Pondělí 21. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská výzva míří do Beskyd

21.06.2021 - Horská výzva míří do Beskyd - Zabojují i srdcaři...

Počasí

21.06.2021 - Pondělí

Teplota: 28 / 18 - Přeháňky-Déšť

22.06.2021 - Úterý

Teplota: 26 / 19 - Bouřky

Cesta za historií turistiky

01. dubna 2021 - 09:53

Zpět na seznam článků

Na Jeseníky!

Cesta za historií turistiky

Cesta za historií turistiky zdroj foto: VMŠ

Hotovo, můžeme vyrazit! Kam? No přece na Jeseníky! Vydejte se na cestu za historií turistiky v Jeseníkách od jejích počátků do roku 1945.

Poznáte tak první průkopníky turismu v Jeseníkách, rozmach turistického ruchu ve 2. polovině 19. století a jeho vliv na podobu krajiny Jeseníků. Seznámíte se s „dobrými dušemi hor“, které se na horských chatách neúnavně staraly o unavené poutníky.

Cesta za historií turistiky zdroj foto: VMŠ

Putování se v tehdejších dobách neobešlo bez mapy a obvykle ani kapesního průvodce. Právě vydávání těchto tiskovin je věnována část výstavy. Po jejím zhlédnutí tak budete třeba vědět, kdo a kdy zhotovil první turistickou mapu Jeseníků nebo kdo byli autoři oblíbených a opakovaně vydávaných průvodců. A některé z popisovaných nezbytných společníků turistových si také budete moci prohlédnout – společně s dalšími doklady vývoje turistiky.

Cesta za historií turistiky zdroj foto: VMŠ

Výstava je pořádána ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci, kde byla poprvé instalována v roce 2019 souběžně s vydáním stejnojmenné knihy autora Jiřího Glonka.

Zatím můžete tuto výstavu vidět jen on-line www.muzeum-sumperk.cz  ale snad již brzy budete moci podniknout výpravu k nám do muzea a vše si prohlédnout v pěkném prostředí Rytířského sálu.

Autor: red., VMŠ, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

Cesta za historií turistiky      zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Digitální historie

Digitální historie

Hejtmanství podpoří unikátní projekt

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.