Sobota 17. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace

16.04.2021 - Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace - Ve...

Počasí

17.04.2021 - Sobota

Teplota: 8 / 2 - obcasny-Déšť

18.04.2021 - Neděle

Teplota: 11 / 3 - Zataženo

Celníci Olomouckého kraje bilancovali

27. února 2021 - 09:52

Zpět na seznam článků

Uplynulý rok

Celníci Olomouckého kraje bilancovali

ilustrační snímek zdroj foto: CÚOLK

Přestože v České republice platí kvůli pandemii nejrůznější opatření omezující služby, obchod či přeshraniční pohyb, činnost celníků v Olomouckém kraji zůstává i nadále úspěšná. V loňském roce se jim podařilo do státního rozpočtu přispět částkou téměř 1,816 miliardy korun, což je přibližně o 139 milionů více než v předchozím roce. Jedná se o částku vybranou na cle, spotřebních daní, pokut a dalších poplatků.

Jednou z primárních činností celního úřadu je dovoz a vývoz zboží přes vnější hranice Evropské unie, kdy projednal v minulém roce 25 184 případů dovozu a 38 446 případů vývozu. Celkově se pak v rámci zmíněné agendy vybralo clo ve výši 259,8 milionů korun. Během vyhlášení nouzových stavů v roce 2020, nedošlo k přerušení celního projednávání.

Další primární činností, která si zaslouží pozornost je oblast spotřebních daní. „Za nejvýznamnější komoditu, která podléhá spotřební dani považujeme líh, u kterého byl v loňském roce zaznamenán nárůst výběru daně. Celkově se tedy jednalo o částku ve výši 1,152 miliardy korun (1,066 miliardy v předchozím roce). Objektivně je však nutné doplnit, že k 1. lednu 2020 nabyla účinnosti nová legislativa, jenž výrazně zvýšila sazby spotřební daně z lihu, což se také promítlo v nárůstu inkasa spotřební daně,“ uvedla tisková mluvčí CÚ pro Olomoucký kraj Marie Bortlová.

celníci v pálenici zdroj foto: CÚOLK

Součástí inkasa spotřební daně z lihu je i pěstitelské pálení, kde má Celní úřad pro Olomoucký kraj má ve své působnosti celkem osmdesát jedna pěstitelských pálenic, u kterých provádí pracovníci kontrolní činnost. Jedná se o více než patnáct procent z celkového počtu pálenic v České republice.

Naopak u uhrazené daně z piva došlo oproti roku 2019 (174 milionů) k poklesu. „V roce 2020 byla uhrazená spotřební daň ve výši 165 milionů korun. Důvodem je s největší pravděpodobností vliv vyhlášených nouzových stavů v roce 2020,“ informovala mluvčí.

Oproti výběru spotřebních daní celní úřad daně daňovým subjektům také vrací. V loňském roce bylo daňovým subjektům v Olomouckém kraji na základě žádosti vráceno 203,1 milionů na spotřební dani z minerálních olejů. „Jedná se o systém tzv. vratek spotřebních daní, které si uplatňují zpravidla subjekty, využívající minerální oleje pro zemědělskou prvovýrobu či hospodaření v lese. V této souvislosti celní úřad pozitivně hodnotí novou legislativní změnu zákona o spotřebních daní ch, která výrazně snížila administrativní zátěž daňových subjektů,“ sdělila Marie Bortlová. 

Olomoučtí celníci v loňském roce prováděli daňový dozor u zvýšeného počtu denaturací (celkem 532), čímž výrazně přispěli k výrobě 0,9 milionu litrů dezinfekčních prostředků pro potřeby zamezení šíření koronaviru. Významnou kompetencí celní správy je také tzv. dělená správa, která zajišťuje v zákonem stanovených případech platební povinnosti uložené jinými správními orgány, které jsou vybírány a vymáhány celním úřadem. V uplynulém roce bylo zaznamenáno přes 16,7 tisíce případů v celkové hodnotě přesahující 244 milionů korun.

V roce 2020 celní úřad zaznamenal významné záchyty v oblasti kontrol duševního vlastnictví, kde zajistil zboží v celkové hodnotě přesahující deset milionů korun, které porušovalo práva majitelů duševního vlastnictví. Ve sto dvaadvaceti případech pak odhalil celní úřad nelegální přepravu omamných a psychotropních látek.

Celní úřad v loňském roce přistihl na zpoplatněných komunikacích bezmála 1,8 tisíc řidičů, kteří neměli uhrazené mýtné, nebo neměli na čelním skle vylepenou dálniční známku. „V případě nevylepených dálničních známek uložil 678 pokut v příkazním řízení na místě ve výši 839 tisíc korun a čtyři případy postoupil do správního řízení. Při kontrolách časového zpoplatnění zaznamenal celní úřad přes tisíc případů porušení právních předpisů. Na pokutách v příkazním řízení na místě za tyto přestupky vybral od řidičů 1 170 950 korun a 217 případů předal do správního řízení.,“ upřesnila mluvčí Bortlová.

Autor: red., M. Bortlová, zdroj foto: CÚOLK

Fotogalerie

ilustrační snímek         zdroj foto: CÚOLK

Další články z rubriky

Lidé v kraji odevzdali téměř 130 zbraní

Lidé v kraji odevzdali téměř 130 zbraní

Zbraňová amnestie pokračuje do 31. července

Školy v kraji znovu ožívají

Školy v kraji znovu ožívají

Návrat čeká hlavně žáky prvního stupně

„Poslední jízda“ hasiče Tomáše Jílka

„Poslední jízda“ hasiče Tomáše Jílka

Kolegové se rozloučili se šumperským velitelem

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.