Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke skupinovému odběru

29.01.2020 - Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke...

Počasí

29.01.2020 - Středa

Teplota: 3 / -1 - prehanky-Sníh

30.01.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Chodec musí být vidět!

17. února 2016 - 04:42

Zpět na seznam článků

Nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky začne platit už o víkendu

Chodec musí být vidět!

Kampaň Vidíme se? zdroj: BESIP

Vidět a být viděn je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Tuto sobotu, 20. února, vejde v platnost novela zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu.

Chodci budou mít povinnost nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Zpočátku bude policie reflexní pásky rozdávat, aby chodci novou povinnost pro příště neporušovali a chránili svou bezpečnost. Tiskový mluvčí Ministerstva dopravy odpovídá na nejčastěji kladené otázky.

Proč se tato povinnost zavádí?

Tomáš Neřold: Cílem je především prevence vážných a smrtelných nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně viditelný. Mezi roky 2012 - 2015 zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jenom v minulém roce takto zemřelo 72 lidí, kteří nebyli v noci vidět. Vhodný reflexní prvek tak může zachránit nemalý počet životů.

kampaň BESIP zdroj:m.d.

Kdy a kde mám povinnost reflexní prvky nosit?

Tomáš Neřold: Mít na sobě reflexní prvek je pro chodce povinností tehdy, když se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti. Nejen v noci, ale i za šera, mlhy apod. po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat. 

Znamená to, že musím nosit reflexní vestu?

Tomáš Neřold: Ne, rozhodně nemusíte nosit reflexní vestu. Stačí kvalitní doplněk z retroreflexního materiálu výrazné barvy, který je viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu. Jako ideální se tak nabízí například reflexní pásek, umístěný na noze nebo ruce směrem do vozovky. Pásek můžete nosit pohodlně u sebe v kapse nebo tašce, kde vám nezabere příliš místa a použít ho až v případě potřeby.

Kde mohu reflexní doplňky koupit a kolik stojí?

Tomáš Neřold: Reflexní doplňky seženete například v papírnictvích, prodejnách se sportovními potřebami, často je seženete i v klasickém supermarketu, v prodejnách domácího zboží, v trafice, na poště nebo na čerpací stanici. Cena jednoduchých reflexních prvků se pohybuje zhruba kolem třiceti korun. Použití takového prvku přitom může zachránit lidský život. BESIP navíc ve spolupráci s policií rozdá během tohoto roku chodcům statisíce reflexních prvků zdarma.

Jaký mi hrozí postih, v případě, že povinnost poruším?

Tomáš Neřold: V případě porušení této povinnosti hrozí pokuta v rozmezí od nuly do dvou tisíc korun blokově. Ve správním řízení od patnácti set do dvou tisíc korun. Místo udělování sankcí však policejní hlídky budou lidem spíše domlouvat a rozdávat jim reflexní pásky a tašky, aby příště zákon neporušovali a pohybovali se na silnici bezpečněji.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

Kampaň Vidíme se?            zdroj: BESIP

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.