Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 18. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Úspěšní sportovci okresu Šumperk

18.09.2021 - Úspěšní sportovci okresu Šumperk - Převzali ocenění...

Počasí

18.09.2021 - Sobota

Teplota: 16 / 11 - obcasny-Déšť

19.09.2021 - Neděle

Teplota: 15 / 7 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Cihelna 2012 začíná již v pátek 17. srpna

15. srpna 2012 - 09:56

Zpět na seznam článků

Mobilizace 1938: O víkendu ožije na bojišti historie

Cihelna 2012 začíná již v pátek 17. srpna

archivní snímek Cihelna 2011 zdroj:j.p

Jubilejní patnáctý ročník vojenskohistorické akce Den sil podpory AČR CIHELNA 2012 se uskuteční ve dnech 17. – 18. srpna na bojišti u Vojenského muzea v Králíkách. Koná se pod záštitou hejtmana Radko Martínka. Pardubický kraj podpořil tuto významnou událost, letos tématicky zaměřenou na mobilizaci 1938, částkou 70 tisíc korun.

Cihelna

 Veřejnosti se tak opět připomene období, kdy se budovalo prvorepublikové opevnění na Králicku a osudové okamžiky mobilizace a Mnichovské dohody v roce 1938. „Jsem pravidelným  návštěvníkem  této významné akce. Její výjimečnost spatřuji v tom, že nadšenci vojenské historie dokáží ve spolupráci s Armádou ČR a ostatními složkami integrovaného záchranného systému  připravit poutavý program, který prezentuje jednak jejich činnosti, ale také důležité okamžiky novodobé historie,“ říká radní Martin Netolický, proč Pardubický kraj dlouhodobě vojenskohistorickou akci nejen finančně podporuje.

Atraktivní CIHELNA 2012 je současně Dnem Sil podpory Armády ČR. „Pro nás je to jedinečná příležitost předvést veřejnosti formou statických a dynamických ukázek možnosti a schopnosti, kterými Síly podpory disponují a rovněž předvést ukázku moderní výzbroje, techniky a současného výcviku Armády ČR,“ prozradil k chystanému programu ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník František Hlaváček. Síly podpory se pochopitelně také velmi zásadně podílí na této akci z hlediska organizačního zabezpečení. „Letošní program bude zahájen tradičně přeletem letounů Jas 39 Gripen a nově též výstřely z tanku T-72 a ze samohybné kanónové houfnice vz. 77 Dana. Dále se představí vojáci aktivních záloh s bojovou ukázkou a veterinární základna s ukázkou výcviku psů a psovodů. K vidění budou na tři desítky současné vojenské techniky, jako například vrtulník W-3A Sokol a Mi-17, Tank – T-72 M1K, bojová vozidla pěchoty, několik modifikací Tatry T-815 společně s vojenskou přepravní a podpůrnou technikou, ukázky techniky vojenské policie, ale také ukázka činnosti polní nemocnice, ukázka výstroje vojáka, ukázky munice, a spoustu dalších,“ dodal plukovník Hlaváček.

Cihelna 1

Jedním z hlavních bodů programu je již tradičně vojensko-historická ukázka, letos s tématem Mobilizace 1938. I letos je pro návštěvníky připraveno hodně novinek. Například v podobě techniky, která se letos zúčastní (na české straně např. replika obrněného auta OA-30, kanónu proti útočné vozbě vz. 34, lehkého tanku LT 38 nebo policejního autokaru, na německé straně Horch 901 a Sd.Kfz 10 Demag, replika obrněného auta Sd.Kfz 221 a mnohé další). „V rámci doprovodného programu čeká na diváka výstava velkoplošných fotek z minulých ročníků nebo možnost svezení bojovou technikou na předváděcí ploše v areálu Vojenského muzea Králíky. Největší překvapení jsme ale připravili na odpolední historickou ukázku. Na vstupence najdou návštěvníci hlasovací kupón, kterým můžou ovlivnit závěr děje. Rozhodnou tak, zda vyhraje armáda československá, německá a nebo zda konflikt skončí patem. Deset vylosovaných se pak bude moci při představení techniky před touto ukázkou v některé z nich svést,“ nalákal na letošní historickou část akce Marek Bartoš, ředitel Vojenského muzea Králíky, které je jedním z hlavních organizátorů akce.

Cihelnou žije každoročně celé město. Zvýšený pohyb turistů pocítí ubytovatelé, obchodníci a provozovatelé restaurací. Do organizace akce se zapojují i místní spolky a zájmová sdružení, kteří si touto cestou přivydělávají na svoji celoroční činnost.  „Od svého vzniku je akce pojímána jako zážitkový víkend pro celé rodiny, a proto nabízíme také bohatý doprovodný program. V pátek na králickém náměstí vystoupí posádková hudba a mažoretky, které v letošním roce doplní koncert Miroslava Žbirky a místní skupiny MiFoBand,“ zve na návštěvu Králík starostka Jana Ponocná.  Dodává, že již  v pátek při generální zkoušce a v sobotu v rámci hlavního dne bude možné v těsném sousedství prostoru ukázek absolvovat vyhlídkový let vrtulníkem, prohlídku muzea KS-14 U Cihelny, Vojenského muzea, tvrzí Hůrka a Bouda a pro děti bude připravena laserová střelnice.

Cihelna 2

„Oživlá historie  nás navrací do předválečné doby, kdy se stavěla unikátní opevnění v této oblasti a nemalou měrou se také podílí na  rozvoji turistiky na Králicku,“ uvedl radní zodpovědný za cestovní ruch Miroslav Stejskal.  Přispívají k tomu také převody majetku z ministerstva obrany na kraj Ten vloni získal do svého majetku tvrz Bouda.

„Převod ze státu na kraj značně zjednodušil administraci a získávání finančních prostředků na postupnou rekonstrukci muzea československého opevnění.  Bouda patří také mezi nejvíce navštěvované vojenské památky. Ročně si tvrz, zapsanou v roce 1995 na seznam  kulturních památek, prohlédne až 15 tisíc návštěvníků,“ shrnuje radní Stejskal význam vojenskohistorické akce. O celé akci se zájemci mohou dozvědět víc na stránkách ZDE.

 

 

Autor: red.,j.p., zdroj foto z akce Cihelna 2011 J.Prausová

Fotogalerie

archivní snímek Cihelna 2011 zdroj:j.p
archivní snímek Cihelna 2011   zdroj:j.p.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.