Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 29. května 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do civilu“

28.05.2020 - Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do...

Počasí

29.05.2020 - Pátek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

30.05.2020 - Sobota

Teplota: 15 / 5 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Český telefonní seznam klame nabídkou vypadající jako faktura za služby

15. listopadu 2017 - 08:54

Zpět na seznam článků

ČOI doporučuje!

Český telefonní seznam klame nabídkou vypadající jako faktura za služby

Český telefonní seznam klame nabídkou vypadající jako faktura za služby zdroj foto: čoi

Česká obchodní inspekce zaznamenala v posledních měsících nárůst stížností na společnost Český telefonní seznam.

Podle sdělení tiskového mluvčí se v drtivé většině jedná o podněty podnikatelů, které není inspekce oprávněna řešit. „Podnikatel se může proti takovému jednání bránit soudně. Pokud však podobná nabídka přijde spotřebitelům, takové podněty inspekce naopak řešit může a v minulosti na základě nich uložila také dvě pokuty,“ uvedl Jiří Fröhlich.

ČOI se nabídkou této společnosti zabývala v minulosti na základě podání podnětu celkem tří osob v postavení spotřebitelů.  Nabídka vyvolala dojem, že se jedná o fakturu týkající se zveřejnění telefonního čísla v klasickém telefonním seznamu. „Zasláním této nevyžádané nabídky na uzavření smlouvy vypadající jako faktura došlo k porušení § 4 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění účinném ke dni spáchání deliktů, tedy užití nekalé obchodní praktiky. Následně jsme pravomocně uložili dvě pokuty, první ve výši 100 tisíc korun a druhou ve výši 120 tisíc korun,“ informoval mluvčí.

telefonní seznam zdroj foto: čoi

Jenže v mnoha dalších případech se na ČOI v souvislosti s tímto jednáním obracejí podnikatelé či firmy s tím, že společnost Český telefonní seznam je oslovila v rámci jejich podnikatelské činnosti a někteří dokonce částku už zaplatili. Protože výše zmíněný zákon 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, se vztahuje výhradně na vztahy mezi spotřebitelem s podnikatelem, nikoli na vztahy mezi dvěma podnikateli, Česká obchodní inspekce se těmito podněty zabývat nemůže.

Firma Český telefonní seznam, ale také firma Telefonní seznam České republiky a Slovenska, cílí často patrně úmyslně na podnikatele v rámci jejich podnikatelské činnosti, a tím se také „vyhýbá“ případnému šetření ze strany České obchodní inspekce. Do vztahů dvou podnikatelů v rámci jejich podnikatelské činnosti totiž není Česká obchodní inspekce oprávněna vstupovat za žádných okolností. Podnikatelé, kteří se cítí takovým jednáním poškozeni, se mohou bránit soudně. „Doporučujeme firmám, aby si před uhrazením faktur ověřili, komu a hlavně za jakou službu platí,“ dodal mluvčí.

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

Český telefonní seznam klame nabídkou vypadající jako faktura za služby   zdroj foto: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.