Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 23. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm

22.09.2021 - Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm...

Počasí

23.09.2021 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 9 - Oblačno

24.09.2021 - Pátek

Teplota: 16 / 13 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Charitativní bazar KABELKOmánie poprvé v Zábřeze

21. dubna 2017 - 19:50

Zpět na seznam článků

Na podporu dárcovství kostní dřeně

Charitativní bazar KABELKOmánie poprvé v Zábřeze

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

„Darujte starou a kupte si novou“ je podtitul dobročinné akce pomáhající těžce nemocným, kteří potřebují k záchraně života transplantaci kostní dřeně.

Charitativní bazar KABELKOmánie se bude konat 13. – 14. května poprvé také v Zábřeze pod záštitou města. „Zdravý člověk někdy ze dne na den musí bojovat o svůj život. Já jsem si to naplno uvědomila ve chvíli, kdy jsem stála před dveřmi oddělení dětské onkologie v Brně. Na jednom z pokojů tam ležel můj tehdy sedmiletý bráška, který onemocněl akutní lymfoblastickou leukémií,“ vzpomíná majitelka zábřežské soukromé mateřské školy Malíček a hlavní organizátorka akce Tereza Hlobilová, jejímuž bratrovi pomohla až transplantace kostní dřeně.

Kabelkománie porvé v Zábřeze zdroj:muz

V rodině lékaři vhodného dárce nenašli, a proto hledali v registrech dárců. „Naštěstí se našli hned dva. Každý čtvrtý nemocný však takové štěstí nemá a vhodného dárce nikdy nenajde. Proto je důležité, aby bylo v registrech dárců co nejvíce lidí,“ vysvětlila Tereza Hlobilová. S počtem dobrovolníků zapsaných v registrech dárců kostní dřeně stoupá i naděje na záchranu života jednotlivých těžce nemocných, jejíž transplantační znaky jsou náhodně shodné s potencionálními dárci zapsanými v registrech.

Jedním z podmínek vstupu do registru je odebrání kontrolního vzorku krve, podle kterého lékaři tyto transplantační znaky určí. „Důležité testování těchto dvou mililitrů krve, které přijde na tisíc pět set korun, neuhradí bohužel stát ani zdravotní pojišťovny. Při Českém národním registru dárců pracuje proto Nadace pro transplantace kostní dřeně, která shání finanční prostředky nejen na testování krve nových potencionálních dárců dřeně,“ obrací se na případné dárce tisková mluvčí zábřežské radnice Lucie Mahdalová.

Do zapečetěné kasičky této neziskové organizace se budou v místě konání KABELKOmánie, vhazovat peníze za zakoupené kabelky. „Hranice mezi zdravím a nemocí je velice křehká. KABELKOmánie je skvělý nápad, jak pomoci. Pomoc druhým je navíc vždy obohacující i pro toho, kdo pomáhá. A v tomto případě dokonce se záchranou lidského života,“ doplnil k dobročinné akci starosta František John.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Nepotřebné a nepoškozené kabelky, tašky, peněženky, batohy i cestovní kufry mohou občané průběžně donášet na sběrná místa:

sběrná místa

Další sběrná místa budou uveřejněna s předstihem. Dobročinný bazar na podporu dárcovství kostní dřeně se bude konat ve dnech 13. – 14. května v Caffe Bar Lucerna v Zábřeze.

Autor: red., L. Mahdalová

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.