Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Česko je motorkářskou velmocí

02. března 2023 - 13:05

Zpět na seznam článků

Z hlediska nehodovosti motocyklů však patří v evropském srovnání mezi nejhorší

Česko je motorkářskou velmocí

ilustrační snímek zdroj: archiv BESIP

Jenom za poslední dva roky přibylo na našich silnicích téměř čtyřicet osm tisíc nově registrovaných motocyklů. Za loňský rok bylo nově registrováno nejvíc motorek od roku 2008, toto číslo navíc rok od roku stoupá. Česká republika se však také v evropském srovnání počtu usmrcených motorkářů na 1 mil. obyvatel zařadila na 7. nejhorší místo. Nejčastěji na motorce umírají muži ve středním věku, ukázaly statistiky.

Výsledky evropského srovnání vycházejí z Mezinárodní databáze silniční dopravy a nehodovosti (IRTAD), která porovnávala devatenáct evropských zemí z hlediska počtu usmrcených motocyklistů při dopravních nehodách za rok 2021, v přepočtu na 1 mil. obyvatel. Česká republika v tomto srovnání skončila na 7. nejhorším místě, nejvíce usmrcených bylo evidováno v Řecku, nejméně naopak ve Švédsku. „V loňském roce na našich silnicích zahynulo šedesát dva motocyklistů, 344 jich bylo těžce zraněno a dalších dva 335 jich bylo zraněno lehce,“ uvedl vedoucí BESIP Tomáš Neřold.

Zažitá domněnka, že tragické nehody na motorce jsou doménou mladých, nevyježděných řidičů, kteří zkrátka přecenili své síly, navíc dávno neplatí. Statistiky dopravních nehod naopak ukazují, že nejproblematičtější skupinou jsou motorkáři ve středním věku. „To, že jsme se v evropském srovnání zařadili mezi země s nejhoršími výsledky z hlediska nehodovosti motocyklistů, považuji za takový zdvižený prst vůči všem účastníkům silničního provozu. Musíme si uvědomit, že motorkáři sice zaviní zhruba šedesát procent nehod ve kterých figurují, to ale znamená, že ze čtyřicet procent je vina na řidičích automobilů. Obě skupiny si tak musí uvědomit, že statistiky motorkářů, kteří na našich silnicích zemřou, mohou ovlivnit hlavně oni sami,“ říká vedoucí BESIP.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv BESIP
přehled                 zdroj: BESIP

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.