Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. června 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Potravinářská inspekce zadržela čínské čaje

20.06.2018 - Potravinářská inspekce zadržela čínské čaje - Byl v...

Počasí

Přeháňky-Déšť

20.06.2018 - Středa

Teplota: 27 / 16 - Přeháňky-Déšť

Přeháňky-Déšť

21.06.2018 - Čtvrtek

Teplota: 29 / 16 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ceny města Šumperka za rok 2017 znají své vítěze

23. února 2018 - 11:50

Zpět na seznam článků

Slavnostní večer s jejich udílením se uskuteční 14. dubna

Ceny města Šumperka za rok 2017 znají své vítěze

V hlavní kategorii Přínos městu cenu získá dlouholetá ředitelka Městské knihovny Šumperk Zdeňka Daňková foto: archiv šumpersko.net

Zastupitelstvo města Šumperka udělilo na svém únorovém zasedání v jedenácti kategoriích Ceny města Šumperka za rok 2017. Zastupitelstvo vybíralo celkem ze sedmdesáti různých nominací.

Cenu v kategorii Kultura získá Lubomír Hlavsa, hudebník, ilustrátor, výtvarník, scénárista, kameraman, režisér a propagátor našeho města a regionu. V letech 1987 až 1992 kreslil komiksy pro časopisy ABC, Stezka, Aréna a další. V roce 1992 založil vlastní produkční televizní společnost a už v roce 1997 začala jeho spolupráce také s Českou televizí, která trvá až dodnes. Pro ČT vytvořil jako režisér a scenárista více než stovku dokumentárních pořadů a filmů (např. Jan Hus – cesta bez návratu, Pod ochranou Žerotínů. V současné době dokončuje celovečerní film Poslední útěk Jeronýma Pražského s Ondřejem Vetchým v hlavní roli.

Cenu v kategorii Kultura získá Lubomír Hlavsa foto: archiv šumpersko.net

V kategorii Sport obdrží cenu města Dušan Ščambura, jenž během roku 2017 získal řadu cenných kovů v tuzemsku i zahraničí (např. na světovém poháru v Dubaji stříbro ve vrhu koulí, na Mistrovství světa v Londýně v hodu oštěpem získal ve světové konkurenci desáté místo a další). Celkově bodovaný v Českém poháru se v jeho kategorii pohybuje na prvním místě a ze všech handicapovaných sportovců – atletů za rok 2017 obsadil v České republice devátou příčku.

Dušan Ščambura zdroj foto: archiv šumpersko.net

V kategorii Významný počin v humanitární a sociální oblasti putuje cena Lukáši Rozsívalovi, student šumperského gymnázia, jenž svému spolužákovi při velmi vážné nehodě na lyžařském výcviku poskytl první pomoc a tím mu zachránil život. Následně uspořádal finanční sbírku pro jeho návrat do života.

V kategorii Vzdělávání bude cena udělena Janě Valentové, která již pětatřicet let vyučuje na Základní umělecké škole Šumperk hru na klavír. Její žáci se pravidelně umisťují na předních místech v celostátních a mezinárodních soutěžích (např. Mezinárodní soutěž V. Lejska Brno, Per Quattro Mani Praha, Dvořákův Lipník, čtyři ruce na klávesách Karlovy Vary, Mládí a Bohuslav Martinů v Poličce a další). Výrazných výsledků dosahuje se žáky především v oblasti komorní hry, čtyřruční hry a hry na dva klavíry. 

Jana Valentová při přebírání ocenění nejlepším pedagogům kraje v roce 2017 zdroj foto: archiv Olk

Cena v kategorii Podnikání – výrobní společnosti míří do firmy SHM. Firma v loňském roce získala v celorepublikové konkurenci řadu významných ocenění, např. titul TOP odpovědná firma 2017. Jedná se o nezávislou cenu platformy Byznys pro společnost, která vyzdvihuje nejzajímavější aktivity na poli trvale udržitelného a odpovědného podnikání. Oceňuje firmy, které se dlouhodobě a strategicky věnují rozvoji společnosti, snižování dopadu na životní prostředí a přinášejí inovativní řešení. Firma SHM je také držitelem nejprestižnějšího ocenění za vědu a výzkum Česká hlava 2017. 

Cena v kategorii Podnikání – výrobní společnosti míří do firmy SHM zdroj foto: SHM

Cenu v kategorii Podnikání – drobné podnikání zastupitelstvo udělilo oblíbenému řeznictví U Hajtmarek. Paní Lenka Vítková vede toto malé řeznictví v ulici Zábřežské již deset let. Za tu dobu si vybudovala široký okruh spokojených zákazníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nabízí vždy čerstvé potraviny renomovaných regionálních i republikových výrobců. Její přístup k zákazníkům vyniká profesionalitou, poctivostí a vstřícností. Není bez zajímavosti, že se na toto řeznictví sešlo více než padesát nominací.

Cenu v kategorii Architektura – rekonstrukce získala Hospůdka Benátky Šumperk za nápaditou modernizaci zchátralého objektu v novou restauraci, která skvěle doplňuje nově vznikající volnočasové centrum města Šumperka v blízkosti rybníka, nového skateparku a in-line dráhy.

Cenu v kategorii Architektura – rekonstrukce získala Hospůdka Benátky Šumperk zdroj foto: FB Hospůdka Benátky

V kategorii Architektura – novostavba zastupitelstvo udělilo cenu nově vybudovanému pavilonu R v šumperské nemocnici (budova magnetické rezonance). Z hlediska architektonického je stavba navržena s důrazem na funkčnost provozu a plynulé propojení se stávajícími pavilony. 

V kategorii Architektura – novostavba zastupitelstvo udělilo cenu nově vybudovanému pavilonu R v Nemocnici Šumperk foto: šumpersko.net

Cena v kategorii Životní prostředí a ekologie poputuje do společnosti Agritec – výzkum, šlechtění, služby. Společnost se dlouhodobě zabývá vysoce kvalifikovaným aplikovaným výzkumem v oblasti genetiky a biotechnologií, molekulární biologie, šlechtění rostlin, fyziologie, fytopatologie, integrované ochrany rostlin a agrotechnologie. 

Cenu mladých obdrží talentovaný herec šumperského divadla Kryštof Grygar. Po šesti letech studia na brněnské konzervatoři se vrátil zpět do Šumperka. Zde jako člen divadelního souboru exceloval v mnoha divadelních inscenacích, nezapomenutelný výkon podal např. v divadelním představení Mučedník. Zkušenosti má nejen jako divadelní herec, ale i jako filmový herec. Před kamerou se objevil např. v seriálu Případy prvního oddělení nebo ve filmu Zločin v Polné. 

Cenu mladých obdrží talentovaný herec šumperského divadla Kryštof Grygar zdroj foto: Divadlo Šumperk 

V hlavní kategorii Přínos městu cenu získá dlouholetá ředitelka Městské knihovny Šumperk Zdeňka Daňková, která se mj. podílela na projektu vybudování nové knihovny v prostorách bývalé Masarykovy školy. Patří mezi hlavní organizátory festivalu „Město čte knihu“. Svou osobností výrazně ovlivnila řadu kulturních akcí, které probíhaly nejen v Městské knihovně Šumperk. Zároveň je velmi aktivní členkou Klubu českých turistů Šumperk.

slavnostní večer Ceny města Šumperka 2016 foto:šumpersko.net

Letošní slavnostní večer s udílením Cen města Šumperka se uskuteční v sobotu 14. dubna od devatenácti hodin v šumperském divadle. „Vstupenky pro veřejnost v ceně 100 korun budou v prodeji v pokladně divadla od 26. března,“ upřesnila mluvčí Olga Hajduková.

Autor: red., mus.,

Fotogalerie

V hlavní kategorii Přínos městu cenu získá dlouholetá ředitelka Městské knihovny Šumperk Zdeňka Daňková   foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.