunul prodej a nabízení těchto výrobků na tzv. „bleší trhy“ ve Vysočanech, ulice U Elektry, které probíhají vždy v sobotu, neděli a o svátcích. Z hlediska sortimentu docházelo nejčastěji k porušení práv duševního vlastnictví u oděvů a textilních výrobků. Klesá počet zabavených audio výrobků. Tento sortiment (např. CD nosiče) téměř mizí z trhu. U zajištěných výrobků byl nejvyšší objem u ochranných známek Adidas a Nike,“ přiblížil mluvčí Jiří Fröhlich

Četnost nálezu výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví na trhu je přesto vysoké, a proto budou kontroly zaměřené na padělky mít své místo i v kontrolních plánech ČOI na rok 2020.

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.