Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Co na vás čeká v Thajsku! Reportáž turisty ze Šumperka

05. listopadu 2012 - 22:58

Zpět na seznam článků

Cesta do země plné úsměvů

Co na vás čeká v Thajsku! Reportáž turisty ze Šumperka

Thajské dívky nebo chlapci ?

"Úsměv hned od vystoupení z letadla. Ano, tak by se dal nejstručněji charakterizovat první dojem ze setkání s lidmi po příletu do Thajského Bangkoku, kam jsme se vydali s kamarády na dovolenou," říká František Porteš, který prožil konec letošního října na exotické dovolené.

Informace, které jsme o Thajsku měli, byli často jen strohé poznámky z Wikipedie (uvádím pro lepší orientaci čtenáře - pozn.F.Porteše). Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodn Asii. Jeho sousedy jsou Myanmar, Laos, Kambodža a Malaisie. Etnonynum Thai v thajštině původně znamenalo „svobodný“.


Thajsko,foto:František Porteš
Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Západní Indie a zasahuje též na Malajský poloostrov.Čao Phraja je hospodářsky nejrozvinutější oblast Thajska. Zde leží i hlavní město Bangkok.


Turismus,foto:František Porteš
Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná jihozápadní monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží.

nádherné barvy zelené,foto:František Porteš
I během dešťové sezóny je občas podnebí vhodné pro turismus. Po většinu období dešťů ke srážkám dochází jen na krátký čas (hodinu) nebo přes noc.

prodejkyně,foto:František Porteš

V období zimního monzunu, od listopadu do konce února i déle, jsou v kontinentální části Thajska teploty nižší a srážky minimální.


neobyčejný ruch,foto:František Porteš
 
Theravádový buddhismus je hlavním aspektem soudobého thajského sebeuvědomění. Jako ve většině asijských kultur, je klíčová v thajském spirituálním učení úcta k předkům.


budhismus je všude,foto:František Porteš

Místem našeho pobytu byla Pattaya. Fotogalerie ZDE. Pattaya je město v Thajském království, situované na východním pobřeží Thajského zálivu.


Pattaya,foto:František Porteš

Po dvanácti hodinovém letu jsme vystoupili na letišti v Bangkoku a už samotná impozantní stavba vlastních letištních prostor, skloubená s prvky siamské kultury na nás zanechala dojem. Odbavení proběhlo bez problémů, zřejmě nikdo z nás neudělal chyby při vypisování imigrační doložky v letadle, a tak jsme se mohli bez problému vydat k taxi službě, která by nás odvezla do asi sto šedesát ilometrů vzdálené Pattay.

To vůbec nebyl problém, protože se tam zřejmě jedná o běžnou trasu. Za cenu tisíc dvě stě bahtu měna v Thajsku (cca 64 haléřů 1 baht), tedy v přepočtu cca sedm set padesát korun českých, jsme vyjeli do Pattaye. Samotná cesta nebyla nijak zajímavá, možná jsme byli unavení a těšili se na hotel a na to jak se osprchujeme a odpočineme si.


hotel,foto:František Porteš

Za necelé dvě hodiny jízdy jsme zastavili před hotelem. Desetipodlažní moderní budovou a po vyřízení formalit na recepci, se odebrali na pokoje. Jejich úrovní jsme byli příjemně překvapeni, stejně jako následně se všemi hotelovými službami.

Uklánění se, se sepjatýma rukama jako projev poděkování za cokoliv, je běžný prvek domorodých žen a snad i mužské části populace.

 
vkusně zařízený pokoj,foto:František Porteš

Po krátkém odpočinku jsme si vyšli na první seznámení s okolím hotelu, směnárny atd. a samozřejmě jako relaxaci na proslavenou thajskou masáž.


všudypřítomné masáže,foto:František Porteš

V tomto smyslu uvádím, že snad každých padesát metrů byly masážní salony s děvčaty, které vás doslova vtahovala do těchto salonů, takže jsme tomuto pozvání asi ve třetím salonu, okolo kterého jsme procházeli, podlehli.

Co se služeb týče, byli jsme velmi příjemně překvapeni jak samotnými technikami masáží, tak i cenami. Hodinová sazba thai. masáže se pohybovala od dvě stě bahtu a to jsme byli podstatě v centru města, cca dvě stě padesát metrů od hlavní pláže.


masáž nohou,foto:František Porteš

Pár drobných z naší vyměněné hotovosti z eur (100E cca 4000 battů ) byly pro ně asi docela vysokými částkami, dozvěděli jsme se, že průměrný plat je cca 3600 battů/měsíc-to je 90Euro a tomu i odpovídaly všechny ceny za služby, jídlo, oblečení, obuv a zboží.
Večerní návrat z masážního salonu nám dokreslil přívětivost a vstřícnost místní ženské části populace. Ze zahrádek a barů, které byly doslova napěchovány jeden vedle druhého nás oslovovaly dívky, mnohdy velmi spoře oděné a zvaly nás do barů, kde se vesměs go-go tanečnice věnovaly svému řemeslu. Musím se přiznat, že odolávat tak krásným dívkám je velmi obtížné a že pro našince se ta příjemná stránka začne za chvíli měnit na určitou formu obtěžování ale velmi decentní, nenásilnou, takže jsme si na to nakonec po pár metrech zvykli..

Následně jsme se pak dozvěděli, že těchto děvčat je ve městě cca třicet tisíc a také spousta chlapců, kteří jsou, nebo byli postupně hormonálně a následně odborníky z plastické chirurgie předěláváni na dívky a mohu potvrdit, jako člověk z oboru zdravotnictví, že precizně.

mužo-dívky,foto:František Porteš

Podle vyjádření místních, se zde provádí cca třicet plastických operací denně, takže tzv."vyoperovaných lékařů" je tam mnoho a jejich práce je nejen velmi levná, ale jak již jsem uvedl kvalitní a není proto divu, že na podobné zákroky přilétají do Pattaje celebrity z celého světa. Pro zajímavost cena za prsní implantáty vysoké kvality se zde včetně operace pohybuje kolem dvaceti dvou tisíc korun. Na ostatní zákroky jsem se neptal Mrkající.

Samotné večerní seznámení se s životem ulic napovídalo, že noční život bude ještě daleko silnější káva a nemýlili jsme se. Pro nás, až nepředstavitelný vír života v barech a pokud někdo vymyslel výraz „ Tam to žije“, tak to bylo zřejmě po shlédnutí těchto míst.


modlitební místo,foto:František Porteš

Naštěstí jsme necestovali jedenáct tisíc kilometrů za těmito nabízenými službami a tak jsme si se zájmem prohlíželi i jiné zajímavosti. Uchvátily nás kláštery, rituály u malých svatyní - modlitebních míst na každém rohu a v každé uličce, kde ráno zažehly ženy svazek vonných tyčinek, pomodlily se, uctily malou sošku Budhy.

Zatím co kolegové ráno po hotelové snídani vyspávali, vycházel jsem do ulic fotit lidi. Poznávat místní floru a faunu a samozřejmě stravu, která byla bezkonkurenční. Prakticky všude byly drožky s čerstvým masem, kuřecím a možná i jiným, ale pozor, za krysy vám je nevymění, jsou moc drahé….! Strava velmi pestrá, plody moře, zelenina ovoce a jejich pivo na zapití jídla Sfinga, pro nás v netradičně velké lahvi 0,75 bylo od našich piv k nerozeznání.

odpočinek s rouškou,foto:František Porteš

Co se počasí týče, byli jsme tam sice v období dešťů, ale snad jen jedenkrát v noci pršelo. Přes den asi půl hodiny za celou délku pobytu, tedy devět dnů. Teplota při tom nijak nepoklesla a zůstala na stabilních třiceti stupních a nijak významně se nesnižovala ani ve dne.

děti jsou všude stejné,foto:František Porteš

Cestovat po Thajsku bez předchozího plánu návštěv by bylo neuvážené. Samozřejmě mimo krátkých, hodinových vyjížděk motorovými čluny nebo bárkami na přilehlé ostrovy. Cíle je v tomto případě jasný - potápění nebo koupání. My jsme Thajsko navštívili za účelem odpočinku, relaxace, prostě jako dovolenou. Takže poznávací zájezd plánujeme.

 

místní mnich,foto:František Porteš

V centru města, jsem na rozsáhlém pozemku v zahradách našel několik klášterů s buddhistickými mnichy a musím se přiznat, že preciznost, bohatá výzdoba a už i samostatný použitý materiál ke stavbě, mě uchvátily.

Fotografování nikomu nevadilo. Považoval jsem za slušnost poprosit o svolení. V jednom z klášterů se mi dostalo svolení vyfotit i meditujícího mnicha a následně za branami kláštera a na ulici dalšího.

náboženství je snad všude,foto:František Porteš

Podobné souhlasy jsem od běžně se pohybujících lidí na ulici a na pláži nepotřeboval. Jen při focení velmi zblízka…u lidí, obchodníků, lehčích děvčat  a dalších, kterých jsou tisíce denně v dopoledních hodinách v palmové kolonádě poblíž pláže.

Doprava ve městě je řízena semafory, a na velké, cca deseti kilometrovém okruhu se pohybují stovky taxiků, skutrů a taxi drožek, což jsou upravené osobní automobily se střechou, nástupní plošinou a dvěma lavicemi. Stačí jen zvednout ruku při vstupu do vozovky, nasednout a jet jak dlouho chcete a v případě potřeby zazvonit vystoupit a do okénka dát taxikáři deset bahtu. Takhle kolují městem celý den za stálého přistupování a vystupování lidí.

Všude kolem vás se usmívají lidé a za celou dobu jsem tam neslyšel zvýšený hlas ani při rokování o cenách, které se dají výrazně snížit, jak na ulici, tak v obrovských marketech, které jsou na naše poměry nadstandardně zásobeny. Při jedné vycházce jsem navštívil obchodní centrum cca dvě stě metrů od hotelu, v třípodlažní obrovské budově jsem se zastavil v oddělení mobilů, velikém asi jako horní patro našeho obchodního domu v Šumperku.

obchodní dům,foto:František Porteš

Nejenže tam byly špičkové telefony za poloviční ceny jako u nás, ale prodavač vám ochotně nabídl i repliky, k nerozeznání od originálu za ještě daleko menší cenu. Stejně tak to bylo i v oddělení foto potřeb, elektronických varhan a dalšího zboží. Prostě elektronika, oblečení včetně zakázkových krejčovství Indů, kteří vás do čtyřiadvaceti hodin obléknou „na míru“.

Spousta dalších technických hraček je jedním z důvodů návštěvy pěti milionů turistů z celého světa. Samozřejmě v tomto počtu hraje roli i zájem seniorů o krátkodobé vztahy, říkejme tomu sexuální turistika.

místní žena se synem,foto:František Porteš

Když znáte pravé důvody žen, je to spíše k pláči, než k pobavení. U pásu v Bangkoku, kde se šije oblečení, si nevydělají víc než sto padesát bahtu na den. Z toho musí vyžít, zaplatit nájem, potřeby pro dítě a rodiče, kteří nepobírají žádnou rentu a musí přežít. Mnohdy jsou vzdáleni tisíce kilometrů od dětí. Pro holku, nebo ženu v této lokalitě je provozování erotických služeb snad jedinou možností jak přežít.

Ceny za erotické služby se pohybují od tří set do patnácti set bahtu, většinou podle toho, zda je to žena z ulice, nebo z baru. Často potkáváte páry senior a mladá dívka a je zřejmé, že se nejedná o dlouhodobý a trvalý vztah. Pouze short-time, nebo prostě společnice na pár dnů. Možná i toto svým způsobem patří k originalitám některých částí Thajska v místech, kde je příliv cizinců.

matka,dcera,vnučka,foto:František Porteš

Osm pobytových dnů uběhlo a nastal čas odjezdu do Bangkoku na letiště a následné cestě kolem Himalájí přes zbytek Asie, Oděsu do České republiky.

"Přímý noční let, který trval necelých dvanáct hodin jsme téměř prospali. Jen osvětlená linie čínské zdi nás na chvíli probrala ze spánku a vzpomínek na bezkonkurenční relaxační dovolenou v krásné zemi plné srdečných úsměvů," končí své zajímavé vyprávění o Thajsku František Porteš.

a to jsem já,velký cestovatel,foto:František Porteš

Autor: red., František Porteš, foto:F.Porteš

Fotogalerie

Thajské dívky nebo chlapci ?

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.