Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sportovní hry seniorů

29.05.2024 - Sportovní hry seniorů - Konal se již devátý ročník

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 11 - obcasny-Déšť

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 12 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Cimrmani jsou tento týden dvakrát na Šumpersku

04. března 2013 - 09:46

Zpět na seznam článků

Divadlo Járy Cimrmana a jeho legendární „Hospoda Na mýtince“

Cimrmani jsou tento týden dvakrát na Šumpersku

Hospoda Na mýtince zdroj foto:Divadlo Šumperk

Nejhranější kus „Cimrmanů“, operetu Hospoda Na mýtince, která měla svoji premiéru již v roce 1969, mohou vidět návštěvníci v Šumperku a Zábřehu. Šumperské představení se uskuteční v pondělí 4. března v Divadle Šumperk v 19.00 hodin. Zábřežské představení uvidí návštěvníci kulturního domu v Zábřehu ve středu 6. března v 19.00 hodin.

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana sestává i Hospoda Na mýtince ze dvou částí – série odborných referátů týkajících se života a díla velkého českého vynálezce, filozofa a dramatika a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla – v tomto případě úryvku z Cimrmanovy rozmáchlé sedmihodinové operety Proso, která se odehrává v hospodě Na mýtince. U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského "Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem "Proso".

Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Výsek z operety "Proso" uváděný pod názvem "Hospoda Na mýtince" dává tušit, jak monumentální musel být Cimrmanův vyloupený sedminásobek.

Hospoda Na mýtince

Děj oblíbené hry je všeobecně známý: Do hospody postupně dorazí Hrabě Ferdinand von Zeppelin, jemuž náhodný výstřel zničí vzducholoď, a uprchlý vězeň Kulhánek. Oba se zamilují do fiktivní vnučky hostinského Růženky, Kulhánek proto vyzve hraběte na souboj. V hraběti je však odhalen pašerák Miklos Göcs, kvůli kterému strávil Kulhánek nespravedlivě dlouhá léta ve vězení. Děj vrcholí ve chvíli, kdy se z figuríny nehnutě sedící dvacet let u jednoho ze stolů vyklube policejní inspektor Trachta, který Miklose Göcse zatýká.

Představení pražského divadla začíná v 19 hodin. Představení v Šumperku je již vyprodané a Zábřehu mají k dispozici  poslední volná místa.

 

 

Autor: red,ds.zk

Fotogalerie

 Hospoda Na mýtince     zdroj foto:Divadlo Šumperk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.