Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 04. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 6 - SkoroJasno

05.03.2024 - Úterý

Teplota: 10 / 5 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Co velká voda vzala a dala

14. června 2012 - 11:12

Zpět na seznam článků

Silnice a mosty šumperského okresu po ničivé povodni na Moravě v roce 1997

Co velká voda vzala a dala

most e.č.36911-2 na silnici Pusté Žibřidovice v červenci 1997 - foto archiv VM Šumperk

Od ničivé povodně na Moravě v roce 1997 uplyne letos 15 let. Tuto mimořádnou událost, která postihla také 36 obcí šumperského okresu a zdevastovala 105 čtverečních kilometrů jeho území, je třeba  stále připomínat, mimo jiné i proto, že si zde vyžádala 4 lidské životy, donutila přes tři a půl tisíce lidí opustit své do té doby bezpečné domovy a způsobila obrovské ztráty na majetku – soukromém, obecním  i státním.

nový most na místě zničeného mostu - červen 2012 foto:Alena Turková

Muzeum silnic ve Vikýřovicích připomene tuto katastrofu na výstavě „Co velká voda vzala a dala“, která bude mapovat situaci na silnicích a mostech šumperského okresu. Na silniční síti okresu Šumperk byly škody vyčísleny na více než 500 milionů korun.

letakZcela zničeno bylo 14 mostů, z toho 5 na silnicích 2. třídy (především na silnici z Hanušovic do Starého Města a na silnici z Hanušovic do Branné) a 9 na silnicích 3. třídy (např. mosty v Bohutíně, Maršíkově, Rapotíně ad.). Zdevastováno bylo celkem přes 55 km úseků silnic, nejvíce poškozeny byly opět silnice 2. a 3. třídy.

Na mnoha fotografiích bude prezentován stav silniční sítě šumperského okresu bezprostředně po povodni, některá místa a především nové mosty, vybudované na místech těch zničených, budou dokumentovány na současných záběrech. Návštěvníci se také mohou těšit na dobové filmové dokumenty,  výstavu umocní i trojrozměrné předměty, které sebou velká voda přinesla. Fotografie z archívu Správy silnic Olomouckého kraje – Střediska údržby Šumperk doplňují i snímky zapůjčené z Povodí Moravy, Vlastivědného muzea v Šumperku a Kulturního domu v Bludově, o lidském rozměru katastrofy budou vypovídat fotografie z fotoarchívu Šumperského a jesenického deníku. "Velké poděkování za poskytnutí fotografií ze svých soukromých archívů patří také Petru Možnému, Ireně Dombrovské a Stanislavě Šíblové  ze Šumperka, Vladimíru Haitmarovi ze Sobotína, Rudolfu Krňávkovi z Rapotína, Jaroslavě Snášelové a Karlu Adamovi z Bludova. Autentické filmové záběry na DVD a VHS poskytli Ota Moudrý, Miloš Drbal a Martin Martinák z Vikýřovic, Zbyněk Kopečný ze Slaného, Ludvík Kapusta z Loučné nad Desnou a Kulturní dům Bludov" uvedla Alena Turková z vikýřovického Muzea silnic.

Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 26. června a ke zhlédnutí bude až do konce letošního září.

                                                                                                       

 

Autor: red., Alena Turková

Fotogalerie

most e.č.36911-2 na silnici Pusté Žibřidovice v červenci 1997 - foto archiv VM Šumperk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Rapotínská basa 2024 - III.

Rapotínská basa 2024 - III.

Fotek: 30
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - II.

Rapotínská basa 2024 - II.

Fotek: 36
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - I.

Rapotínská basa 2024 - I.

Fotek: 66
Přidáno: 03.03.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.