Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 01. dubna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Město Šumperk nakoupilo roušky a respirátory

31.03.2020 - Město Šumperk nakoupilo roušky a respirátory - Budou...

Počasí

01.04.2020 - Středa

Teplota: 6 / -3 - PoloJasno

02.04.2020 - Čtvrtek

Teplota: 9 / -1 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Cenu města Zábřeh obdrží František Eliáš

11. ledna 2019 - 14:31

Zpět na seznam článků

Převezme ji na Reprezentačním plese

Cenu města Zábřeh obdrží František Eliáš

Cenu města Zábřeh obdrží František Eliáš foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Na základě doporučení rady města udělili zastupitelé na svém posledním zasedání v loňském roce Cenu města za rok 2018 P. Františku Eliášovi jako ocenění jeho dlouhodobých mimořádných aktivit směřujících ke zkvalitňování kulturního a společenského života ve městě.

Cena města bude tradičně předána na Reprezentačním plese města Zábřeh v sobotu 16. února. „Za dobu svého pětadvacetiletého působení zanechal František Eliáš v regionu nesmazatelnou stopu. V Zábřeze se stal uznávanou a nepřehlédnutelnou morální autoritou, která pozitivně ovlivňovala zdejší občanskou společnost,“ uvedl starosta František John.

František Eliáš pochází z Oder. Absolvoval lesnické učiliště v Bílé a ve svých pětadvaceti letech i střední lesnickou školu ve Šluknově. Poté byl přijat na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích, na kněze byl vysvěcen v roce 1986. Kněžskému povolání se nejprve věnoval ve Valašském Meziříčí, v Šumperku a ve Velkých Losinách.

Cenu města Zábřeh obdrží František Eliáš foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Zábřežským farářem se stal roku 1992, děkanem byl jmenován 1. února 1993.

Významně se zasloužil o obnovu řady kostelů a kaplí. V samotném Zábřeze se jednalo například o opravu Šubrtovy kapličky a jejího okolí, významné opravy farního kostela sv. Bartoloměje zahrnující rekonstrukci presbytáře, topení, pořízení nového obětního stolu či pořízení nových zvonů, opravy fary nebo o rozsáhlou rekonstrukci kostela sv. Barbory.

František Eliáš měl rovněž podíl na rozvoji charitních služeb ve městě nebo založení Farního muzea ve věži kostela sv. Bartoloměje. Jeho úzká spolupráce se zábřežskou a arcidiecézní Charitou vyústila kromě jiného v patronát nad misijní farnosti Baie de Henne na Haiti a dlouhodobou podporu rozvojových projektů na Haiti, ale i v jiných zemích světa.

Do Zábřeha přivedl František Eliáš významné osobnosti, jakými byly Václav Malý, Roman Musil, Jaromír Štětina, Pavel Šporcl, Jiřina Prekopová nebo Petr Piťha. Významnou událostí v životě města se stala i výstava Anna Franková – odkaz pro současnost nebo představení funkční makety Codex gigas (Ďáblovy bible) v kostele sv. Barbory.

Schola Gregoriana Pragensis v chrámu sv. Bartoloměje zdroj foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Zasloužil se také o více než dvacetiletou tradici adventních koncertů souboru Schola Gregoriana Pragensis v chrámu sv. Bartoloměje. Fotoreportáž z roku 2016 ZDE

Jeho posledním významným počinem byl nákup budovy bývalé základní umělecké školy na Farní ulici, která nyní slouží jako pastorační centrum. Na postu faráře i děkana Zábřežského děkanátu P. Eliáše v roce 2017 nahradil Radek Maláč. Jeho novým působištěm se stala farnost ve Zvoli.

Autor: red., muz - L. Mahdalová, foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Cenu města Zábřeh obdrží František Eliáš     foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.