Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 01. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

VIDEO. Vlaky se vrací na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt

31.05.2020 - VIDEO. Vlaky se vrací na zrekonstruovaný Negrelliho...

Počasí

01.06.2020 - Pondělí

Teplota: 19 / 9 - SkoroJasno

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 18 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

České dráhy dezinfikují tisíce vozů denně

06. května 2020 - 18:08

Zpět na seznam článků

Stovky vozů prošly ozonizací

České dráhy dezinfikují tisíce vozů denně

České dráhy dezinfikují tisíce vozů denně - nanonástřik zdroj foto: NanoZone

V rámci preventivních opatření proti šíření epidemie COVID-19 pokračují České dráhy a jejich dodavatelské úklidové firmy v pravidelné dezinfekci osobních souprav. Denně se provádí také ozonizace dalších vozů, která dlouhodobě likviduje nebezpečné viry, bakterie a plísně.

Testuje se i speciální nanonástřik, který také zabraňuje šíření virů. „V rámci boje s koronavirem jsme zařadili do běžného čistění souprav také intenzivní dezinfekci, která odstraňuje riziko přenosu viru během cestování našimi spoji,“ říká Tomáš Mohr, ředitel odboru provozu osobní dopravy, a doplňuje: „V rámci výchozího, vratného a základního úklidu takto denně ošetříme tisíce vozů, které vypravujeme po celé republice. Úklidové firmy se zaměřují především na dezinfekci ploch, kterých se lidé dotýkají, jako jsou madla, kliky nebo tlačítka.“

Například Oblastní centrum provozu Střed takto dezinfikuje více než tisíc dvě stě vozů denně. V celé síti Českých drah je to pak dohromady přes dva tisíce vozů každý den. Národní dopravce samozřejmě ošetřuje také interiéry vozů. Provádí se to buď ozonizací, nebo aplikací dezinfekčního aerosolu, který se rozprašovačem aplikuje v celém interiéru vozu.

nanonástřik zdroj foto: NanoZone

Zvlášť účinná a dlouhodobá je ozonizace interiéru vozidel. Ta se provádí po rozsáhlém úklidu vozu. Po uschnutí se zapojí ozonizační přístroj, který rozkladem vzduchu a UV lampou vytváří vyšší koncentraci ozonu, která hubí bakterie, viry a plísně. Poté se vůz ještě zkontroluje UV lampou. Celková doba této operace je přibližně pět hodin, což vyžaduje dlouhodobější odstavení vozidel.

Působení ozónu pak trvá až několik týdnů.  „Ozonizací, která představuje dlouhodobou ochranu našich cestujících a zaměstnanců před šířením koronaviru, už prošlo skoro pět set vozů určených jak pro dálkové spoje, tak pro regionální a příměstské vlaky. Generátory vytvářející ozon jsou umístěny například na našich pracovištích údržby v Praze, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích a také na Moravě. K provedení dezinfekce ozonem jsou každý den přistavované další vozy,“ vysvětluje Tomáš Mohr.

Ozonový generátor - Profizon zdroj foto: ČD

Úklid - dezinfekce zdroj foto: ČD

V současné době národní dopravce pořídil do svého vlastnictví deset kusů generátorů ozonu, které rozmístil po celé síti do nejvytíženějších lokalit. Generátory jsou určeny jak k ozonizaci osobních vozů, tak současně pro dezinfekci pracovišť provozních zaměstnanců. Jedná se o další postupný krok v rámci inovace čistění vozů, který národní dopravce plánuje zavést na běžné bázi. Tato zařízení projdou pilotním projektem, a pokud se technologie osvědčí, bude používání generátorů základní součástí čištění vozů.

Autor: red., V. Rajnochová - ČD

Fotogalerie

České dráhy dezinfikují tisíce vozů denně - nanonástřik                 zdroj foto: NanoZone

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.