Covid myšlenku Horské výzvy nesebral
27. října 2021 - 15:25
Pavel Zitta se zamýšlí nad 11. ročníkem seriálu
HV 2021 - zdroj foto: P. Pátek
Naprosto unikátním stylem vstoupil oblíbený seriál horských běhů a trekingu do své druhé dekády. Pořadatelé totiž uplynulé dva ročníky narušené vládními restrikcemi spojili v jeden, aby stále dokázali veřejnost motivovat k pohybu a sportovnímu snažení. Díky tomu se také Horská výzva po dvou letech dočkala slavnostního závěru.
Nadšení běžci, mezi kterými byl citelný věkový i fyzický rozdíl, jen potvrdili, že myšlenku seriálu – překonat vlastní výzvy, nemůže zastavit ani celosvětová pandemie. „Měl bych velkou radost, kdybych věděl, že příští rok už pojedeme zase naplno a bez jakýchkoli omezení navážeme na sérii přede dvěma lety, kdy jsme si užívali pohyb doslova ve všech největších horách Česka a měli jsme před sebou velkolepé plány sérii rozšířit. Jsme ale stále pozitivně naladěný tým lidí, který věří v lepší zítřky, a tak jsme zůstali alespoň u okleštěné verze. Nevzdali jsme to. Poháněla nás především skvělá atmosféra, kterou nám všichni účastníci pravidelně pomáhali vytvářet. A za to jim patří velký dík. Děkujeme všem těm stovkám běžců, kteří s námi napsali tyto zcela netradiční kapitoly a zpestřili je svými životními příběhy,“ shrnul právě uplynulý 11. ročník Pavel Zitta, ředitel Horské výzvy.
Seriál se v roce 2020 chystal oslavit své kulaté jubileum. Organizátoři chtěli sérii plnohodnotně rozšířit o zastávku na Vysočině a mít šestidílnou „tour“ se sedmou bonusovou zastávkou se slavnostním vyhlášením na Pálavě. Situaci jim narušily vládní epidemiologické zákazy. „Jakmile to situace dovolila, odběhli jsme v naplánovaných termínech dvě zastávky. My ale vždy chtěli veřejnost motivovat dlouhodobě, a tak vznikl nápad, že oba závody budeme bodovat a body převedeme do dalšího ročníku, který bychom chtěli uspořádat alespoň v obdobném stylu. To se povedlo a vznikl tak hybridní formát, který ocenil dlouhodobou snahu účastníků a já mám neskutečnou radost, že nám nakonec nic nepřekazilo ani závěrečné slavnostní vyhlášení,“ popsal Pavel Zitta.
Letošní 11. ročník tak byl co do celkového hodnocení výsledkem dvouletého snažení. Loni běžci brali body za účast na zastávkách v Jeseníkách a v Beskydech. Letos zrovna tak. V součtu tedy ze čtyř zastávek. „Výhodu samozřejmě měli běžci z Moravy. Dané lokality jsme volili proto, že se tyto závody historicky těšily největší oblibě. Proto si nesmírně vážím těch, kteří za námi cestovali mnohdy i přes celou republiku. A že jich nebylo málo. Děkuji za přízeň, kterou nám běžci zachovali,“ ocenil účastníky ředitel Zitta.
Každý závod měl svoji tradiční podobu. Na každé zastávce se běželo na třech distancích - Long, Half a Short o průměrných délkách 63, 40 a 14 kilometrů.
Ceny se vždy rozdávaly v sedmi kategoriích – v jednotlivcích, dvojicích a v dogtrekingu. Největšího bodového zisku (1825) dosáhl Alexandr Nosek jako dogtrekař na nejkratší distanci. Naopak Tomáši Kubičíkovi stačila na celkové vítězství na střední trase Half účast jen na dvou zastávkách. Na obou však triumfoval.
Jakou sílu může mít kombinace muže se ženou dokázala Jana Brydlová s Patrikem Tmejem, kteří ovládli soutěž dvojic na královské distanci Long v kategorii dvojic. Z dvou tisíc možných bodů jich vybojovali rovných 1700. Absolutním vítězem mezi jednotlivci na nejprestižnějším Longu se stal polský sympaťák Bartosz Misiak z týmu Dynafit. Simona Kuchařová na pátém místě na nejdelší trati ukázala, jak vysoko se mezi muži může vyšplhat nejlepší žena, která si navíc dovolila jeden závod vypustit.
Úctyhodnou sérii pěti celkových vítězství na trase Short v závodě dvojic v řadě letos vybojovali bratři Miroslav a Petr Bětíkovi, kterým je dohromady sto tři let. Nejlepší běžci byli dekorování při slavnostním říjnovém vyhlášení na Pálavě, kterému předcházel nesoutěžní bonusový závod se startem i cílem v mikulovském amfiteátru. „Je fantastické, jak pestré je celé startovní pole. Je to opravdu velmi motivující prostředí, které mně osobně dělá velkou radost sledovat. Celou dobu jsme byli svědky urputných soubojů, překonání bolesti, vlastních limitů i překážek a v neposlední řadě také lidí, kteří se spolu umí bavit a smát. Lidí, pro které je pohyb v přírodě možností, jak se odreagovat od každodenního stresu a starostí, které nám tato doba přináší. Míchají se tu zkušení borci jakými je třeba Bartosz Misiak, Standa Najvert či Tomáš Štverák s nestárnoucími harcovníky typu bratři Bětíkovi, ale spolu s nimi tu jsou i úplní amatéři, kteří Horskou výzvu berou jako důvod nelenošit. Každý si zaslouží velké uznání. Jsem rád mezi takovými lidmi,“ podtrhnul myšlenku Pavel Brýdl, ambasador seriálu a sám česká legenda skyrunningu.
Horská výzva není jen o časech a výkonech. Seriál každoročně pomáhá těm, kteří si v životě prochází těžkými zdravotními prověrkami. Každá zastávka má svého mladého „patrona“, ke kterému putuje mezi účastníky vybraná částka. Tu tvoří především výtěžek z nesoutěžního benefičního Pochodu s Mixitkou.
Polovina startovného z pochodu totiž automaticky míří vybrané dívce či chlapci. V Beskydech se šlo pro Verunku, která si jako nadějná lyžařka po pádu poranila míchu, v Jeseníkách pro Lukáška, který už jedenáct let bojuje s následky svého předčasného narození. „Žádný příspěvek není ani malý ani velký, ale každý si zaslouží velké poděkování, protože pomáhá. A já děkuji nejen za příspěvky, které se nám podařilo vybrat, ale velké poděkování patří také všem mým kolegům za jejich nasazení a partnerům za spolupráci. Bez tolika obětavých lidí by se nám jen těžko podařilo připravit seriál na takové úrovni,“ vysekl poklonu svému obětavému týmu Pavel Zitta, který tím definitivně uzavřel právě uplynulý 11. ročník.
A jak to bude dál? Snaha pořadatelů pro rok 2022 bude vrátit seriálu Horská výzva podobu, jakou měl před covidem. „Během podzimu chceme vše doladit tak, abychom mohli všechny termíny ohlásit do Vánoc,“ plánuje novou sezónu Pavel Zitta.
Autor: red., P. Pátek, zdroj foto: P. Pátek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.