Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 12. srpna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc je zrušena

12.08.2022 - Letní Flora Olomouc je zrušena - Vše urychlil covid a...

Počasí

12.08.2022 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - PoloJasno

13.08.2022 - Sobota

Teplota: 21 / 14 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Cestování mezi Šumperkem a Olomoucí bude rychlejší

13. ledna 2021 - 15:22

Zpět na seznam článků

Správa železnic vybrala zhotovitele elektrizace mezi Uničovem a Libinou; Libinou a Šumperkem

Cestování mezi Šumperkem a Olomoucí bude rychlejší

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Elektrizace trati 290 může pokračovat. Správa železnic vybrala zhotovitele stavby mezi Uničovem a Libinou, kterým bude společnost Utrol tvořená firmami OHL ŽS (vedoucí společník), Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha. První denní výluka je v plánu 11. února. V plném proudu je stavba mezi Olomoucí a Uničovem, jejíž dokončení se plánuje letos v prosinci. Provoz elektrických vlaků na celé trati ze Šumperka do Olomouce by pak měl začít o rok později. 

Hlavním cílem stavby je elektrizace a rekonstrukce trati, které umožní zvýšení traťové rychlosti, zkrácení jízdních dob vlaků, zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících a tím i větší konkurenceschopnost železniční dopravy. Díky náhradě dieselové trakce za elektrickou se výrazně zvýší kvalita ovzduší v okolí trati.

Železniční přejezdy projdou modernizací a doplní se na nich bezpečnostní prvky. Traťová rychlost se zvýší až na 100 km/h. Trakční vedení bude zatím stavěno na stejnosměrnou soustavu 3 kV, nicméně se počítá s konverzí na budoucí střídavou soustavu 25 kV, 50 Hz.

Všechny stanice a zastávky v úseku z Libiny do Uničova dostanou nová nástupiště s výškou hrany 550 mm nad kolejí. V blízkosti stávajícího přejezdu v Troubelicích bude zřízena nová zastávka Troubelice střed, která bude sloužit cestujícím namísto dnešní železniční stanice. Ta se změní na výhybnu. V Libině a Troubelicích se zrekonstruují dnešní výpravní budovy pro umístění stavědlové ústředny a dalších technologií.

Elektrizací projde do konce příštího roku celý zbývající úsek trati 290. Správa železnic vybrala také zhotovitele stavby mezi Libinou a Šumperkem, kterým se stala společnost Šumlib, kterou tvoří Subterra (správce), Porr a Eltra. V návaznosti na nedávný podpis smlouvy s vítězem výběrového řízení na elektrizaci mezi Uničovem a Libinou to znamená, že stavební práce budou moci proběhnout současně na celém úseku z Uničova do Šumperku. 

Hlavním cílem stavby je elektrizace a rekonstrukce trati, které umožní zvýšení traťové rychlosti, zkrácení jízdních dob vlaků, zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících. Železniční přejezdy projdou modernizací a doplní se na nich bezpečnostní prvky. Traťová rychlost se zvýší až na 100 km/h. Trakční vedení bude zatím stavěno na stejnosměrnou soustavu 3 kV, nicméně se počítá s konverzí na budoucí střídavou soustavu 25 kV, 50 Hz.

Nová nástupiště s výškou hrany 550 mm nad kolejí a bezbariérovým přístupem získá jak stanice Nový Malín, tak zastávka Hrabišín. Vybavena budou přístřešky a informačním systémem. V Novém Malíně se posune kolejové rozvětvení až za nově upravený železniční přejezd, u výpravní budovy vznikne jednostranné nástupiště o délce 90 metrů. Cestující se na ně dostanou s využitím nového schodiště a šikmé rampy. V Hrabišíně vybudují stavbaři jednostranné vnější nástupiště, dlouhé rovněž 90 metrů, přístup na ně zajistí zrekonstruovaný chodník.

Autor: red., Nela Friebová

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Fotek: 63
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Fotek: 54
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Fotek: 68
Přidáno: 06.08.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.