Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 18. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové příměstské tábory v Šumperku

18.05.2022 - Nové příměstské tábory v Šumperku - Dům kultury...

Počasí

18.05.2022 - Středa

Teplota: 18 / 6 - SkoroJasno

19.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 5 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Celovečerní dokument Černí Češi

26. dubna 2022 - 12:24

Zpět na seznam článků

Univerzita Palackého představí na mezinárodním festivalu Academia Film Olomouc

Celovečerní dokument Černí Češi

Celovečerní dokument Černí Češi zdroj foto: upol

Černí Češi, tak se jmenuje unikátní dokumentární film zachycující neznámé osudy téměř šesti desítek namibijských dětí, které byly v 80. letech minulého století poslány na výchovu do socialistického Československa, aby se staly novou elitou tehdejšího režimu v Namibii. Ačkoliv se po pádu železné opony musely vrátit zpět do Afriky, i po více než třiceti letech strávených v Namibii se cítí být Čechy. Jejich složité životní příběhy natočil režisér Martin Müller. Celovečerní snímek, který produkuje Univerzita Palackého v Olomouci (UP) ve spolupráci s Českou televizí, bude mít svou českou premiéru na mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc ve čtvrtek 28. dubna.

V osmdesátých letech minulého století bylo v socialistickém Československu vychováváno padesát šest namibijských dětí. Speciální vzdělávací program namibijského osvobozeneckého hnutí SWAPO a Komunistické strany Československa měl za cíl vytvořit z válečných sirotků a polosirotků novou generaci uvědomělé elity. „Tento politický a především sociální experiment ztroskotal začátkem devadesátých let v důsledku zásadních politických změn v obou zemích. Děti byly bez ukončeného základního vzdělání a bez jakékoliv jazykové a psychologické přípravy nuceně přesídleny do Namibie, kde se nedokázaly kulturně adaptovat. Byly vráceny do země, jejíž jazyk již neznaly, kde neměly rodiny, a osudy mnohých z nich tak poznamenaly existenční problémy, drogy či sexuální násilí,“ vysvětluje autorka námětu, afrikanistka a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jejíž kniha Černí sokoli se stala předlohou k filmu.

Dokumentaristé pátrali po stopách dnes již dospělých namibijských dětí a po tři roky sledovali jejich osudy jak v Namibii, tak v České republice. Natáčeli i s českými vychovatelkami a rodinami, které se o ně tehdy staraly. Černí Češi, jak sami sebe označují, totiž dodnes zůstávají uvězněni ve vzpomínkách na idylické dětství prožité v Československu, které považují za svůj pravý domov, a stále spolu mluví i česky. „Hrdinové našeho filmu jsou vykořenění, nepatří ani do jedné země. Idealizují si minulost, složitě se vyrovnávají s přítomností a mají nejasnou budoucnost,“ říká režisér Martin Müller.

Film natočila Univerzita Palackého v koprodukci s Českou televizí. „Nebývá časté, aby univerzity dokázaly produkovat celovečerní film. Jsem velmi rád, že nám se to podařilo. Myslím, že téma filmu je v kontextu dnešních událostí v Evropě velmi aktuální. Tisíce lidí dnes hledají své místo v novém prostředí, mezi cizími lidmi. Měli bychom jim pomoci, aby neztratili svou identitu a necítili se zrazeni, tak jako hrdinové našeho filmu,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Celovečerní snímek Černí Češi bude mít slavnostní premiéru na mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc v kinosále Vlastivědného muzea v Olomouci, a to ve čtvrtek 28. dubna ve dvacet hodin.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

Celovečerní dokument Černí Češi    zdroj foto: upol
Celovečerní dokument Černí Češi    zdroj foto: upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kapela Jelen v Šumperku

Kapela Jelen v Šumperku

Fotek: 67
Přidáno: 23.04.2022

Princezky a princezny v silničním muzeu

Princezky a princezny v silničním muzeu

Fotek: 39
Přidáno: 15.04.2022

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Fotek: 68
Přidáno: 11.04.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.