Centrum dlouhodobé následné péče v šumperské nemocnici dostává konkrétní podobu
18. října 2018 - 09:45
„Stavební práce probíhají přesně podle harmonogramu,“ uvedl v ROZHOVORU člen představenstva Nemocnice Šumperk Martin Pelnář
Centrum dlouhodobé následné péče v šumperské nemocnici dostává konkrétní podobu - kontrolní den - člen představenstva Ing. Mgr. Martin Pelnář zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
Více než sto milionová investiční akce, kterou realizuje šumperská nemocnice, dostává konkrétní podobu. Investor rozhodl, že namísto chátrající budovy vznikne v nemocnici komplexní a poměrně unikátní pracoviště s lůžky dlouhodobé intenzivní a následné ošetřovatelské péče.
V loňském roce se majiteli šumperské nemocnice podařilo od Města Šumperk odkoupit budovu bývalého chirurgického pavilonu, který byl postaven v roce 1896 a sloužil jako chirurgické oddělení. V roce 1997 bylo z objektu vystěhováno poslední zdravotnické oddělení a od té doby byl objekt nevyužíván.
Rekonstrukce chirurgického pavilonu i s nákupem přístrojové technologie potrvá víc než rok. Člen představenstva Nemocnice Šumperk Martin Pelnář v rozhovoru přibližuje, jak probíhá náročná akce, na jejímž konci vznikne ošetřovatelský pavilon, který nabídne celkem třiadevadesát lůžek.
Minulý týden proběhl kontrolní den. Jaká úskalí řeší zhotovitel stavby?
Martin Pelnář: V této fázi probíhají práce související s vyčištěným objektu, odstraněním stávajících omítek, obkladů, dlažeb, stávajících dřevěných zárubní, atd. Při těchto pracích dochází k odkrývání artefaktů minulosti, např. původní okýnka, která vedla z pacientských pokojů na centrální chodbu, původní olověné rozvody vody, stěny – příčka z rabicového pletiva atd. V současné době zjišťujeme původ a účel cca deseti atypických keramických potrubí, které ve zvláštním úhlu ústí v sklepních prostorách z obvodové stěny do podlahy. Ani zkušení stavaři nedokáží predikovat, k jakému účelu toto potrubí sloužilo.
Jste spokojen s postupem harmonogramu prací?
Martin Pelnář: Mohu jen konstatovat, že stavební práce probíhají přesně podle harmonogramu. Zhotovitel stavby, společnost Morys, pracuje na nadstandardní úrovni, takže v tomto ohledu získala nemocnice opravdu kvalitního partnera.
Pustit se do rekonstrukce staré budovy představuje obvykle více náklady. Platí to i pro tuto stavbu?
Martin Pelnář: Představenstvo stanovilo maximální výši finančních prostředků, které nemocnice vynaloží do této rekonstrukce. Samozřejmě opravy starých objektů vždy skrývají skryté více náklady a nepředvídatelné technické komplikace, ale jsem přesvědčený o tom, že společným zájmem je stavbu dokončit včas a bez více nákladů.
Které práce se musí stihnout do konce roku?
Martin Pelnář: V současné době pracujeme na získání dotačního titulu na zateplení, takže prioritou jsou nyní administrativní záležitosti spojené s vyřizováním dotace. Do konce roku budeme pokračovat na vnitřních úpravách, sanaci prvního podlaží a rekonstrukci vnitřních rozvodů.
Předpokládáte, že stavební firma dodrží termín dokončení?
Martin Pelnář: Tady nelze předpokládat, úkol je stanovený jasně a termín také.
FOTOREPORTÁŽ: Rekonstrukce bývalého chirurgického pavilonu - kontrolní den
V jaké fázi se nachází realizace vybavení?
Martin Pelnář: Součástí komplexního projektu rekonstrukce objektu je i specifikace vybavení objektu (pacientská lůžka, noční stolky, zdravotnická technika, koupací lůžka atd.) V této fázi je ještě předčasné hovořit o realizaci nákupu vnitřního vybavení, ale i již teď máme k dispozici verifikovaný seznam vybavení, takže víme, s čím budeme v budoucnu pracovat.
Jaká je situace s personálním obsazením?
Martin Pelnář: Situace na pracovním trhu je velmi komplikovaná ve všech oblastech výrobní sféry i služeb. Ve zdravotnictví je situace snad ještě komplikovanější, protože změna systému vzdělávání přinesla komplikace v přijímání absolventů středních zdravotních škol. V současné době naše nemocnice pracuje na projektu „Ukrajina“, který předpokládá nástup erudovaných zdravotních sester z Ukrajiny, které po adaptaci na české podmínky a osvojení si základů českého jazyka budou součástí ošetřovatelského týmu na objektu „Stará chirurgie“.
Dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče je určena pacientům, kteří už nevyžadují akutní péči na ARO nebo JIP, ale jejich zdravotní stav zároveň nedovoluje pobyt na klasickém oddělení. V přízemí pavilonu plánuje nemocnice vybudovat deset lůžek dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče a deset lůžek následné ošetřovatelské péče. Unikátní pracoviště doplní ještě deset lůžek následné ventilační péče. Zrekonstruovaná budova nabídne celkem třiašedesát lůžek ošetřovatelské péče.
Autor: red., S. Adoltová, foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.