Čeští řidiči podceňují kontrolu zraku
19. září 2022 - 13:07
Zajímavé je srovnání žen-řidiček a mužů-řidičů
ilustrační snímek zdroj foto: BESIP
BESIP si přístup řidičů k péči o zrak letos zmapoval průzkumem. V něm se ukázalo, že zhruba každý pátý řidič auta si na řízení nebere brýle, přestože by měl. Při jízdě na kole je to dokonce polovina. Rizikem je také podceňování pravidelného měření – jen asi polovina lidí si nechává změřit zrak alespoň jednou za dva roky a čtrnáct procent řidičů nebylo na měření nikdy.
Podzim a zima je na silnicích z hlediska nehodovosti náročným obdobím, dny jsou kratší a zásadně se zhoršuje počasí, viditelnost se tedy zhoršuje vlivem vnějších podmínek. Zatímco toto jsou faktory, které jako řidiči ovlivnit nemůžeme, můžeme ovlivnit to, jak vidíme my sami. „Špatný zrak ovlivňuje totiž zejména jízdu za snížené viditelnosti. Při ní zemřelo vloni šedesát sedm lidí, s podzimem a zhoršujícím se počasím tento počet výrazně roste,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí BESIP Ministerstva dopravy.
Průzkum zjistil řadu zajímavých dat o tom, jak na tom čeští řidiči jsou a co by potřebovali. Celkem přes šedesát procent z nich deklarovalo, že mají nějakou oční vadu, nejčastěji krátkozrakost (slabší vidění do dálky), zhoršené vidění za šera a dalekozrakost. „Potíže přitom výrazně rostou s věkem: krátkozrakost je u lidí nad padesát více než dvakrát častější než u těch mladších. Z lidí, kteří by měli nosit stabilně brýle nebo čočky, tak při řízení auta nečiní devatenáct procent a při jízdě na kole je to dokonce polovina. Nejméně zodpovědní jsou lidé do dvaceti devíti let, u nichž ovšem zároveň platí, že mívají menší korekci,“ sdělil Tomáš Neřold.
Podle průzkumu chodí třiadvacet procent lidí na měření zraku každý rok, dalších dvacet devět procent ob rok. Celkem padesát dva procent lidí tak dodržuje doporučenou frekvenci. Jednou za tři roky chodí devět procent lidí, stejně tolik jednou za čtyři až pět let. Plných šestnáct procent lidí chodí ještě méně často a čtrnáct procent lidí nebylo na měření nikdy.
Ženy trpí očními vadami významně častěji než muži (brýle nosí zhruba polovina mužů, ale dvě třetiny žen). „Jsou také výrazně zodpovědnější v prevenci – alespoň jednou za dva roky si nechá zrak přeměřit osmapadesáti procent žen oproti devětačtyřiceti procenty mužů,“ dodal Neřold.
Autor: red., T. Neřold
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.