Ceny města Šumperka za rok 2019 byly předány
15. června 2020 - 10:48
Hlavní ocenění večera obdržel bývalý starosta města Petr Krill, který pozval na pódium svého následovníka Zdeňka Brože a současného starostu Tomáše Spurného
Hlavní ocenění večera obdržel bývalý starosta města Petr Krill, který pozval na pódium svého následovníka Zdeňka Brože a současného starostu Tomáše Spurného foto: M. Jeřábek - sumpersko.net
Slavnostní večer, který je spojen s předávání cen, byl plánován letos na březen. Bohužel koronavirus narušil plánované termíny všech akcí i slavnostního večera. Vedení města přesunulo akci do obřadní síně historické budovy šumperské radnice, aby ve čtvrtek 11. června v komorním prostředí předalo ceny a poděkovalo oceněným.
Šumperští zastupitelé udělili za rok 2019 jedenáct cen. Informovali jsme ZDE
Přínos městu - Petr Krill se v roce 1994 stal druhým starostou města Šumperka, tuto funkci zastával osm let. Jako zastupitel města pracoval od roku 1990, kdy byl zvolen za Občanské fórum, až do roku 2014. V roce 2002 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kde pracoval v petičním výboru a ve výboru pro evropskou integraci. Později, ve druhém volebním období, byl v poslanecké sněmovně zvolen místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti. Jeho profesní život byl spojen s nejvýznamnějším průmyslovým podnikem v Šumperku, kterým byl Pramet, dnes Dormer Pramet. Vedle běžné agendy města se věnoval s velkým úsilím podpoře místních firem, podnikání a speciálně pak podpoře technického vzdělávání. Podporoval však stejnou měrou i kulturní a sportovní aktivity v Šumperku. Nese velkou zásluhu na dokončení rekonstrukce šumperského divadla a jeho znovuotevření v roce 2000 po požáru. Za jeho „starostování“ byla také dokončena rekonstrukce pěší zóny. Zásadním způsobem se zasloužil o vznik evropského centra pro výrobu feritů z magnetických měkkých materiálů v Šumperku společnosti Siemens and Matsushita Components A.G. se sídlem v Mnichově, která zde v roce 1999 vytvořila dceřinou společnost EPCOS, dnes TDK Electronics. Díky jeho osobnímu nasazení byla v Šumperku založena pobočka Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Na podporu komunikace s místními podnikateli pak inicioval a vedl Grémium podnikatelů, které se stalo významnou institucí pro vzájemnou informovanost mezi veřejnou a podnikatelskou sférou a města a které se také v počátcích podílelo na podpoře a organizaci prezentačních výstav, burzy práce a vzdělání a mnoha dalších společných aktivit.
Architektura novostavba: budova MAPO Care, Fialova 3341/12 - nové zdravotnické zařízení vzniklo v Šumperku. Nachází se ve Fialově ulici. Výstavba budovy trvala zhruba dva roky, středisko je v provozu od září 2019. Součástí kliniky Mapo care jsou aktuálně čtyři zdravotnické provozy: centrum asistované reprodukce Fertimed, centrum pro odběr krevní plazmy Mapo plasma, revmatologie se specializací na léčbu pomocí biologické léčby a Mapo lékárna.
Architektura rekonstrukce: stavební úpravy domu v Jeremenkově ulici - budova domu prošla v roce 2019 poměrně náročnou a složitou rekonstrukcí své fasády. Majitelé budovy, jež pochází z období historismu a jež je vyhotovena v novorenesančním stylu, neváhali obětovat nemalé finanční prostředky, aby obnovili její původní plastické členění s reliéfy a římsami, i když jistě mohli zvolit jednodušší a levnější řešení zateplení polystyrenovým obkladem. Vrátili tak původní krásu místu v širším centru města Šumperka.
Drobné podnikání: Salátovník je malá šumperská firma, která se rozhodla bojovat proti všude přítomným plastům a zároveň nabízet zdravé jídlo z kvalitních, čerstvých a sezónních surovin. Díky nim můžeme ochutnat např. bulgur salát s ořechy, tomatové rizoto se sýrem Gran Padano, čokoládový krém s banánem a ořechy, nebo čočkovou paštiku. Jejich nabídka je každý týden jiná. Jídlo je nutno objednat vždy den předem tak, aby věděli, kolik potravin nakoupit a nemuselo se plýtvat jídlem. Vše dodávají v zálohované sklenici. Navíc přispívají dvě koruny z každého salátu na #trashhero, kteří čistí naši planetu od plastů. Firma Salátovník rozváží jídlo nejen po Šumperku, ale i v Bludově, Zábřehu, Mohelnici a Olomouci.
Výrobní společnosti: Společnost Pars nova je tradiční česká firma s významným postavením na domácím trhu v oblasti výroby, modernizací a oprav kolejových vozidel. Od roku 2008 je Pars nova součástí skupiny Škoda Transportation, která má v oboru dopravního strojírenství silné postavení na domácím i světovém trhu. Po začlenění do skupiny byly realizovány rozsáhlé investice do rozvoje technologií a výrobního zázemí. Spojení zázemí silné skupiny a více než 70 let zkušeností společnosti Pars nova vytváří důležitý předpoklad pro úspěšné působení na trhu a pro naplňování požadavků klientů. Za dobu existence podniku prošlo výrobními halami Pars nova několik tisíc vozidel, které se zde dočkaly potřebných modernizací a oprav. Společnost vytváří modernizacemi kolejových vozidel ekonomickou alternativu nákupu vozidel nových. Pars nova, která sídlí přímo v Šumperku, má více než sedm set zaměstnanců a je jednou z největších firem v šumperském regionu.
Vzdělávání: Šumperské gymnázium je nepochybně jednou z nejvýznamnějších škol nejen v Šumperku, ale v jeho celém regionu. V roce 2019 gymnázium oslavilo 100. výročí svého založení. K této příležitosti škola připravila řadu akcí, mezi nimiž nechyběly Dny otevřených dveří, studentská akademie v divadle, setkání současných a bývalých zaměstnanců, beseda v knihovně a také absolventský ples. Za sto let své existence Gymnázium Šumperk vychovalo a vzdělalo tisíce absolventů. Mezi nimi najdeme řadu významných osobností v širokém spektru lidské činnosti: politiky, vědy, zdravotnictví, diplomacie, umění, sportu ad.
Sport: FK Šumperk 2007 – vítěz žákovské ligy SpSm 2019 – mladší žáci ZŠ Šumperk, trenér Petr Strnad: Kluci FK Šumperk 2007 v roce 2019 vyhráli žákovskou ligu s náskokem osmi bodů před týmy jako Baník Ostrava, Opava, Karviná ad. Na jaře 2019 neprohráli ani jeden zápas, ve všech utkáních zvítězili a zaslouženě v červnu slavili vítězství v této prestižní žákovské soutěži v kategorii U12. Na tyto úspěchy navázali rovněž na podzim 2019 kdy už v kategorii U13 znovu nenašli přemožitele a vedli tabulku po podzimní části „bez ztráty kytičky“ s pětibodovým náskokem před Sigmou Olomouc a třináctibodovým náskokem před Baníkem Ostrava. Tým tvoří třicet kluků z regionů Šumpersko, Zábřežsko a Jesenicko, a chlubí se i početnou fanouškovskou základnou z řad jejich rodičů a rodinných příslušníků. Úspěchy loňského roku byly mimo jiné korunovány výhrou největšího celostátního turnaje v kopané McDonald‘s Cup. Finálový turnaj byl vysílán na ČT Sport. Kluci byli v listopadu 2019 za odměnu v Miláně na utkání AC Milán–Lazio Řím, celý pobyt byl také natáčen a byl nemalou propagací města. Takto kvalitní tým nikdy v historii šumperského fotbalu nebyl a všichni pevně věří, že se to projeví i v dalších letech jejich fotbalové kariéry.
Cena mladých: Marek Zindulka se od útlého dětství věnuje modelářství, propaguje manuální činnost a je hlavním organizátorem akce Modelfest, která je mezinárodní výstavou a soutěží plastikových a papírových modelů tanků, letadel, aut, lodí i figurek. Ta do Šumperka láká stovky návštěvníků ze všech koutů České republiky, ale i ze zemí jako je Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko a další. Významnou měrou se tak zasluhuje o propagaci města Šumperka nejen v naší republice, ale i v zahraničí. Marek Zindulka se sám účastní modelářských soutěží v celém Česku, ale i na mezinárodních soutěžích, kde šíří dobré jméno města Šumperka.
Významný počin v sociální a humanitární oblasti: Šárka Domeslová V sobotu 18. května 2019 po poledni vyrazila Šárka Domeslová se svým přítelem a dvěma dětmi na Pohádkový les na Mohelnicko. Když projížděli Sudkovem, z jednoho z domů vyběhly dvě ženy s dítětem v náručí. Zastavili auto a Šárka Domeslová, jež pracuje jako zdravotní sestra, okamžitě vyběhla z auta a začala zjišťovat, co se děje. „Holčička byla bezvládná, měla promodralý obličejíček. ‚Malá nedýchá, nenechte mi ji umřít,‘ prosila maminka a dávala mi dítě do rukou. Bylo to velmi emotivní,“ vzpomíná na dramatické chvíle. Vytažením zapadlého jazyka dítěti zachránila život. Mezitím její přítel Martin Janíček zavolal zdravotnickou záchrannou službu. Rychlou a účinnou pomoc ocenila také Nemocnice, kde zachránkyně pracuje, a kde na dětském oddělení skončila i malá pacientka, již však lékaři po vyšetření brzy propustili.
Kultura: Kamila Šeligová V roce 2019 se Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk dostala mezi deset nominovaných na titul Knihovna roku, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury. Na práci někdejší ředitelky Zdeňky Daňkové v roce 2016 navázala Kamila Šeligová, jež původně vedla půjčovnu a kulturní dramaturgii knihovny. Ta dnes sídlí v nově adaptované budově v ulici 28. října a patří mezi stěžejní kulturní organizace města. Mezi nejvýznamnější akce patří literárně-filmový festival Město čte knihu, na kterém se paní Šeligová organizačně i dramaturgicky významnou měrou podílí. Společně s kolegy dostala do Šumperka řadu výjimečných osobností. Kamila Šeligová stojí za vznikem cyklu pořadů Poezie a hudba spojující literární a hudební program. Daří se jí také organizace cyklů přednášek a besed, hudebních koncertů známých nebo začínajících hudebníků. Za velmi oblíbené jsou u diváků považovány literární semináře a semináře moderních dějin. Paní Šeligová se dříve zapsala také v další kulturní instituci - v šumperském kinu Oko. V roce 2012 pomohla městskému vedení ve složité situaci vážné nemoci ředitelky kina Zdeňky Holubářové a instituci dočasně vedla. Když ji později nahradil ředitel Kamil Navrátil, ponechala si na starost vedení filmového klubu, v rámci něhož mohou šumperští diváci pravidelně navštěvovat náročnější filmy.
Zvláštní cena Zastupitelstva města Šumperka v humanitární oblasti: Miroslav Hampl je rodákem z Křelova u Olomouce. S vyhlídkou možností práce v cizině šel roku 1947 studovat na obuvníka do Baťovy školy. Komunistický převrat v roce 1948 však veškeré cestovatelské plány zhatil. Po studiích byl vybrán do těžkého průmyslu na roční brigádu a rozhodl se pro jáchymovské doly, kde pracoval jako kolektor. Seznámil se tam s politickými vězni a různě se jim snažil pomáhat. Pomohl také k útěku vězni Bohuslavu Pánkovi. V roce 1952 byl však pan Hampl sám zatčen a rok později byl v Chebu odsouzen na tři roky za sdružování proti republice. Byl poslán do tábora Ležnice v Horním Slavkově. Z nesnesitelných pracovních podmínek a šikany ho po čase vysvobodili přátelé vězni, kterým jako civilní zaměstnanec pomáhal. V září roku 1954 byl pan Hampl na amnestii podmínečně propuštěn, měl však jako bývalý politický vězeň velké problémy s umístěním v zaměstnání. Nakonec šel pracovat do okresního stavebního podniku v Šumperku, kde zůstal až do důchodu. V současnosti žije Miroslav Hampl v Šumperku.
Slavnostní akci připravilo oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice. O hudební zpříjemnění akce se postarala šumperská oblíbená kapela Trocha klidu. Večerem provázel Vít Hoffmann.
Autor: red., O. Hajduková, S. Adoltová, foto: M. Jeřábek - sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.