Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 05. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaparkuj

04.06.2020 - Zaparkuj - Univerzitní iniciativa láká na filmy, koncerty...

Počasí

05.06.2020 - Pátek

Teplota: 15 / 13 - obcasny-Déšť

06.06.2020 - Sobota

Teplota: 20 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Červená Karkulka provázela na Úsově

27. července 2014 - 15:13

Zpět na seznam článků

Pohádkový den potěšil přes osm stovek návštěvníků

Červená Karkulka provázela na Úsově

Pohádkový den na Úsově foto:sumpersko.net

Průvodkyně oblékly kostýmy, na nádvoří ožily historické hry a zábavy. Červená Karkulka, Víla Amálka, překrásná princezna i děsivá čarodějnice provázely v sobotu 26. července návštěvníky na Úsově. Na nádvoří se hrálo divadlo, soutěžilo se ve střelbě, ve shazování kroužků i v přetahované.

o Pohádkový den na Úsově byl zájem

Pohádkový den na Úsově přilákal více než osm set návštěvníků. „Nádvoří zámku se proměnilo ve středověké kolbiště, kde si příchozí vyzkoušeli svou sílu, obratnost, šikovnost i důvtip. Soutěžilo se o krále střelců, družstva vyzkoušela sílu v přetahování lana. Jakou mají mušku a trefu, soutěžící otestovali ve hře kroužkovaná,“ objasnila Eva Třísková, správkyně Lovecko-lesnického muzea v Úsově.

nádvoří zámku se proměnilo v kolbiště

Střelba z kuše na pevný i pohyblivý terč se líbila dětem i tatínkům, u nichž repliky historických zbraní slavily mimořádný úspěch. „Rád bych si takovou kuši také pořídil,“ svěřil se jeden z odrostlejších návštěvníků, jemuž zaplály klukovské ohníčky v očích.

střelba z kuše

Odvážné děti usedaly na dřevěného koníka, jako středověcí rytíři sjížděly po dřevěné dráze simulující oblíbenou středověkou hru a pokoušely se dřevcem zasáhnout kroužek. Hrály se kuželky, střílelo se na mamuty, míčem se shazovaly postavy Igráčků, které zároveň zvaly na výstavu v šumperském muzeu. Nad radostným výskotem dětí na nádvoří se vznášela lákavá vůně uzených makrel.

Fotogalerie Pohádkový den na Úsově

makrely voněly

Nadšený potlesk sklidila dvě představení pohádky O statečné princezně, kterou nastudovali místní ochotníci. Malým i velkým se líbila miniaturní zoo s kamerunskými ovcemi, pávy, göttingenským prasátkem a s množstvím exotické drůbeže. Úspěch slavila premiéra zámeckého kolotoče pro nejmenší, jenž vznikl dílnách Vlastivědného muzea v Šumperku.

dětský kolotoč

Poprvé v historii se na Úsově rýžovalo zlato. „Tato atrakce vzbudila mimořádnou pozornost. Přijel opravdický zlatokop. Rýžoval se skutečný cenný kov v podobě mikroskopicky jemných zlatých zrníček,“ vysvětlila Třísková.

rýžování zlata

Kdo měl pro strach uděláno, nenechal si ujít návštěvu Strašidelného labyrintu ve sklepení. Důvtipní návštěvníci se zase vrhli na luštění Hádanek a hlavolamů pánů z Vlašimi. Milovníci přírody a historie obdivovali lichtenštejnské sbírky. Sály plné zoologických preparátů je zavedly do expozice africké zvířeny i do domácích luhů a hájů.

hlavolamy

V nejvyšším patře zámku zaujala pohádková výstava. Prostory před výstupem na hradní ochoz se pro tuto návštěvnickou sezonu proměnily v les s jezírkem a s perníkovou chaloupkou, růžemi obrostlou komnatou spící krasavice a s dračí slují, v níž žije trojhlavá saň. Návštěvníci potkávali Karkulku s vlkem, Smolíčka s jelenem, Budulínka s liškou a další hrdiny klasických českých pohádek.

pohádky na Úsově

Po úspěšném sobotním Pohádkovém dni plánují na Úsově další zpestření návštěvnické sezony. „V neděli 21. září se rozloučíme s létem večerní akcí S Bílou paní na ochoz,“ upřesnila Třísková.

ochozy byly plné

Úsov patří mezi nejstarší hrady na Moravě, jako jeden z mála v českých zemích byl postaven ve stylu francouzského kastelu. Turisty však láká především zdejší lovecko-lesnické muzeum s přírodovědnými sbírkami Lichtenštejnů z přelomu 19. a 20. století, jenž je jediné svého druhu ve střední Evropě.

Úsov právem láká turisty

Autor: V.Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Pohádkový den na Úsově   foto:sumpersko.net
Pohádkový den na Úsově   foto:sumpersko.net
Pohádkový den na Úsově   foto:sumpersko.net
Pohádkový den na Úsově   foto:sumpersko.net
Pohádkový den na Úsově   foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.