Cizinec vyšplhal na sloup Nejsvětější trojice
15. června 2019 - 09:33
Dolů ho sundávali hasiči
Olomouc - sloup Nejsvětější trojice zdroj foto: web unesco-chez.cz
Kolem půl třetí v noci v pátek 14. června přijal a policie oznámení od všímavého svědka, že na sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci, vyšplhala neznámá osoba.
Na místo byly ihned vyslány všechny dostupné policejní hlídky, včetně policistů pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. „Policisté na místě zjistili, že se na sloupu Nejsvětější Trojice, v místě římsy, nachází muž. Ten však s hlídkou nekomunikoval a nehybně ležel na sloupu,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Irena Urbánková.
Policie vyžádala o součinnost hasičský záchranný sbore, týkající se sundání muže ze sloupu. Poté, co hasiči muže sundali, policisté si ho převzali k dalšímu opatření. „Zjistili jsme, že se jedná o šestadvacetiletého cizince, které jsme zajistili a převezli na policejní služebnu k dalším úkonům,“ informovala policejní mluvčí.
Policisté u něj jak orientační dechovou zkoušku, tak i orientační test na omamné a psychotropní látky. „Obojí bylo negativní. Proč na sloup vylezl, policisté zjišťují. Z dosavadního šetření nebylo zjištěno, že by došlo k poškození této kulturní památky. Případ prověřujeme pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití,“ upřesnila Irena Urbánková.
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci - na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 2000. Budování morových sloupů odstartoval Tridentský koncil, který tak dal období baroka jeden z výrazných rysů. Vzorem byl sloup na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě, vztyčený roku 1614. Dobou svého vzniku v letech 1716-1754 patří olomoucký monument až k posledním příkladům této módní vlny. Ale svou výtvarnou koncepcí, bohatstvím figurální výzdoby a konečně i rozměry a výškou (35 m) se od všech podobných památek výrazně odlišuje. Sloup se po svém dokončení stal pro obyvatele města zdrojem nesmírné hrdosti, protože všichni, kdo se na jeho stavbě podíleli, byli občany Olomouce. Jeho vysvěcení 9. září se osobně účastnil tehdejší první pár monarchie, císařovna Marie Terezie se svým manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským. (Zdroj: web unesco-chez.cz)
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.