Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 20. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidič na Zábřežsku zřejmě přehlédl projíždějící vozidlo

20.04.2018 - Řidič na Zábřežsku zřejmě přehlédl...

Počasí

polojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 23 / 11 - PoloJasno

polojasno

21.04.2018 - Sobota

Teplota: 22 / 10 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

České dráhy představily Jízdní řád 2017

01. listopadu 2016 - 06:40

Zpět na seznam článků

Bude ve znamení podstatného zrychlení dopravy

České dráhy představily Jízdní řád 2017

V rychlících Praha - Luhačovice budou nasazeny oddílové vozy s textilním potahem samostatných sedaček a pouze se 6 místy v oddíle namísto dosavadních vozů s koženkovou lavicí a 8 místy zdroj foto: ČD

Především mezi Prahou, Táborem a Českými Budějovicemi nabídne národní dopravce novou kvalitu rychlého a komfortního cestování, které bude plně konkurenceschopné také s individuálním automobilismem. V novém jízdním řádu vypraví denně v průměru přes sedm tisíc vlaků.

Bdpee - novinkou v rychlících bude velkoprostorový vůz zdroj foto: ČD

Doslova revoluční změnu čeká spojení Prahy, Tábora a Českých Budějovic. Ministerstvo dopravy zde objednalo vedle tradičních rychlíků také devět párů expresních vlaků, které nabídnou historicky nejrychlejší spojení jihočeské metropole s hlavním městem.

Doby jízdy mezi Prahou a Českými Budějovicemi se zkrátí ze současných 2 hodin 23 minut až na 1 hodinu 58 minut směrem na jih republiky, a na 2 hodiny a 4 minuty směrem do hlavního města. Cesta mezi Prahou a Táborem se zkrátí přibližně o 15 minut. Spoje budou rozloženy do celého dne s tím, že v ranní špičce do Prahy a v odpolední špičce z Prahy pojedou ve zkráceném intervalu jedna hodina. Čtyři páry expresů budou pokračovat do Lince a jeden pár do Českého Krumlova. „Vlaky tak nabídnou asi o 20 minut rychlejší spojení oproti autobusům, navíc v Praze pojedou až do centra. Výrazně se cestovní čas ve vlaku přiblíží také obvyklé délce jízdy autem. Ta však může být neplánovaně mnohem delší kvůli silnému provozu, uzavírkám a nehodám na obou hlavních komunikacích mezi jihem Čech a Prahou. Při cestě vlakem odpadají také komplikace při parkování v hlavním městě, kde funguje systém tzv. modrých zón a placených stání,“ uvedl tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Nové expresy nabídnou komfortní vozy a další doplňkové služby. V průběhu nadcházejícího roku v nich bude zavedeno také WiFi připojení k internetu.  

Bdpee - novinkou v rychlících bude velkoprostorový vůz zdroj foto: ČD    

K další rozsáhlejší úpravě objednávky dálkové železniční dopravy přikročilo Ministerstvo dopravy u expresní linky Ex 2 z Prahy na střední Moravu a na Slovensku a souběžné rychlíkové linky R 18. Dosud byly spoje obou linek částečně provázány a zajížděly střídavě na Vsetínsko, do Zlína, Luhačovic a Veselí nad Moravou.

Nově dojde k oddělení ramen obou linek. Spoje expresní linky Ex 2 pojedou nově výhradně v trase Praha – Olomouc – Vsetín (– Slovensko), a to včetně prvních dvou ranních vlaků ze Vsetína do Prahy, resp. posledních dvou z Prahy do Vsetína s názvy Portáš a  Helfštýn (nově místo dosavadního pojmenování Matalík). Významně se tak zvýší kvalita těchto spojů, které budou nově provozovány klimatizovanými soupravami slovenské společnosti ZSSK. Vlaky nově nabídnou např. WiFi připojení k internetu, elektrické zásuvky pro napájení drobné elektroniky, restaurační vůz atp. Všechny vlaky linky Ex 2 nově obslouží stanice Lipník nad Bečvou, Červenka a Mohelnice.

Bdpee - novinkou v rychlících bude velkoprostorový vůz zdroj foto: ČD

Do rychlíkové linky R 18 s hlavní větví z Prahy do Luhačovic budou nově integrovány dosavadní vlaky Expres Šohaj a InterCity Zlínský expres. „Na všechny spoje budou nasazeny české moderní vozy standardu a spoje budou vedeny v kategorii rychlík vyšší kvality (Rx). Cestující budou mít ve vlacích k dispozici např. vozy s klimatizací, elektrické zásuvky pro napájení drobné elektroniky, jako jsou notebooky, mobilní telefony, ve velkoprostorových vozech větší stoly s rozkládacími křídly, na kterých je možné pracovat na notebooku, psát nebo odkládat různé předměty a vlaky umožní také přepravu jízdních kol. Dojde také k výraznému zrychlení dosavadních rychlíků,“ přibližuje mluvčí.

Bdpee - novinkou v rychlících bude velkoprostorový vůz zdroj foto: ČD

Vlaky budou nově jezdit rychlostí až 160 km/h a projedou dosavadní zastávky v Července, Mohelnici a v Zábřehu na Moravě. Cestovní čas mezi Prahou a Starým Městem u UH se zkrátí téměř o půl hodiny. U dosavadních vlaků InterCity dojde k mírnému prodloužení jízdních dob o 10 až 14 minut.

K několika změnám dochází také u spojů SC Pendolino a na lince Ex 1 mezi Prahou, Ostravou a nový koncept dopravy je mezi Ostravou a státní hranicí se Slovenskem.  První ranní vlak Pendolino (SC Pendolino Košičan) z Prahy do Ostravy odjede o 24 minut později, tedy nově v 7:07 oproti současnému odjezdu v 6:43 hod. Dojde tak ke sloučení dosavadních spojů SC Pendolino Košičan a vlaku SuperCity 503 z Prahy do Ostravy, který dnes odjíždí z Prahy v 7:43 hod. Nově bude zavedený spoj Ex 547 / 546 pod názvem Ostravan (Praha 21:22 hod. – Bohumín 0:54 hod. / 3:43 hod. – Praha 7:12 hod.), který bude ve směru do Bohumína jezdit od pondělí do čtvrtka a v neděli a ve směru do Prahy v pracovní dny.

V pracovní dny bude zaveden nový časně ranní rychlík z Brna (odj. 5:00 hod.), který pojede v úseku Česká Třebová – Praha v trase současného rychlíku R 892 Velehrad a do Prahy přijede v 8:03 hod.). Zároveň zde zaniknou večerní spoje R 860, resp. 858 Brno – Česká Třebová, které odjížděly z Brna před devátou hodinou večer.  

České dráhy obyčejné jízdné v posledních dvou letech neupravovaly. „Proto dojde nyní u jízdenek pro cesty do 120 kilometrů k nepatrnému zvýšení jízdného, a to pouze o jednu korunu. Na větší vzdálenosti pak dojde ke zvýšení ceny jízdného maximálně o čtyři koruny,“ upřesnil Petr Šťáhlavský.

Až do 10. prosince jsou však všechny jízdenky včetně dvouměsíčního předprodeje prodávány za stávající ceny.  

Autor: red.,P. Šťáhlavský

Fotogalerie

V rychlících Praha - Luhačovice budou nasazeny oddílové vozy s textilním potahem samostatných sedaček a pouze se 6 místy v oddíle namísto dosavadních vozů s koženkovou lavicí a 8 místy     zdroj foto: ČD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.